AnalitykaRynek

Molecule.one pozyskało 4,6 miliona dolarów na rozwój innowacyjnej technologii planowania syntezy chemicznej opartej na AI

Molecule.one poinformowało o zebraniu 4,6 miliona dolarów w ramach rundy inwestycyjnej seed – głównym inwestorem był Atmos Ventures. Udział we wspomnianej rundzie wzięli też inni czołowi inwestorzy z Europy i Stanów Zjednoczonych: AME Cloud Ventures, Cherubic Ventures, Firlej Kastory, Inventures, a także Luminous Ventures. Dołączył do niej również Sunfish Partners – inwestor fazy pre-seed – wraz z kilkoma znaczącymi inwestorami indywidualnymi, wśród których jest dr Sebastian Guth, prezes koncernu Bayer Pharmaceuticals w regionie Ameryki Północnej i Południowej.

Molecule.one pozyskało 4,6 miliona dolarów na rozwój innowacyjnej technologii planowania syntezy chemicznej opartej na AI

Molecule.one jest pionierem komercyjnego wykorzystywania sztucznej inteligencji w celu planowania syntezy chemicznej – zadania polegającego na przewidywaniu w jaki sposób fizycznie wytworzyć daną cząsteczkę w laboratorium. Platforma stworzona przez firmę opiera się na opracowanych przez nią algorytmach sztucznej inteligencji.

„Naszą misją jest przyspieszenie procesu odkrywania nowych leków poprzez radykalną poprawę przewidywalności reakcji chemicznych” – stwierdził dr Piotr Byrski, prezes zarządu i współzałożyciel Molecule.one. „W tej rundzie mamy zamiar przedstawić naszą ofertę szerszemu gronu odbiorców, a także umocnić naszą pozycję jako twórców najdokładniejszego i najbardziej godnego zaufania rozwiązania do planowania syntezy chemicznej w oparciu o AI”.

W planach powiększenie zespołu i doskonalenie platformy

Firma skupia się w szczególności na implementacji swojej technologii we współpracy z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi, które pracują nad odkrywaniem nowych leków małocząsteczkowych. Przewiduje się, że do 2025 roku rynek odkrywania takich leków osiągnie wartość 50 miliardów dolarów. Przypomnijmy, że od początku 2020 roku spółka współpracowała z kilkoma dużymi przedsiębiorstwami farmaceutycznymi oraz organizacjami zajmującymi się odkrywaniem leków w oparciu o AI w celu wspólnej oceny, czy ich potencjalne cząsteczki można wytworzyć w laboratorium, i jak to zrobić.

„Podobało nam się, że – dzięki unikalnemu połączeniu silnego AI i nowoczesnego, wygodnego interfejsu użytkownika – Molecule.one zdołało zdobyć zaufanie pierwszych partnerów z branży farmaceutycznej. Wierzymy, iż są w stanie nie tylko przyspieszyć proces odkrywania nowych leków, ale też umożliwić odkrywanie nowych związków chemicznych, których wytworzenie nie jest możliwe przy użyciu innych metod.  Są na dobrej drodze do ustanowienia standardu rynkowego w tej fascynującej dziedzinie i przecierają szlak dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, aby ten stał się ważnym ośrodkiem w branży biotechnologii” – skomentował Dominik Andrzejczuk, partner w funduszu Atmos Ventures.

Jak wskazali przedstawiciele firmy, pozyskane fundusze pozwolą powiększyć zespół w celu dalszego doskonalenia platformy AI należącej do Molecule.one, a także rozwinąć zdolność firmy do obsługi większej ilości partnerów zarówno w sektorze farmaceutycznym, jak i biotechnologicznym. Firma planuje otwarcie nowych placówek w Stanach Zjednoczonych oraz Zachodniej Europie i aktywnie poszukuje specjalistów w dziedzinach uczenia maszynowego, tworzenia oprogramowania, chemii organicznej, sprzedaży, a także budowania relacji z klientami.

“Głównym wyzwaniem związanym z wykorzystywaniem narzędzi sztucznej inteligencji w naukach przyrodniczych jest niewystarczająca ilość przydatnych danych. Technologia opracowana przez ten fachowy, wielodziedzinowy zespół pokazuje ich dogłębne zrozumienie chemii i precyzję w zastosowaniu uczenia maszynowego. Wierzymy, że są dobrze przygotowani do zrewolucjonizowania syntezy chemicznej i jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wspierać ich w tym przedsięwzięciu” – podsumował Jeffrey Chung, dyrektor zarządzający w AME Cloud Ventures.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *