Branża ITRynek

Finaliści konkursu Business Angel of the Year ogłoszeni

Aniołowie biznesu to inwestorzy prywatni, którzy wspierają startupy poprzez ‘smart money’ – kapitał, wiedzę, doświadczenie i dostęp do sieci kontaktów. W Polsce z roku na rok jest ich coraz więcej, a najlepsi mają szansę otrzymać jedną z czterech nagród Business Angel of the Year 2021 (BAY). Znamy już finalistów, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas hybrydowej gali 15 marca. Jednym z przewodnich tematów wydarzenia będzie wsparcie Ukrainy – jak startupy i inwestorzy mogą skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe.

Finaliści konkursu Business Angel of the Year ogłoszeni

Konkurs Business Angel of the Year, organizowany przez klub aniołów biznesu COBIN Angels wraz z partnerami, odbędzie się po raz czwarty. W tym roku nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: Anioł Biznesu Roku 2021 dla najbardziej wyróżniającego się inwestora prywatnego; Debiutant Roku dla osoby, która dokonała pierwszej inwestycji startupy w 2021 roku; Nagroda Ekosystemu by OVHcloud dla osoby, który wspiera i buduje cały rynek startupowo-inwestycyjny; Venture Award by VCLeaders dla Funduszu VC współinwestującego razem z polskimi aniołami.

W kategoriach Nagroda Ekosystemu i Venture Award zwycięzcy są wybierani poprzez publiczne głosowanie. Do 8 marca można wesprzeć swoich faworytów głosując na stronie konkursu Business Angel of the Year. 

W gronie finalistów, wybranych spośród prawie 200 zgłoszeń przez Kapitułę konkursu, znaleźli się:

Anioł Biznesu Roku

 • Anna Podkowińska-Tretyn – Prezeska Everli Poland oraz Chief International Business Officer Everli. Zasiada w Radzie Nadzorczej Mindgram, a wcześniej w Online Technologies. Aktywna mentorka dla startupów.
 • Bartek Pucek – znany w polskim ekosystemie startupowym dzięki newsletterowi pucek.com i serii podcastów Technologicznie. Zainwestował m.in. w Ramp Network i Vue Storefront.
 • Piotr Romanowski – inwestor i członek rad nadzorczy specjalizujący się w biotechnologii i usługach finansowych. Jego pierwsze inwestycje, Selvita/Ryvu Therapeutics S.A, są już notowane na giełdzie.

Debiuant Roku

 • Roman Pałac – prezes zarządu Gemini Polska, wcześniej pracował m.in. w grupie PZU, firmie doradczej The Boston Consulting Group (BCG) oraz w Banku Światowym. Specjalizuje się w transformacji biznesowej, rozwoju sprzedaży i strategii.
 • Wojciech Pysiewicz i Wojciech Pysiewicz – kuzyni, przyjaciele i założyciele powstałej w 2021 roku firmy WP2 Investments. Inwestują w firmy z branż takich jak fintech, e-commerce, zielona energia i biotechnologia.
 • Marta Stefańczyk-Ciąpała – związana z branżą modową od ponad 15 lat, z sukcesem zrestrukturyzowała zakłady odzieżowe i stworzyła własną markę – Cafardini. Zainwestowała m.in. w Ubrania do Oddania.

Nagroda Ekosystemu by OVHcloud

 • Zofia Dzik – innowatorka, inwestorka, pionierka impact investment w Polsce. Autorka Modelu “Wioski” rozwoju ekosystemu społecznego. Fundatorka Humanites Institute, Akademii Przywództwa Liderów Oświaty, Kręgu Inwestorów Społecznych.
 • Piotr Karwatka i Tomasz Karwatka – wspólnie inwestujący przedsiębiorcy, którzy specjalizują się w IT i ecommerce, założyciele Catch the Tornado, Divante czy Vue Storefront. Inicjatorzy organizacji Tech to the Rescue.
 • Wojciech Mróz – promuje w polskim ekosystemie ideę impact investing jako jeden z dyrektorów Ashoka – organizacji wspierającej innowatorów społecznych. Współpracuje ze startupami Explain Everything, Kodilla czy Survicate.
 • Michał Nowakowski – dzieli się swoją wiedzą z zakresu fintech i regtech na LinkedInie i YouTube jako Dr Fintech. Co więcej, jest ekspertem AI Law Tech Foundation oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 • Katarzyna Pieniądz – oprócz doświadczenia inwestycyjnego i dziennikarskiego ma na swoim koncie inicjatywy budujące mosty pomiędzy różnymi ekosystemami – w szczególności Swiss-Polish Blockchain Association.
 • Bartek Pucek – nominowany również w kategorii Anioł Biznesu Roku.
 • Olga Sobieraj – konsultantka biznesowa i marketingowa, certyfikowany coach biznesowym i mentorka EMCC. Specjalizuje się w handlu detalicznym offline i online, fintech, retailtech, martech oraz branży Zdrowie i Uroda.

Venture Award by VCLeaders

 • Black Swan Fund – fundusz łączący startuperki z inwestorkami indywidualnymi. Wyewoluował z Klubu Anielic Biznesu Black Swan, zapoczątkowanego przez Sieć Przedsiębiorczych Kobiet.
 • Inovo Venture Partners – fundusz zrealizował 70% swoich inwestycji z polskimi lub zagranicznymi aniołami biznesu. Zainwestowali w spółki takie jak Booksy, Spacelift, Tidio, Zowie, Infermedica, Jutro Medical, czy Packhelp.
 • Kogito Ventures – inwestuje w proporcji 50/50 z syndykami aniołów biznesu w ramach programu PFR Biznest. Razem z Kogito prywatni inwestorzy budują szeroki i zdywersyfikowany portfel.
 • Market One Capital – w niemal każdej inwestycji rezerwuje oddzielną pulę przeznaczoną dla aniołów biznesu by wspierać rozwój ekosystemu. Zespół MOC składa się z byłych przedsiębiorców i doświadczonych inwestorów.
 • Movens Capital – to fundusz wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. W sześć ze swoich 11 spółek portfelowych inwestował razem z aniołami biznesu.
 • Pomerangels – fundusz inwestuje z aktywnymi aniołami, doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy budowali swoje firmy od zera i często sprzedali je strategicznym inwestorom.
 • Rubicon Partners – specjalizuje się w aktywnym budowaniu startupów na etapie seed i seria A z obszarów IT (Big Data, SaaS, AI, E-zdrowie) oraz Life Science (nowe materiały, kosmetyki, chemia).

Uroczyste wręczenie nagród Business Angel of the Year 2021 odbędzie się podczas hybrydowej gali 15 marca 2022 roku. Podczas tego wydarzenia zaproszeni prelegenci i goście będą mieli okazję poruszyć tematy takie jak: impact investing – jak startupy i inwestorzy mogą wywierać pozytywny wpływ na świat i skutecznie reagować na kryzysy; jak wygląda sektor inwestycji anielskich w Polsce i jaki ma wpływ na sukces rodzimych startupów; jak rozpocząć swoją działalność jako anioł biznesu i inwestować z sukcesem. Przeprowadzona zostanie również zbiórka na rzecz Ukrainy. Gala będzie transmitowana online m.in. na platformie Linkedin.

Partnerem strategicznym konkursu BAY2021 jest UBS. Partnerami są Cambridge Innovation Center Warsaw, Ferrari, Finvest Group, kancelaria Lawarton, Polski Fundusz Rozwoju, OVHcloud oraz VCLeaders.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *