PracaRynekPolecane tematy

Raport No Fluff Jobs: Specjaliści IT – ich zarobki, oczekiwania i wymagania

Jak wynika z najnowszego raportu portalu No Fluff Jobs, specjaliści IT nie narzekają na brak pracy, a ich oczekiwania płacowe rosną. Ci najbardziej doświadczeni chcieliby zarabiać o 40% więcej niż teraz, czyli nawet 27 tys. netto na fakturze oraz 15 tys. zł netto na umowie o pracę.  W maju – w porównaniu do stycznia – nawet o 14% wzrosła liczba ofert kierowanych do seniorów. Niestety, gorzej wygląda sytuacja juniorów – tu ofert pracy chwilowo jest mniej i utrzymuje się trend spadkowy, informują eksperci No Fluff Jobs.

Raport No Fluff Jobs: Specjaliści IT – ich zarobki, oczekiwania i wymagania

Twórcy wspomnianego badania skupili się na sprawdzeniu, jaka przyszłość czeka specjalistów IT w zależności od poziomu ich doświadczenia i kompetencji oraz jakie specjalizacje są obecnie najbardziej pożądane w branży. W IT zarobki uzależnione są od doświadczenia, lokalizacji, wielkości firmy oraz specjalizacji. Najwięcej zarabiają seniorzy i eksperci, czyli specjaliści z ponad 8-letnim doświadczeniem. Jak wskazuje raport 39% ankietowanych z tej grupy zaczęło swą przygodę z programowaniem w szkole podstawowej – to pokolenie obecnych 30-35 latków.

Z analizy oczekiwań płacowych pracowników IT wynika, iż wspomniani seniorzy jeszcze w lutym deklarowali, że chcieliby zarabiać ok. 40% więcej niż obecnie. Ich średnie zarobki wynoszą około 19,5 tys. zł netto na umowie B2B, a w przypadku umowy o pracę ponad 11 tys. zł netto. Tymczasem oczekiwania to odpowiednio 27 tys. i 19 tys. (uśrednione zarobki na umowach B2B i etacie). Nieco mniej doświadczeni (5-8 lat) przyznają się, że dostają na rękę 10 tys. zł, a oczekują 12 tys. zł. Z kolei osoby pracujące w branży 2-5 lat deklarują, że ich pensja netto wynosi 8 tys. zł, a chcieliby, aby wynosiła prawie 10 tys. zł, czytamy w raporcie No Fluff Jobs. Najwyższe zarobki zadeklarowały osoby pracujące w Backendzie oraz Mobile, a więc w najbardziej pożądanych obecnie specjalizacjach. Co ciekawe, średnie deklarowane zarobki netto w Backendzie wynoszą 11 tys. zł na umowie B2B. To, jak wynika z badania, ok. 10% więcej niż we Frontendzie.

Przeczytaj również
Dla ponad 90% Polaków ważne jest ujawnianie wynagrodzeń w ofertach pracy

Trudny czas dla juniorów

Obecnie oferty niejuniorskie stanowią prawie 95% wszystkich ogłoszeń w IT, informują przedstawiciele portalu No Fluff Jobs. Na rynku intensywnie poszukiwani są doświadczeni pracownicy IT – z co najmniej 2-letnim doświadczeniem zdobytym podczas pracy w projektach komercyjnych – którzy są w stanie pomóc organizacjom w przejściu na nowe technologie.

Okazuje się, że branża IT dynamicznie reaguje na kryzys. “W No Fluff Jobs praktycznie natychmiast odczuliśmy wzrost liczby ofert dla programistów w takich sektorach jak ecommerce, mobile i gaming (bo poza zakupami, zamknięci w domach zapragnęliśmy też rozrywki). Spodziewam się, że w najbliższym czasie te gałęzie IT jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu” – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Ekspert uważa też, że część przyzwyczajeń konsumenckich, które wykształciły się w trakcie lockdownu zostanie z nami na dłużej. Chętniej będziemy więc kupować i kształcić się online oraz jeszcze intensywniej korzystać z urządzeń mobilnych. Oczywiście znajdzie to swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na wyspecjalizowanych pracowników. Obecnie obserwowana jest znacznie większa liczba ofert pracy dla osób o większym doświadczeniu w branży IT (poziom mid, senior i ekspert).

„To efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe. Nie oznacza to jednak, że ofert dla juniorów nie ma w ogóle. Kryzys to zwykle dobry sprawdzian kompetencji. Dla talentów w branży zawsze znajdzie się miejsce. W takiej sytuacji warto na pewno zadbać o swój rozwój, zdefiniować swoje słabe strony i dążyć do rozwoju kompetencji w tych dziedzinach” – twierdzi Tomasz Bujok.

Przeczytaj również
Komputronik zakończył restrukturyzację

Specjaliści IT chcą rozwijać swe kariery

Zdecydowana większość, bo aż 70% ankietowanych pracowników branży IT, bardziej niż zarobki ceni sobie możliwość rozwoju i awansu. Jak wynika z badania, 63% ankietowanych pracowników IT awansowało w ciągu ostatnich kilku lat, ale co ciekawe, tylko 41% jest z tego faktu zadowolonych. Prawie co drugi ankietowany z ponad 8-letnim doświadczeniem pełni funkcję team leadera lub managera.

„Szybko przyrasta liczba pracowników w IT, więc potrzebujemy zwiększonej ilości menedżerów. Ale nie jest to jedyna opcja dla senior deweloperów. Organizacje potrzebują wąsko-specjalizowanych profesjonalistów. Prowadzą innowacyjne projekty: chmura, bezpieczeństwo, wszechobecna potrzeba mikroserwisowania usług, pozbywanie się legacy kodu, itp., więc tworzy się przestrzeń dla architektów rozwiązań technologicznych. To równie atrakcyjna ścieżka rozwoju i potencjalnego awansu. Również finansowo korzystna, nie mniej niż menedżerska” – komentuje Eliza Stasińska, dyrektor Departamentu IT w mBanku.

Z raportu No Fluff Jobs wynika, że w kierunku menedżerskim chce rozwijać się 40% badanych i tu motywem jest też podwyżka: 51% ankietowanych sądzi, że na stanowisku kierowniczym zarobi więcej. Jednak, aż 60% badanych uważa, że praca specjalisty jest pewniejsza.

Technologie przyszłości to JavaScript, Python, Java i React

Autorzy raportu zbadali również, które technologie i języki IT są obecnie najpopularniejsze. I tak, 66% ankietowanych w grupie z minimum 2-letnim doświadczeniem pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach IT: Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing. Największą grupę stanowią pracownicy programujący w technologiach Backendowych (26%) oraz kolejno: Fullstack (18%),  Frontend (14%) i Testing (8%).

Przeczytaj również
7 obszarów IT, które zyskają na znaczeniu w 2022 roku

Raport No Fluff Jobs: Specjaliści IT – ich zarobki, oczekiwania i wymagania

Co ważne, ankietowani – zarówno ci średniozaawansowani, seniorzy jak i eksperci – znają średnio 5 języków programowania. Wśród najczęściej wymienianych przez respondentów pojawiają: Java, Javascript, Python, PHP i SQL. Zadaniem przebadanych przez No Fluff Jobs seniorów, technologie przyszłości to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.

Badanie No Fluff Jobs przeprowadzono pomiędzy styczniem a majem 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad 3300 respondentów – programistów, administratorów IT, analityków biznesowych, designerów, testerów oraz osób związanych z takimi dziedzinami, jak zarządzanie projektami i usługami w sieci. W badaniu wykorzystano dane Google Analytics oraz dane wewnętrzne No Fluff Jobs.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *