Rynek

Rozpoczęły się poszukiwania Anioła Biznesu 2020

Klub inwestorów Cobin Angels poinformował o rozpoczęciu zbierania nominacji do nagrody Business Angel of the Year 2020. Wyróżnienie to wręczane jest od 2018 roku prywatnym inwestorom, którzy promują dobre wzorce inwestowania i angażują się w merytoryczne wspieranie startupów. Laureatami z ubiegłych lat są Wojciech Kostrzewa, CEO Grupy Billon i Dawid Urban, współtwórca Grupy CHIC.

Rozpoczęły się poszukiwania Anioła Biznesu 2020

Inwestorzy prywatni lokujący własne środki i wspierający doświadczeniem startupy w zamian za udziały w tych przedsięwzięciach – to właśnie ich określa się mianem aniołów biznesu. Mają oni ogromną rolę do odegrania w budowaniu polskiego ekosystemu startupowego. Choć w Polsce jest ich wciąż niewielu, to z roku na rok przybywa ich coraz więcej, wskazują przedstawiciele Cobin Angels. Teraz wyróżniających się inwestorów anielskich można zgłosić do prestiżowej nagrody Business Angel of the Year 2020 (BAY).

„W naszym kraju bardzo często startupy pozyskują finansowanie z kapitału państwowego albo unijnego. Jednocześnie mamy w kraju dużą grupę ludzi, mających świetne pomysł, uruchamiających startupy, którym jednak brak pieniędzy. Staramy się łączyć te dwie grupy i motywować inwestorów, a jednym z narzędzi do tego służących, jest nagroda Business Angel of the Year”  – mówi Robert Ługowski, prezes Cobin Angels.

Co różni Anioła biznesu do zwykłego inwestora?

Anioł biznesu poza inwestycją pieniężną oferuje coś więcej: swoją wiedzę, kontakty i doświadczenie. Pokazuje założycielom startupu jak rozwinąć pomysł i pomaga go skalować. Z raportu State of European Tech 2019 wynika, że Polska, posiadając 5% europejskich talentów technologicznych przyciąga zaledwie 0,5% europejskiego kapitału wysokiego ryzyka. Wzrost zaangażowania Aniołów biznesu w Europie powinien z czasem przełożyć się także na podobną kulturę inwestowania w Polsce, uważają specjaliści.

Jednym z miejsc, w których rozwija się społeczność inwestorów anielskich jest warszawski hub Cambridge Innovation Center. „Jako CIC Warsaw mamy ogromną przyjemność angażować się w rozwój społeczności aniołów biznesu w Polsce i regionie CEE wraz z Cobin Angels – robimy to poprzez społeczność inwestorów, którą wspólnie tworzymy w Kampusie Innowacji” – tłumaczy Jerzy Brodzikowski, General Manager CIC Warsaw, partnera nagrody BAY. „W związku z tym, wierzymy, że Nagroda Business Angel of the Year Award jest kluczowym elementem katalizującym rozwój tego sektora inwestycyjnego w Polsce, a zarazem szeroko rozumianych inwestycji w innowacje”.

Wspomnianą zmianę chcą napędzić przedstawiciele Cobin Angels, promując między innymi dobre wzorce inwestowania, z jednej strony odważne, z drugiej zaangażowane i pozytywnie wpływające na rozwój ekosystemu inwestycji oraz startupów.

„2020 rok, mimo że był dla nas wszystkim rokiem zupełnie wyjątkowym, nie zatrzymał ciekawych i odważnych inwestycji. Mamy więc pewność, że nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem kandydatów do nagrody dla Anioła Biznesu 2020. Prosimy społeczność o pomoc w naświetleniu wszystkich takich transakcji, aby mieć pewność, że nikogo nie przegapiliśmy” – podsumowuje Robert Ługowski.

Nagroda Business Angel of the Year 2020 przyznawana jest w trzech kategoriach – Anioł Biznesu Roku, Debiutant Roku oraz Nagroda Ekosystemu. Nominacje można zgłaszać do 7 stycznia 2021 roku poprzez formularz https://cutt.ly/chIElZX

Rozpoczęły się poszukiwania Anioła Biznesu 2020

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *