InfrastrukturaRynek

Nowa generacja blokowej pamięci masowej HPE zapewnia 100% dostępność danych

Firma Hewlett Packard Enterprise zaprezentowała trzecią generację rozwiązania HPE GreenLake for Block Storage, opartego na HPE Alletra Storage MP. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, to pierwsze w branży rozwiązanie dla niezagregowanej, skalowalnej, blokowej pamięci masowej o gwarantowanej stuprocentowej dostępności danych. Wykorzystuje ono architekturę współdzielonej blokowej pamięci masowej, zarządzanej za pośrednictwem HPE GreenLake Cloud Platform.

Nowa generacja blokowej pamięci masowej HPE zapewnia 100% dostępność danych
Źródło: HPE

Jest to modułowa pamięć masowa oferująca nowe, wielowęzłowe modele, które zapewniają dwukrotnie wyższą wydajność (w porównaniu do dotychczasowych konfiguracji 2-węzłowych – 16-rdzeniowa/32-rdzeniowa switchless) i 2,5-krotnie większą pojemność (w porównaniu do wersji 2 HPE GreenLake for Block Storage na Alletra Storage MP).

Dodatkowe ulepszenia to, m.in. prostsze zarządzanie w chmurze dzięki rozbudowanemu raportowaniu wydajności i analityce opartej na sztucznej inteligencji, a także większa efektywność kosztowa dzięki gwarantowanemu upakowaniu danych na poziomie 4:1. Wersja 3 wykorzystuje również pełne możliwości NVMe dla sieci Ethernet poprzez dodanie obsługi NVMe-oF/TCP do istniejących opcji połączeń Fibre Channel, NVMe-oF/FC i iSCSi.

Nowa architektura blokowej pamięci masowej

Rozwiązanie HPE GreenLake for Block Storage w wersji 3, oparte na platformie sprzętowej HPE Alletra Storage MP to – jak zapewniają przedstawiciele producenta – modułowe, skalowalne, współdzielone rozwiązanie stanowiące nowe podejście do pamięci blokowej.

I tak, modułowość (zdezagregowanie) możliwa jest dzięki zastosowaniu standardowych elementów konstrukcyjnych, takich jak węzły sterujące czy półki dyskowe NVMe/JBOF, które są połączone ze sobą za pomocą szybkiej, nadmiarowej struktury back-endowej NVMe-OF.

Ewolucja od tradycyjnej struktury (para węzłów) do modułowej, skalowalnej, zdezagregowanej architektury zbudowanej w oparciu o HPE Alletra Storage MP daje natomiast znaczne korzyści jeśli chodzi o skalowanie, wydajność i dostępność.

  • Łatwe i efektywne kosztowo skalowanie pozwalające sprostać ewoluującym zadaniom dzięki modułowej pamięci masowej. HPE GreenLake for Block Storage na HPE Alletra Storage MP wykorzystuje zdezagregowaną, skalowalną architekturę pamięci masowej, która umożliwia niezależne skalowanie pojemności i wydajności, co pozwala osiągnąć większą efektywność i obniżyć koszty. Oznacza to możliwość dostosowywania i elastycznego skalowania pamięci masowej zgodnie z wymaganiami wynikającymi z wykonywanych zadań i zmieniających się potrzeb biznesowych. Na początek możliwe jest zastosowanie niewielkich, niedrogich, dwuwęzłowych konfiguracji podstawowych. Na dalszym etapie możemy skalować system, przechodząc do konfiguracji wielowęzłowych i stopniowo zwiększając wydajność i pojemność. Maksymalizacja zwrotu z inwestycji wynika z tego, że aktualizacje wprowadzane są bez zakłócania funkcjonowania systemu i danych, a także bez konieczności ponownego zakupu przestrzeni dyskowej. Wersja 3 zapewnia obsługę do ośmiu półek (tzw. JBOF), umożliwiając bezprzerwową rozbudowę zaczynając od 15,36TB, aż do około 2,8 PB (konfiguracja pod pełnym obciążeniem (8 x JBOF) z dyskami SSD 192 x 15,36TB NVMe). Obsługa od 8 do 24 dysków SSD na obudowę, z możliwością ich rozbudowy przyrostowo co 2 dyski SSD, a w przypadku JBOF w przyrostach co 1 sztukę, przekłada się na maksymalizację wydajności i redukcję kosztów, zwiększając pojemność stopniowo, wskazują specjaliści HPE.
  • Szybsze działanie aplikacji o znaczeniu kluczowym dzięki współdzielonej architekturze. HPE GreenLake for Block Storage na HPE Alletra Storage MP wykorzystuje równoległą architekturę wielowęzłową, w pełni opartą na NVMe, z aktywnym przetwarzaniem I/O na wszystkich nośnikach, kontrolerach i portach hosta. Zapewnia to stałą, przewidywalną wydajność i niezwykle niskie poziomy opóźnień. Oprócz dotychczas istniejących opcji, wersja 3 wprowadza również nowe, dwuwęzłowe i czterowęzłowe modele przełączane z możliwością wyboru konfiguracji z procesorami z 16 lub 32 rdzeniami, co przekłada się na nawet dwukrotne zwiększenie wydajności (w porównaniu do dotychczasowych konfiguracji 2-węzłowych (16-rdzeniowa/32-rdzeniowa switchless).
  • Stosowanie dowolnych aplikacji z gwarancją 100% dostępności danych. HPE GreenLake for Block Storage na platformie HPE Alletra Storage MP to zawsze dostępna usługa bazująca na wykorzystującej AI, modułowej platformie bez pojedynczego punktu awarii. Gwarantuje ona 100% dostępność danych dla aplikacji o znaczeniu kluczowym. Dzięki mechanizmom predykcyjnym wersja 3 zapewnia wydajność nawet w przypadku awarii kilku węzłów w klastrze.

Lokalne środowisko + chmura + AI = prostsze zarządzanie

HPE GreenLake for Block Storage na HPE Alletra Storage MP zapewnia chmurowe środowisko operacyjne oparte na wiodących w branży infrastrukturalnych systemach AIOps. Pozwala to na ograniczenie liczby niespodziewanych awarii, ponieważ system przewiduje ich wystąpienie i zapobiega im. Rekomendacje sztucznej inteligencji pomagają administratorom usprawnić zarządzanie infrastrukturą dla danych i wyeliminować czasochłonne, frustrujące awarie dzięki predykcyjnej automatyzacji wsparcia i bezpośredniemu kontaktowi z ekspertami – wskazują specjaliści HPE.

Najnowsza wersja pomaga odejść od prowadzonej „na wyczucie” optymalizacji pamięci masowej, oferując lepsze, rozszerzone raportowanie na temat wydajności, a także analitykę generowaną przez AI, która pomaga w rozwiązywanie pojawiąjących się problemów sprzętowych i wydajnościowych, jak też zbieraniu danych dla ich dalszej analizy. I tak, nowe elementy w raportach to, m.in. analizy trendów wykorzystania przestrzeni wybranych woluminów czy hotspotów według latencji, a także ulepszone wykrywanie zmian obciążenia i rywalizacji o zasoby. Udoskonalone zostało raportowanie wykorzystanej i zaoszczędzonej pojemności oraz wskaźników wydajnościowych. Ponadto, pojawiły się nowe wskaźniki dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym również trendów zużycia energii.

Nowa gwarancja HPE StoreMore

Nowe rozwiązanie obejmuje kilka technologii redukcji i upakowywania danych pozwalających na zmniejszenie wykorzystania pamięci masowej – m.in.: zaawansowaną deduplikację z ekspresowym indeksowaniem, niezwykle wydajny algorytm kompresji, pakowanie danych, przyspieszane sprzętowo elastyczne przydzielanie zasobów oraz kopie wirtualne. Technologie te działają w trybie ciągłym, a skutkiem ich zastosowania są lepsze parametry finansowe bez pogorszenia wydajności systemu. Jak poinformowano, system zaprojektowano w taki sposób, aby w pełni wykorzystać pojemność pamięci flash, jednocześnie zwiększając trwałość nośników.

Warto wspomnieć, że w wersji 3 udzielona została gwarancja uzyskania współczynnika zagęszczenia danych 4:1 (obliczanego jako stosunek pojemności użytkowej do efektywnej) w ujęciu zagregowanym dla wszystkich zagęszczanych danych. W razie nieosiągnięcia takiego współczynnika, HPE zapewni użytkownikowi specjalistyczną wiedzę na temat wydajności danych, dodatkową pojemność pamięci masowej potrzebną do osiągnięcia założonego współczynnika lub inną rekompensatę.

Nowa gwarancja HPE StoreMore Guarantee zapewnia odpowiedni poziom wydajności dla aplikacji, zmniejszając koszty fizycznej pamięci masowej, oszczędzając energię i redukując wielkość centrów przetwarzania danych. HPE oferuje również niestandardowe umowy gwarancyjne, zawierane na okres jednego roku, dla użytkowników potrzebujących gwarancji na określoną ilość pojemności efektywnej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *