Rynek

Recepta na cyfrową transformację, odczarowywanie Big Data i… o czym jeszcze w ITwiz 9/2016?

Cyfrowa transformacja to nie tylko puste hasło. Za tym pojęciem kryje się szereg zmian skupiających większość nowoczesnych technologii w jednym celu – istotnego usprawnienia lub wręcz zmiany sposobu funkcjonowania biznesu. Jaka postawa sprzyja cyfrowej rewolucji? To tylko jeden z tematów wiodących nowego wydania Magazynu ITwiz. Kolejnym jest umiejętne wykorzystanie koncepcji Master Data Management do usprawnienia zarządzania danymi w obliczu dynamicznie przybierającej fali Big Data.

Recepta na cyfrową transformację, odczarowywanie Big Data i… o czym jeszcze w ITwiz 9/2016?

Wstępniak

Cyfrowa transformacja jest dziś tematem niemal każdej konferencji, niezależnie czy dotyczy ona rozwiązań sprzętowych, oprogramowania, czy usług. Cyfrowa transformacja, cyfrowy biznes, gospodarka zaangażowania, podróż klienta (Customer Journey), zwinne zarządzanie … Dla doświadczonych, pragmatycznie nastawionych menedżerów, którzy uważają te pojęcia za modny, pozbawiony treści bełkot autorzy tekstu „Cyfrowy pociąg do Hollywood, Blaski i cienie transformacji cyfrowych” (str. 6) mają jednak złą wiadomość. Za tą powodzią pojęć stoi potop gwałtownych zmian, przetaczających się przez firmy i całe ekosystemy biznesowe.

Jeśli uważasz, że cyfrowa metamorfoza ma niewiele wspólnego z transformacją Twojego biznesu, zastanów się jeszcze raz. Czy doświadczenie klienta jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na konwersję potencjalnych klientów na lojalnych klientów twojej firmy? Czy cyfrowe punkty styku – strony internetowe, aplikacje mobilne, serwisy społecznościowe – mają zasadnicze znaczenie dla twoich relacji z klientami? Czy konkurujesz o uwagę klientów (lub potencjalnych klientów) z miriadami innych ofert, próbujących wcisnąć swój przekaz i usługi w tę samą czasoprzestrzeń przypadkowych interakcji w smartfonie? Czy te oferty są często niepowiązane z tym co kiedyś nazywałeś swoją podstawową działalnością?

To czego potrzebujesz do przeprowadzenia własnej cyfrowej transformacji to – jak opisują autorzy tekstu – po pierwsze i przede wszystkim konsensus jej interesariuszy co do realistycznego celu, spodziewanych rezultatów – dla klientów i firmy – oraz planu dojścia do tych rezultatów. Taki konsensus wymaga dobrego zrozumienia warunków ekonomicznych panujących w świecie cyfrowego biznesu. Dobra podstawa dla „oświeconej intuicji”, wspierającej taki konsensus, pochodzi z branży, która od co najmniej czterech dziesięcioleci była centrum intensywnej hiperkonkurencji, deregulacji, szybkiego wprowadzania technologii, konwergencji biznesowej i zmieniających się modeli biznesowych – ze świata mediów i rozrywki. Właśnie odkryłeś, że każdy biznes dotknięty cyfrową transformacją staje się „show biznesem”. A jeśli tak, to autorzy zalecają zwrócenie przynajmniej częściowej uwagi na odkrycia opisane w pracy pt. Hollywood Economics.

O tym, jak ważna jest rola narzędzi IT mówi Maciej Oleksowicz, członek zarządu Inter Cars, dyrektor ds. strategii IT Grupy Inter Cars (str. 32). Firma ta prowadzi kilka projektów związanych z usprawnieniem zarządzania danymi, w tym wdrożenie koncepcji Master Data Management i integracji ich na poziomie całej, międzynarodowej Grupy. Firma chce także wdrożyć optymalizator zamówień bazujący m.in. na prognozowanym popycie oraz analizie kosztów magazynowania, zamrożonego kapitału, czy też transportu. Na tej podstawie określany będzie poziom zapasów i składane zamówienia do dostawców.

O cyfryzacji piszemy także w materiałach poświęconych: problemom, na jakie napotykają firmy MŚP w pozyskiwaniu klientów (str. 14); odczarowywaniu koncepcji Big Data (str. 17); temu, czego nauczyć się mogą duże przedsiębiorstwa od start-up’ów (str. 28); czy też nowej koncepcji informatyzacji państwa w Polsce (str. 26). Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że efektem podejmowanych działań ma być stworzenie sprawnego i spójnego systemu, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju, a także do zwiększenia wygody obywateli. Wsparciem w realizacji tych założeń będzie zestaw narzędzi określonych mianem „Głównego Informatyka Kraju”. Mają one ułatwić centralizację i koordynację związanych z cyfryzacją administracji procesów w skali całego kraju.

W tym numerze ITwiz polecamy także artykuły poświęcone: roli architektury i architektów w transformacji cyfrowej (str. 50); JavaScript w zastosowaniach biznesowych (str. 56); wejściu w życie Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (str. 22); podejściu do mierników oraz celów procesów (str. 40), a także pierwszemu kontaktowi z zespołem IT Project Managera (str. 54).

Piotr Waszczuk
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Cyfrowy pociąg do Hollywood
• Problemy, na jakie napotykają firmy MŚP w pozyskiwaniu klientów
• Odczarowując Big Data, czy to ma sens?
• W informatyzacji medycyny trzeba iść na całość
• Nadciąga rewolucja w danych osobowych
• IFA 2016: producenci wierzą w inteligentny dom
• Zarządzanie danymi na poziomie międzynarodowej grupy
• Co drugi CIO oczekuje zwiększenia znaczenia swojej roli w organizacji
• Przychodzę do pracy po to, aby… z niej wyjść
• Wsparcie techniczne: potencjał do oszczędzania czy bomba zegarowa
• Nowa hurtownia danych dla dynamicznych przedsiębiorstw
• O roli architektury i architektów w transformacji cyfrowej
• Wyzwania integracji w nowoczesnych organizacjach
• JavaScript w zastosowaniach biznesowych
• Polski rynek IT urośnie w roku 2016 o 4%
• Jak oszczędzić czas spędzony przy wydrukach

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *