SprzętRynek

Nowa wersja systemu operacyjnego IBM dla serwerów linii Power już dostępna

IBM wprowadził pierwszą od trzech lat dużą aktualizację swojego systemu operacyjnego dla serwerów z procesorami Power. Ulepszenia koncentrują się dotyczą zarówno serwerów Power9, jak i nowszych, dostępnych od września ubiegłego roku maszyn z rodziny Power10.

Nowa wersja systemu operacyjnego IBM dla serwerów linii Power już dostępna
Źródło: IBM

Premiera systemu operacyjnego IBM i 7.5 to pierwsza aktualizacja tej platformy od czasu pojawienia się wersji 7.4 w kwietniu 2019 roku. Nowa wersja środowiska operacyjnego IBM i wprowadza ulepszenia w zakresie wydajności, a także nowe funkcje. Rozszerza także obsługiwane typy danych. Środowisko IBM i 7.5 wprowadza także nowe rozwiązania mające na celu podniesienie bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Są to m.in.: nowy schemat szyfrowania haseł i ulepszone reguły bezpieczeństwa.

Wprowadzone zmiany dotyczą także m.in. obsługi środowisk bazodanowych. Jedną z nowości jest m.in. możliwość uruchomienia logicznie odseparowanych instancji silnika bazodanowego Db2. Co ważne, wersja DB2 działająca w systemie IBM i wykorzystuje inny kod aplikacyjny niż wersje przeznaczone dla innych platform. Różnice wynikają m.in. z integracji IBM DB2 z warstwą pamięci obiektowej systemu operacyjnego IBM i.

Od strony sprzętowej, nowy system operacyjny zwiększa m.in. skalowalność do maksymalnie 48 procesorów na partycję w trybie SMT8. Eksperci IBM twierdzą, że za sprawą wprowadzonych zmian i przy wsparciu ze strony zespołu IBM Lab Services platformę Power skalować nawet do 240 procesorów na partycję. Zmiany objęły także obsługę urządzeń NVMe. Rozszerzono również obsługę nośników półprzewodnikowych.

Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego IBM i jest dostępna od 10 maja. Warto dodać, że serwery Power Systems, znane wcześniej jako rodzina klasy średniej AS/400 mogą także pracować pod kontrolą AIX, autorskiego systemu uniksowego firmy IBM. Wspierany jest także system Red Hat Linux.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *