CDOSztuczna inteligencjaAplikacjeBranża ITRynek

Microsoft zapowiada nową erę sztucznej inteligencji wprowadzając Copilota

Rozwiązanie to – integrujące wszystkie dotychczasowe instancje chatbotów producenta – dostępne będzie w aplikacjach Microsoft 365 i Edge oraz na pasku zadań systemu Windows, aby zapewnić użytkownikom spójne doświadczenia, a także najnowsze funkcje Microsoft oparte na sztucznej inteligencji – poinformowali przedstawiciele koncernu. Microsoft Copilot zacznie być wdrażany do systemu Windows 11 wraz z jego najnowszą aktualizacją od 26 września, a do Bing, Edge i Microsoft 365 Copilot jeszcze tej jesieni. Dodatkowo Microsoft ogłosił też kilka nowości w całym portfolio swoich produktów.

Microsoft zapowiada nową erę sztucznej inteligencji wprowadzając Copilota
Źródło: Microsoft

Microsoft Copilot uwzględni kontekst, źródła dostępne w sieci, dane robocze oraz zadanie, jakie wykonujemy w danym momencie na komputerze, aby udzielić lepszej pomocy, zachowując przy tym najwyższe standardy prywatności i bezpieczeństwa, zapewniają przedstawiciele koncernu. Ma to umożliwić płynne doświadczenie korzystania z Windows 11, Microsoft 365, a także z Edge i Bing. Copilot będzie działał jako aplikacja lub ujawni się na żądanie, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Jak zapowiedziano, narzędzie to będzie systematycznie uzupełniane o nowe możliwości i integrowane z kolejnymi aplikacjami.

Nowa aktualizacja Windows 11

Dodatkowo Microsoft ogłosił kilka nowości w całym portfolio swoich produktów, które pomogą zwiększyć produktywność i pobudzić kreatywność. Wśród nich zapowiedziano na 26 września aktualizację Windows 11 z prawie 150 nowymi funkcjami. Obejmuje ona:

 • Copilot w systemie Windows (w wersji zapoznawczej) – który umożliwi szybszą pracę. Dostęp do niego jest bezproblemowy, ponieważ narzędzie jest zawsze pod ręką na pasku zadań lub za pomocą skrótu klawiaturowego Win + C, współpracując z szeregiem aplikacji na wszystkich rozmiarach ekranu komputera.
 • Paint wzbogacono o narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję do rysowania i cyfrowego tworzenia z możliwością usuwania tła i nakładania warstw, a także podgląd narzędzia Cocreator, które zasila aplikację mocą generatywnej sztucznej inteligencji.
 • Aplikacja Zdjęcia również została wzbogacona o sztuczną inteligencję, w tym nowe funkcje ułatwiające edycję zdjęć. Dzięki funkcji rozmycia tła można łatwo wyróżnić sfotografowany obiekt. Aplikacja automatycznie rozpoznaje tło i za jednym kliknięciem je rozmywa, podkreślając sfotografowany obiekt. Usprawniono wyszukiwanie zdjęć przechowywanych na kontach OneDrive (domowych lub osobistych), aby szybko znaleźć wyszukiwane zdjęcie na podstawie jego zawartości. Można teraz także wyszukiwać zdjęcia na podstawie lokalizacji, w której zostały zrobione.
 • Narzędzie do wycinania Snipping Tool oferuje teraz więcej sposobów przechwytywania treści widocznych na ekranie – dzięki tej aktualizacji można teraz wyodrębnić określoną zawartość tekstową z obrazu, aby wkleić ją w innej aplikacji, jak również łatwo chronić poufne informacje za pomocą redagowania tekstu, używając poleceń tekstowych na ekranie po przechwyceniu. A dzięki opcji przechwytywania dźwięku za pomocą obsługi audio i mikrofonu, łatwiej jest tworzyć atrakcyjne filmy i treści z ekranu.
 • Clipchamp, teraz z funkcją automatycznego komponowania, pomaga poprzez automatyczne sugestie scen, edycji i narracji na podstawie obrazów i nagrań, dzięki czemu można tworzyć i edytować filmy, aby dzielić się nimi z rodziną i przyjaciółmi, a także w mediach społecznościowych.
 • Notatnik będzie automatyczne zapisywał sesje, umożliwiając zamknięcie narzędzia, a następnie wznowienie pracy w miejscu, w którym została przerwana. Notatnik automatycznie przywróci poprzednio otwarte karty, a także ich niezapisaną zawartość i edycje.
 • Nowy Outlook dla Windows umożliwia łączenie i koordynowanie różnych kont (w tym Gmail, Yahoo, iCloud i innych) w jednej aplikacji. Inteligentne narzędzia pomogą pisać jasne, zwięzłe wiadomości e-mail i płynnie dołączać ważne dokumenty i zdjęcia z OneDrive.
 • Eksplorator plików wprowadza zmodernizowaną stronę główną, pasek adresu i pole wyszukiwania, które zostały zaprojektowane, aby ułatwić dostęp do ważnych i istotnych treści, być na bieżąco z aktywnością plików i współpracować z OneDrive. W Eksploratorze plików pojawi się także nowa funkcja Galerii, która ułatwi dostęp do kolekcji zdjęć.
 • Nowe doświadczenia związane z tworzeniem tekstu w dostępie głosowym i naturalne głosy w Narratorze to kontynuacja zaangażowania Microsoft w uczynienie systemu Windows 11 najbardziej dostępną wersją systemu.
 • Kopia zapasowa Windows sprawia, że przesiadka na nowy komputer z Windows 11 jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Dzięki Kopii zapasowej systemu Windows przenoszenie większości plików, aplikacji i ustawień z jednego komputera na drugi jest płynne, a zatem wszystko jest dokładnie tam, gdzie było i tak, jak życzy sobie użytkownik.
Przeczytaj również
Bierzemy udział w wyścigu z cyberprzestępcami, którzy nieustannie identyfikują nowe możliwości ataku

Nowości w Bing i Edge

Microsoft ogłosił również nowe funkcje w Bing i Edge, które mają zapewnić najbardziej zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji. Z Bing Chat można już korzystać w przeglądarce Microsoft Edge lub pod adresem bing.com/chat. Funkcje zaczną być wdrażane wkrótce.

