AnalitykaRynek

Molecule.one – oparta o AI platforma do planowania syntezy chemicznej, może pomóc w znalezieniu leku na na COVID-19

Polski startup Molecule.one udostępnia nieodpłatnie swoją platformę do planowania syntezy chemicznej. W ten sposób firma chce pomóc w szybszym znalezieniu leku na COVID-19.

Molecule.one – oparta o AI platforma do planowania syntezy chemicznej, może pomóc w znalezieniu leku na na COVID-19

Molecule.one jest twórcą pierwszego w pełni opartego o dane i sztuczną inteligencję oprogramowania wspierającego proces planowania syntez chemicznych. Startup udostępnia je, w ramach “synthetic accessibility screening”, wszystkim badaczom i zespołom naukowym pomagającym w walce z koronawirusem. Poprzez zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, rozwiązanie to może mieć wpływ na życie i zdrowie miliardów ludzi na całym świecie. Zautomatyzowanie procesu syntezy umożliwia bowiem znacznie szybsze wdrażanie nowych leków na rynek –  być może także leku na COVID-19.

„Projektowanie syntezy to czasochłonny i długi proces. Nie korzystając w pełni z najnowszych zdobyczy technologii branża farmaceutyczna nie ma szans, by w pełni czerpać benefity z potencjału, który drzemie w danych. Bez technologicznego zaangażowania i wdrażania nowych rozwiązań nie jest także możliwe zautomatyzowanie procesu projektowania syntezy i przyspieszenia go z dni lub tygodni do godzin, a nawet minut” – tłumaczy Paweł Łaskarzewski, Chief Operating Officer w Molecule.one. „W obecnej, trudnej sytuacji czas odgrywa ogromną rolę, dlatego nasze narzędzie może okazać się niezwykle pomocne w pracy laboratoriów na całym świecie. Dzięki wsparciu naszego partnera Amazon Web Services, który nieodpłatnie dostarcza rozwiązania infrastrukturalne, nie musimy się martwić o koszty obliczeniowe”  – dodaje.

Molecule.one – jak to działa w praktyce?

Dzisiejsze metody generowania struktur potencjalnych kandydatów na lek nie są doskonałe i często wygenerowane cząsteczki są trudne, bądź niemożliwe do zsyntetyzowania, o czym zespół dowiaduje się zbyt późno. Jak wskazują eksperci Molecule.one, problem ten rozwiązuje moduł synthetic accessibility screening z platformy ich autorstwa, który daje możliwość oceny do 10 tys. związków na godzinę pod kątem możliwości syntezy (SAS Score) oraz ilości niezbędnych kroków do wykonania. Informacje te pozwalają odfiltrować z dziesiątek tysięcy molekuł te najbardziej obiecujące i na nich skupić swoją uwagę oraz energię na dalszych etapach prac.

Przeczytaj również
Commvault utworzy nowy region "International"

Po wysłaniu do systemu informacji na temat związków chemicznych, uruchomiony zostaje zespół zaawansowanych algorytmów, bibliotek cheminformatycznych i modeli machine learningowych. Rozpoczyna się proces analizy, weryfikacji i projektowania. W krótkim czasie powstaje odpowiedź na pytanie, jak trudno zrobić daną cząsteczkę i ile wymaganych jest do tego kroków. Takie podejście pozwala na dużo szybsze uzyskanie informacji i skupienie się na najbardziej obiecujących cząsteczkach, przekonują specjaliści reprezentujący startup.

„Jeśli pracujesz nad projektem leku na COVID-19 i chciałbyś szybko zweryfikować możliwość syntezy swoich cząsteczek lub znasz kogoś, komu może to pomóc, prosimy o kontakt na nasz adres mailowy covid19@molecule.one. Więcej informacji  znajduje się na stronie www.molecule.one/covid19” – podsumowuje Piotr Byrski, CEO Molecule.one.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *