AnalitykaRynek

Molecule.one – oparta o AI platforma do planowania syntezy chemicznej, może pomóc w znalezieniu leku na na COVID-19

Polski startup Molecule.one udostępnia nieodpłatnie swoją platformę do planowania syntezy chemicznej. W ten sposób firma chce pomóc w szybszym znalezieniu leku na COVID-19.

Molecule.one – oparta o AI platforma do planowania syntezy chemicznej, może pomóc w znalezieniu leku na na COVID-19

Molecule.one jest twórcą pierwszego w pełni opartego o dane i sztuczną inteligencję oprogramowania wspierającego proces planowania syntez chemicznych. Startup udostępnia je, w ramach “synthetic accessibility screening”, wszystkim badaczom i zespołom naukowym pomagającym w walce z koronawirusem. Poprzez zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, rozwiązanie to może mieć wpływ na życie i zdrowie miliardów ludzi na całym świecie. Zautomatyzowanie procesu syntezy umożliwia bowiem znacznie szybsze wdrażanie nowych leków na rynek –  być może także leku na COVID-19.

„Projektowanie syntezy to czasochłonny i długi proces. Nie korzystając w pełni z najnowszych zdobyczy technologii branża farmaceutyczna nie ma szans, by w pełni czerpać benefity z potencjału, który drzemie w danych. Bez technologicznego zaangażowania i wdrażania nowych rozwiązań nie jest także możliwe zautomatyzowanie procesu projektowania syntezy i przyspieszenia go z dni lub tygodni do godzin, a nawet minut” – tłumaczy Paweł Łaskarzewski, Chief Operating Officer w Molecule.one. „W obecnej, trudnej sytuacji czas odgrywa ogromną rolę, dlatego nasze narzędzie może okazać się niezwykle pomocne w pracy laboratoriów na całym świecie. Dzięki wsparciu naszego partnera Amazon Web Services, który nieodpłatnie dostarcza rozwiązania infrastrukturalne, nie musimy się martwić o koszty obliczeniowe”  – dodaje.

Molecule.one – jak to działa w praktyce?

Dzisiejsze metody generowania struktur potencjalnych kandydatów na lek nie są doskonałe i często wygenerowane cząsteczki są trudne, bądź niemożliwe do zsyntetyzowania, o czym zespół dowiaduje się zbyt późno. Jak wskazują eksperci Molecule.one, problem ten rozwiązuje moduł synthetic accessibility screening z platformy ich autorstwa, który daje możliwość oceny do 10 tys. związków na godzinę pod kątem możliwości syntezy (SAS Score) oraz ilości niezbędnych kroków do wykonania. Informacje te pozwalają odfiltrować z dziesiątek tysięcy molekuł te najbardziej obiecujące i na nich skupić swoją uwagę oraz energię na dalszych etapach prac.

Przeczytaj również
Wybór szaf Rack IT - jakie kryteria wziąć pod uwagę?

Po wysłaniu do systemu informacji na temat związków chemicznych, uruchomiony zostaje zespół zaawansowanych algorytmów, bibliotek cheminformatycznych i modeli machine learningowych. Rozpoczyna się proces analizy, weryfikacji i projektowania. W krótkim czasie powstaje odpowiedź na pytanie, jak trudno zrobić daną cząsteczkę i ile wymaganych jest do tego kroków. Takie podejście pozwala na dużo szybsze uzyskanie informacji i skupienie się na najbardziej obiecujących cząsteczkach, przekonują specjaliści reprezentujący startup.

„Jeśli pracujesz nad projektem leku na COVID-19 i chciałbyś szybko zweryfikować możliwość syntezy swoich cząsteczek lub znasz kogoś, komu może to pomóc, prosimy o kontakt na nasz adres mailowy covid19@molecule.one. Więcej informacji  znajduje się na stronie www.molecule.one/covid19 – podsumowuje Piotr Byrski, CEO Molecule.one.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.