BiznesRynek

Poznaliśmy laureatów konkursu Business Angel of the Year 2021

Wprowadzenie spółek na giełdę, inwestycje w najlepsze polskie firmy technologiczne i rozwój ekosystemu startupowego – to tylko niektóre z sukcesów i zasług tegorocznych laureatów nagród Business Angel of the Year (BAY), konkursu organizowanego przez COBIN Angels.

Poznaliśmy laureatów konkursu Business Angel of the Year 2021
Gala finałowa konkursu BAY Źródło: COBIN Angels

Podczas Gali Finałowej czwartej edycji BAY nagrodzeni zostali najlepsi inwestorzy prywatni i fundusz Venture Capital współinwestujący z aniołami biznesu w 2021 roku. Tematem przewodnim spotkania był impact investing – trend szczególnie istotny w czasach kryzysu, jakim jest wojna w Ukrainie.

“Podsumowując rok 2021 był on relatywnie dobry dla startupów i inwestorów business angels, dokonano ponad 3,5 mld zł inwestycji, znacznie przyśpieszył rozwój technologii, który pomógł odpowiadać na wyzwania, z jakimi się mierzyliśmy. Dalszy rozwój startupów wymaga odpowiedniej struktury rynku inwestorskiego, w Polsce brakuje aniołów biznesu, których liczbę możemy zwiększyć o rząd wielkości” – powiedział podczas otwarcia Gali Robert Ługowski, założyciel i partner zarządzający COBIN Angels.

W tym roku założyciele startupów i inwestorzy zgłosili do konkursu ponad 200 kandydatów (aniołów biznesu i funduszy VC) – dwukrotnie więcej niż rok wcześniej! Kapituła konkursu składająca się z laureatów BAY z poprzednich lat, ekspertów i przedstawicieli partnerów wybrała zwycięzców w kategoriach: Anioł Biznesu Roku (dla najwybitniejszego inwestora anielskiego), Debiutant Roku (dla najlepszego inwestora, który pierwszą inwestycję przeprowadził w 2021 roku), Nagroda Ekosystemu by OVHcloud (przyznawana przez społeczność startupową dla najbardziej zaangażowanych aniołów biznesu, którzy służą jako mentorzy i budują cały rynek) oraz Venture Award by VCLeaders (wyróżniając fundusz VC za współinwestycje z aniołami biznesu i działania budujące ekosystem). Zwycięzcy dwóch ostatnich kategorii zostali wyłonieni w publicznym głosowaniu.

Laureaci konkursu

Aniołem Biznesu Roku 2021 został Piotr Romanowski – inwestor specjalizujący się w spółkach z obszaru biotechnologii i fintechu, aktywny od 2009 roku. Jego pierwsze inwestycje, Selvita /Ryvu Therapeutics S.A., są już notowane na giełdzie. W jego portfolio są też startupy takie jak: AI Clearing, gesund.ai, Kevin, MNM Bioscience, Molecule.one, Titanbay.

Z kolei Debiutantem Roku 2021 wybrano Romana Pałaca, prezesa zarządu Gemini Polska, który wspomaga startupy w transformacji biznesowej, rozwoju sprzedaży i strategii. Olga Sobieraj, konsultantka biznesowa i marketingowa, certyfikowanym coach biznesowy i mentorka EMCC, otrzymała natomiast Nagrodę Ekosystemu by OVHcloud. Inwestorka została doceniona za dzielenie się swoją ekspercką wiedzą ze startupami oraz działalność w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet i Fundacji Liderek Biznesu.

Po raz pierwszy została też wręczona nagroda dla funduszu VC. Venture Award by VCLeaders otrzymali Inovo Venture Partners, którzy 70% swoich inwestycji zrealizowali z polskimi lub zagranicznymi aniołami biznesu. Wśród ich ponad 30 spółek portfelowych znajdują się startupy takie jak Booksy, Spacelift, Tidio, Zowie Inc., Infermedica, Jutro Medical czy Packhelp.

Gala Business Angel of the Year miała wyjątkowy charakter, ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Środowisko startupowo-inwestycjne bardzo szybko zaoferowało pomoc ukraińskim uchodźcom, firmom i organizacjom pozarządowym. Przykładem tej pomocy może być chocby zbiórka dla Polskiej Akcji Humanitarnej Startupy dla Ukrainy oraz inicjatywa #TechforUkraine. Uczestnicy Gali mogli też aktywnie włączyć się w zbiórkę na rzecz Fundacji, prowadzoną na platformie donorbox.

Podsumowaniem Gali była prezentacja nowego projektu, platformy Polish Angels, która jest odpowiedzią COBIN Angels, na nieustanną potrzebę edukowania i budowania środowiska inwestorów w Polsce.

ITwiz był partnerem medialnym tego wydarzenia.

Transmisję z Gali finałowej Business Angel of the Year 2021 można obejrzeć tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *