BranżaRynek

Finaliści konkursu Business Angel of the Year ogłoszeni

Aniołowie biznesu to inwestorzy prywatni, którzy wspierają startupy poprzez ‘smart money’ – kapitał, wiedzę, doświadczenie i dostęp do sieci kontaktów. W Polsce z roku na rok jest ich coraz więcej, a najlepsi mają szansę otrzymać jedną z czterech nagród Business Angel of the Year 2021 (BAY). Znamy już finalistów, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas hybrydowej gali 15 marca. Jednym z przewodnich tematów wydarzenia będzie wsparcie Ukrainy – jak startupy i inwestorzy mogą skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe.

Finaliści konkursu Business Angel of the Year ogłoszeni

Konkurs Business Angel of the Year, organizowany przez klub aniołów biznesu COBIN Angels wraz z partnerami, odbędzie się po raz czwarty. W tym roku nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: Anioł Biznesu Roku 2021 dla najbardziej wyróżniającego się inwestora prywatnego; Debiutant Roku dla osoby, która dokonała pierwszej inwestycji startupy w 2021 roku; Nagroda Ekosystemu by OVHcloud dla osoby, który wspiera i buduje cały rynek startupowo-inwestycyjny; Venture Award by VCLeaders dla Funduszu VC współinwestującego razem z polskimi aniołami.

W kategoriach Nagroda Ekosystemu i Venture Award zwycięzcy są wybierani poprzez publiczne głosowanie. Do 8 marca można wesprzeć swoich faworytów głosując na stronie konkursu Business Angel of the Year. 

W gronie finalistów, wybranych spośród prawie 200 zgłoszeń przez Kapitułę konkursu, znaleźli się:

Anioł Biznesu Roku

 • Anna Podkowińska-Tretyn – Prezeska Everli Poland oraz Chief International Business Officer Everli. Zasiada w Radzie Nadzorczej Mindgram, a wcześniej w Online Technologies. Aktywna mentorka dla startupów.
 • Bartek Pucek – znany w polskim ekosystemie startupowym dzięki newsletterowi pucek.com i serii podcastów Technologicznie. Zainwestował m.in. w Ramp Network i Vue Storefront.
 • Piotr Romanowski – inwestor i członek rad nadzorczy specjalizujący się w biotechnologii i usługach finansowych. Jego pierwsze inwestycje, Selvita/Ryvu Therapeutics S.A, są już notowane na giełdzie.
Przeczytaj również
Google tworzy w Krakowie zespół inżynierski chmury obliczeniowej

Debiuant Roku

 • Roman Pałac – prezes zarządu Gemini Polska, wcześniej pracował m.in. w grupie PZU, firmie doradczej The Boston Consulting Group (BCG) oraz w Banku Światowym. Specjalizuje się w transformacji biznesowej, rozwoju sprzedaży i strategii.
 • Wojciech Pysiewicz i Wojciech Pysiewicz – kuzyni, przyjaciele i założyciele powstałej w 2021 roku firmy WP2 Investments. Inwestują w firmy z branż takich jak fintech, e-commerce, zielona energia i biotechnologia.
 • Marta Stefańczyk-Ciąpała – związana z branżą modową od ponad 15 lat, z sukcesem zrestrukturyzowała zakłady odzieżowe i stworzyła własną markę – Cafardini. Zainwestowała m.in. w Ubrania do Oddania.

Nagroda Ekosystemu by OVHcloud

 • Zofia Dzik – innowatorka, inwestorka, pionierka impact investment w Polsce. Autorka Modelu “Wioski” rozwoju ekosystemu społecznego. Fundatorka Humanites Institute, Akademii Przywództwa Liderów Oświaty, Kręgu Inwestorów Społecznych.
 • Piotr Karwatka i Tomasz Karwatka – wspólnie inwestujący przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w IT i ecommerce, założyciele Catch the Tornado, Divante czy Vue Storefront. Inicjatorzy organizacji Tech to the Rescue.
 • Wojciech Mróz – promuje w polskim ekosystemie ideę impact investing jako jeden z dyrektorów Ashoka – organizacji wspierającej innowatorów społecznych. Współpracuje ze startupami Explain Everything, Kodilla czy Survicate.
 • Michał Nowakowski – dzieli się swoją wiedzą z zakresu fintech i regtech na LinkedInie i YouTube jako Dr Fintech. Co więcej, jest ekspertem AI Law Tech Foundation oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 • Katarzyna Pieniądz – oprócz doświadczenia inwestycyjnego i dziennikarskiego ma na swoim koncie inicjatywy budujące mosty pomiędzy różnymi ekosystemami – w szczególności Swiss-Polish Blockchain Association.
 • Bartek Pucek – nominowany również w kategorii Anioł Biznesu Roku.
 • Olga Sobieraj – konsultantka biznesowa i marketingowa, certyfikowany coach biznesowym i mentorka EMCC. Specjalizuje się w handlu detalicznym offline i online, fintech, retailtech, martech oraz branży Zdrowie i Uroda.
Przeczytaj również
Czy 4-dniowy tydzień pracy będzie nowym argumentem w rywalizacji o najlepszych specjalistów?

Venture Award by VCLeaders

 • Black Swan Fund – fundusz łączący startuperki z inwestorkami indywidualnymi. Wyewoluował z Klubu Anielic Biznesu Black Swan, zapoczątkowanego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.
 • Inovo Venture Partners – fundusz zrealizował 70% swoich inwestycji z polskimi lub zagranicznymi aniołami biznesu. Zainwestowali w spółki takie jak Booksy, Spacelift, Tidio, Zowie, Infermedica, Jutro Medical, czy Packhelp.
 • Kogito Ventures – inwestuje w proporcji 50/50 z syndykami aniołów biznesu w ramach programu PFR Biznest. Razem z Kogito prywatni inwestorzy budują szeroki i zdywersyfikowany portfel.
 • Market One Capital – w niemal każdej inwestycji rezerwuje oddzielną pulę przeznaczoną dla aniołów biznesu by wspierać rozwój ekosystemu. Zespół MOC składa się z byłych przedsiębiorców i doświadczonych inwestorów.
 • Movens Capital – to fundusz wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. W sześć ze swoich 11 spółek portfelowych inwestował razem z aniołami biznesu.
 • Pomerangels – fundusz inwestuje z aktywnymi aniołami, doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy budowali swoje firmy od zera i często sprzedali je strategicznym inwestorom.
 • Rubicon Partners – specjalizuje się w aktywnym budowaniu startupów na etapie seed i seria A z obszarów IT (Big Data, SaaS, AI, E-zdrowie) oraz Life Science (nowe materiały, kosmetyki, chemia).

Uroczyste wręczenie nagród Business Angel of the Year 2021 odbędzie się podczas hybrydowej gali 15 marca 2022 roku. Podczas tego wydarzenia zaproszeni prelegenci i goście będą mieli okazję poruszyć tematy takie jak: impact investing – jak startupy i inwestorzy mogą wywierać pozytywny wpływ na świat i skutecznie reagować na kryzysy; jak wygląda sektor inwestycji anielskich w Polsce i jaki ma wpływ na sukces rodzimych startupów; jak rozpocząć swoją działalność jako anioł biznesu i inwestować z sukcesem. Przeprowadzona zostanie również zbiórka na rzecz Ukrainy. Gala będzie transmitowana online m.in. na platformie Linkedin.

Przeczytaj również
Schneider Electric wstrzymał wszystkie nowe inwestycje oraz międzynarodowe dostawy w Rosji i Białorusi

Partnerem strategicznym konkursu BAY2021 jest UBS. Partnerami są Cambridge Innovation Center Warsaw, Ferrari, Finvest Group, kancelaria Lawarton, Polski Fundusz Rozwoju, OVHcloud oraz VCLeaders.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.