 • Spersonalizowane odpowiedzi. Teraz, o ile sobie tego życzymy, historia czatu może sugerować wyniki wyszukiwania. Przykładowo, jeśli korzystałeś z Bing do śledzenia swojej ulubionej drużyny piłkarskiej, następnym razem, gdy będziesz planować podróż, może on proaktywnie poinformować Cię, jeśli będzie ona grała w docelowym mieście. Funkcję śledzenia historii czatu można wyłączyć w ustawieniach Bing.
 • Copilot w Microsoft Shopping. Z poziomu Bing lub Edge można będzie szybciej znaleźć to, czego szukasz online. Gdy zaczniesz wyszukiwanie jakiegoś przedmiotu, Bing zada dodatkowe pytania, aby dowiedzieć się więcej, a następnie wykorzysta zgromadzone informacje do przedstawienia bardziej dopasowanych rekomendacji. Rozwiązanie zostało stworzone tak, by oferować zakupy w najlepszej cenie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kupujący poprzez Microsoft Edge dostali oferty o 4 miliardy dolarów tańsze – zapewniają przedstawiciele koncernu. Wkrótce będzie można również użyć zdjęcia lub zapisanego obrazu do wyszukiwania ofert w Internecie.
 • Model DALL-E 3 od OpenAI w Bing Image Creator. E 3 zapewnia postęp dzięki piękniejszym grafikom i lepszemu renderowaniu szczegółów, takich jak palce czy oczy. Narzędzie lepiej rozumie, o co prosi użytkownik, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć dokładniejsze grafiki. Zintegrowano również Microsoft Designer bezpośrednio z Bing, aby jeszcze bardziej ułatwić edycję kreacji.
 • Poświadczenia treści. Kontynuując odpowiedzialne podejście do generatywnej sztucznej inteligencji, Microsoft przyjął nowe metody poświadczenia treści, które wykorzystują kryptografię do dodawania niewidocznego cyfrowego znaku wodnego do wszystkich obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w Bing – w tym czasu i daty ich utworzenia. Poświadczanie treści zostanie również wprowadzone do programów Paint i Microsoft Designer.
 • Aktualizacje Bing Chat dla biznesu. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy ponad 160 milionów użytkowników Microsoft 365 dołączyło do Bing Chat Enterprise bez dodatkowych kosztów, a ich odzew był niewiarygodny. Dziś Bing Chat Enterprise staje się dostępny w aplikacji mobilnej Microsoft Edge. Wprowadzono również obsługę multimodalnego wyszukiwania wizualnego i Kreatora obrazów do Bing Chat Enterprise. Pozwala to zwiększ kreatywność w pracy dzięki możliwości wyszukiwania informacji za pomocą obrazów oraz tworzenia nowych.
Przeczytaj również
Nowy moment regulacyjny, czyli powtórka z Nixona, poprawka z Liptona

Microsoft 365 Copilot, Bing Chat Enterprise i Windows

Jak poinformowano, Microsoft 365 Copilot będzie ogólnie dostępny dla klientów korporacyjnych już od 1 listopada br., a jego głównym narzędzie to Microsoft 365 Chat. Rozwiązanie to przeczesuje wszelkie dane w pracy, w tym e-maile, spotkania, czaty, dokumenty i inne, a także sieć. Podobnie jak asystent, ma głębokie zrozumienie użytkownika, jego pracy, priorytetów i organizacji. Jak zapewniają przedstawiciele Microsoft, wykracza daleko poza proste pytania i odpowiedzi, aby dać użytkownikowi przewagę nad najbardziej złożonymi lub żmudnymi zadaniami – niezależnie od tego, czy chodzi o napisanie dokumentu strategicznego, zarezerwowanie podróży służbowej czy nadrobienie zaległości w wiadomościach e-mail.

Klienci korzystający z wersji zapoznawczej mogą uzyskać dostęp do tej usługi już teraz na stronie Microsoft365.com, w usłudze Teams lub w Bing po zalogowaniu się za pomocą konta służbowego. W przyszłości otrzymają dostęp wszędzie tam, gdzie pojawi się ikona Copilot po zalogowaniu się na konto służbowe.

Aby zwiększyć możliwości w pracy, wprowadzono również nowe funkcje Copilot w programach Outlook, Word, Excel, Loop, OneNote i OneDrive. Kilka ulepszeń otrzymuje również Bing Chat Enterprise, a w ramach aktualizacji systemu Windows 11, Windows 365 Switch i Windows 365 Boot będą ogólnie dostępne, dzięki czemu dostęp do komputera z chmurą Windows ma być jeszcze łatwiejszy. Ma to pomóc pracownikom osiągnąć więcej, jednocześnie ułatwiając działowi IT wdrażanie, zarządzanie i zabezpieczanie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na blogu Microsoft 365.

Przeczytaj również
Łącząc offline z online Żappka Store buduje nowe zakupowe doświadczenia klientów
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *