StartupyRynek

Niebawem ruszą nabory po środki unijne dla polskiego rynku venture capital

PFR Ventures ogłosiło pierwsze nabory do nowych programów zasilanych środkami z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Zarządzający funduszami będą mogli aplikować do nowych edycji programów PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI oraz CVC, już od 12 lutego 2024 roku. Do końca 2024 roku planowanych jest 5 serii naborów.

Niebawem ruszą nabory po środki unijne dla polskiego rynku venture capital

Nowe środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki (FENG) pozwolą na zasilenie około 40 funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 2 mld zł, a dodatkowe 1,1 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. Nowy kapitał będzie stymulować różnego typu inwestycje w startupy, pozwalające na zaspokojenie różnorodnych potrzeb innowacyjnych spółek: od finansowania prototypów po kapitał na ekspansję międzynarodową.

“Zamierzamy zainwestować około 2 miliardy złotych w 40 zespołów zarządzających. Wśród nich ponownie znajdą się tzw. first-time teams, ale kapitał trafi także do istniejących już zespołów zarządzających, które będą uruchamiać swoje kolejne fundusze. To nowa miara dojrzałości naszego rynku. Będzie to również istotne dla samych startupów, które będą mogły pracować z bardziej doświadczonymi inwestorami. Mam nadzieje, że z naszych funduszy venture capital w najbliższych latach wyrośnie polski jednorożec!” – skomentował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W ramach FENG PFR Ventures uruchomi nowe edycje następujących programów: PFR Starter, Biznest, Otwarte Innowacje, KOFFI i CVC. PFR Starter i PFR Biznest pozwolą na realizację za pośrednictwem funduszy VC inwestycji w małe i średnie firmy znajdujące się na wczesnych etapach rozwoju. PFR Biznest dodatkowo aktywizuje inwestorów prywatnych (aniołów biznesu) i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym. Z kolei PFR Otwarte Innowacje ma na celu realizację za pośrednictwem funduszy VC inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju. Celem PFR KOFFI jest natomiast inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania. Wreszcie PFR CVC pozwoli na dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Pierwsze nabory do wszystkich 5 programów wystartują już 12 lutego 2024. Druga tura naborów planowana jest na ostatni tydzień marca. Przewidywany termin podpisania umów z zespołami zarządzającymi to maj-czerwiec 2024. W II i III kwartale 2024 PFR Ventures planuje przeprowadzić jeszcze około trzy tury naborów. Środki dla zespołów będą dostępne do końca 2025 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *