Branża ITCIORynek

Morgan Stanley: W drugim kwartale nastąpi silne ożywienie na rynku sprzętu IT

W ostatnich kwartałach wydatki na sprzęt IT malały, bo coraz więcej firm planowało wdrożenia i testowało usługi chmurowe – jednak zdaniem analityków firmy Morgan Stanley, ten trend się właśnie kończy. Z ich analiz wynika, ze w drugim kwartale bieżącego roku tylko w segmencie sprzętu komputerowego możemy spodziewać się wzrostu sprzedaży przekraczającego 10 proc.

Morgan Stanley: W drugim kwartale nastąpi silne ożywienie na rynku sprzętu IT

Według ekspertów Morgan Stanley obserwowany w kilku ostatnich latach trend zakładający wyraźny spadek wydatków na rozwiązania sprzętowe nie był, wbrew powszechnej opinii, spowodowany masowymi migracjami firm i instytucji do usług chmurowych. Ograniczenie wydatków na sprzęt IT miało wynikać raczej z faktu, że wiele organizacji wahało się, czy wdrażać rozwiązania in-house czy raczej postawić na usługi oferowane w modelu chmury obliczeniowej. W efekcie decyzje zakupowe w obszarze sprzętu były odkładane na przyszłość. Teraz, jak wynika z prognoz Morgan Stanley, czas wahania najwyraźniej się skończył. Co więcej, zdaniem analityków, całkiem liczba jest grupa osób decyzyjnych w obszarze IT, która uznała, że ciągle najrozsądniejszym wyjściem jest inwestowanie we własną infrastrukturę informatyczną.

“Kilka niezależnych czynników wyraźnie sugeruje, że segment sprzętu IT czeka nowe otwarcie” – mówi, cytowana przez ekspertów Morgan Stanley, szefowa firmy North American Technology Hardware Equity Research. “Firmy nie zrezygnowały bowiem na dobre z kupowania sprzętu i rozbudowywania systemów in-house – po prostu wstrzymywały się z zakupami do czasu, aż zdecydują czy i jaką część zasobów chciałyby przenieść do chmury” – dodaje.

Jej zdaniem model chmury obliczeniowej jest i pozostanie ważnym zjawiskiem w świecie IT. Wiele wskazuje też, że powszechność wykorzystania usług cloud computing będzie w najbliższych latach rosła. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania inwestycji we własną infrastrukturę. Coraz częściej spotykane ma być również hybrydowe podejście do chmury obliczeniowej, które nakłada na firmy konieczność posiadania własnych rozwiązań sprzętowych.

Nie bez znaczenia dla rynku sprzętowych rozwiązań IT będzie też wzrost zainteresowania sprzętem, związany z naturalnymi cyklami inwestycyjnymi wielu firm. Kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na sytuację rynkową – zwłaszcza w USA – mają być także zmiany w amerykańskim prawie podatkowym. Mogą one sprawić, że inwestowanie we własny sprzęt stanie się bardziej opłacalne niż zakupu rozwiązań w modelach usługowych. Korzystnie na sprzedaż sprzętu IT wpływać ma także taniejący dolar i spadające ceny układów pamięci.

Warto dodać, że analitycy Morgan Stanley powołują się również na wyniki ankiety wypełnionej przez 100 szefów IT z amerykańskich firm. Uczestnicy badania potwierdzają, że w ich firmach budżety na rozwiązania IT będą w najbliższych miesiącach rosły szybciej niż w poprzednim kwartale.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *