Sztuczna inteligencjaBranża ITRynek

Nvidia odnotowuje 262% wzrostu przychodów dzięki rekordowemu popytowi na chipy AI

Wspomniany wzrost dotyczy I kwartału roku obrotowego spółki (który nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) i oznacza, że jej przychody osiągnęły 26,04 mld dol., przewyższając szacunki na poziomie 24,65 mld dol. W badanym okresie zysk netto wyniósł 14,81 mld dol., w porównaniu z 2,04 mld dol. w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zysk operacyjny sięgnął 18 mld dol. (+492% rdr). Z kolei akcje producenta półprzewodników po raz pierwszy w historii przebiły poziom 1000 dol. osiągając kwotę 1005 dol. (+5,9%). 

Nvidia odnotowuje 262% wzrostu przychodów dzięki rekordowemu popytowi na chipy AI

Sprzedaż Nividii w segmencie centrów danych – największym pod względem przychodów – wzrósł natomiast o 427% do 22,6 mld dol., przekraczając wcześniejsze szacunki na poziomie 21,32 mld dol.

„Popyt na układy GPU firmy NVIDIA utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyniki te prawdopodobnie wystarczą, aby zaspokoić apetyty inwestorów i upewnić rynek, że inwestycje w sztuczną inteligencję nie uległy jeszcze spowolnieniu” – skomentował Logan Purk, analityk w firmie Edward Jones.

Nvidia dominuje na rynku procesorów AI, z jednej strony umożliwiającą rozwój sztucznej inteligencji, a z drugiej będącą beneficjentem dynamicznego rozwoju tej technologii.

Nvidia odnotowuje 262% wzrostu przychodów dzięki rekordowemu popytowi na chipy AI
Źródło: IoT Analytics

Wysoka wydajność chipów Nvidii sprawia, że trudno je zastąpić w obecnych centrach danych AI. Do tej przewagi przyczynia się też zastrzeżona struktura oprogramowania CUDA, której programiści używają do programowania procesorów AI. Podczas gdy większość hiperskalerów opracowuje również własne niestandardowe chipy AI, analitycy nie spodziewają się, że odbiją się to na udziale Nvidii w rynku.

Podczas telekonferencji z analitykami, Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia, zapowiedział, że nadchodzące chipy Blackwell AI będą dostarczane w bieżącym kwartale fiskalnym, a ich produkcja wzrośnie w kolejnym kwartale. Colette Kress, dyrektor finansowa koncernu, powiedziała natomiast, że popyt na chipy Blackwell może przekroczyć podaż „w przyszłym roku”.

Z kolei kontraktowy producent chipów Nvidii, Taiwan Semiconductor Manufacturing, poinformował w kwietniu, że spodziewa się ponad dwukrotnego zwiększenia swoich mocy produkcyjnych w tym roku.

Przedstawiciele Nvidia prognozują tym samym, że przychody w II kwartale fiskalnym osiągną wysokość 28 mld dol. (+/- 2%), podczas gdy analitycy spodziewali się średnio przychodów w wysokości 26,66 mld dol.

Warto również dodać, że po ogłoszeniu kwartalnych wyników Nvidii, akcje konkurencyjnych producentów chipów związanych ze sztuczną inteligencją, firm Advanced Micro Devices i Broadcom, wzrosły o około 2%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *