Rynek

Nexera uzyskała wsparcie EBI na rozwój szybkiego internetu na słabiej zaludnionych obszarach Polski

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił firmie Nexera kredytu do 325 mln zł (ok. 73 mln euro), na sfinansowanie budowy sieci dostępowej FTTH (Fiber To The Home) na słabiej zaludnionych obszarach pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Środki te umożliwią podłączenie do szybkiego internetu około 530 tys. gospodarstw domowych oraz 1400 szkół i jednostek edukacyjnych. Projekt otrzymał wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Nexera uzyskała wsparcie EBI na rozwój szybkiego internetu na słabiej zaludnionych obszarach Polski

Wspomniany projekt objęty jest gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), finansowego filaru planu inwestycyjnego dla Europy. Nexera skorzysta również z krajowych i unijnych dotacji, przyznanych jej w wyniku konkursów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na dofinansowanie projektu, budowy i eksploatacji sieci FTTH w Polsce.

Dodajmy, że kredyt EBI stanowi część szerszego finansowania o łącznej wartości 1,01 mld zł (ok. 227 mln euro), w którym uczestniczą inni kredytodawcy (BGK, ING, PKO BP i Santander). I tak, Nexera planuje wdrożyć do 2025 roku sieć FTTH, która będzie obsługiwać ponad 700 tys. adresów gospodarstw domowych, firm i szkół we wspomnianych regionach. W odniesieniu do POPC szacuje się, że pożyczka EBI pomoże Nexerze udostępnić łącza dla około 530 tys. gospodarstw domowych, a także 1400 szkół do 2023 roku.

„Ten projekt przyczyni się do zmniejszenia dystansu między Polską a pozostałymi państwami UE w zakresie szybkiego, szerokopasmowego łącza internetowego. EBI postrzega zielone oraz cyfrowe przemiany jako bardzo ważne obszary inwestycji, które zapewnią ożywienie po pandemii COVID-19. W szczególności cieszymy się, że możemy wspierać firmę Nexera w jej wysiłkach na rzecz wdrożenia nowoczesnej łączności w słabiej zaludnionych obszarach Polski. Wzmocnienie i demokratyzacja cyfryzacji to także sposób na wsparcie spójności w Europie” – skomentowała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, która nadzoruje działalności banku w Polsce.

Przypomnijmy, że Nexera to stosunkowo nieduża organizacja, zatrudniająca nieco ponad 20 osób, i o regionalnej skali działania. “Pozyskane finansowanie dłużne sytuuje nas natomiast na poziomie największych podmiotów w kraju. To niewątpliwy sukces na polskim rynku, który pokazuje, że jesteśmy wiarygodną organizacją z ogromnym potencjałem, co potwierdziły wiodące instytucje finansowe” – powiedział Paweł Hordyński, członek zarządu ds. finansowych w Nexerze.

„Za naszym sukcesem stoi dobrze opracowany plan biznesowy, realna i skuteczna strategia firmy oraz innowacyjny sposób działania naszej organizacji, oparty na modelu »agile«, który pod wieloma względami stał się benchmarkiem dla innych operatorów na rynku” – podsumował Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *