Branża ITRynekPolecane tematy

Restrukturyzacja HP może oznaczać zwolnienie nawet 50 tys. osób

Trwająca od trzech lat reorganizacja HP ma pozwolić na zwiększenie innowacyjności i sprzedaży rozwiązań niezwiązanych z rynkiem komputerów osobistych. Plany zakładają także zwiększenie elastyczności i zwinności organizacyjnej HP. Prowadzona od 2011 roku reorganizacja pochłonęła już jednak ok. 34 tys. miejsc pracy. Niewykluczone, że w ciągu najbliższego roku obejmie kolejne 16 tys. stanowisk w globalnych strukturach HP.

Restrukturyzacja HP może oznaczać zwolnienie nawet 50 tys. osób

Meg Whitman objęła stanowisko dyrektora generalnego koncernu HP we wrześniu 2011 roku. Pod jej kierownictwem znacznie, bo niemal o 40% wzrosła wartość akcji HP. Amerykański gigant ciągle boryka się jednak ze spadkami sprzedaży m.in. na rynku rozwiązań PC. Strategiczne zmiany organizacyjne mają – w ujęciu długoterminowym – pozwolić na zmniejszenie zależności wyników finansowych HP od sytuacji na rynku komputerów PC. Prowadzone działania mają umożliwić także zwiększenie rentowności oraz wzmocnienie integracji oferty i sprzedaży nowych rozwiązań – zwłaszcza rozwiązań biznesowych.

Łączna skala zwolnień przeprowadzonych pod kierownictwem Meg Whitman może oznaczać zmniejszenie liczby zatrudnionych w globalnych strukturach HP do ok. 300 tys. osób

W ubiegłym tygodniu dyrektor generalna HP przyznała, że reorganizacja może wymagać zmniejszenia zatrudnienia w globalnych strukturach koncernu o kolejne 11 do 16 tys. stanowisk. Cięcia zatrudnienia mają koncentrować się wokół obszarów niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta oraz rozwojem oferty HP. Łączna skala zwolnień przeprowadzonych pod kierownictwem Meg Whitman może dotyczyć nawet 50 tys. osób i oznaczać zmniejszenie liczby zatrudnionych w globalnych strukturach HP do ok. 300 tys. osób.  Pierwsze, ogłoszone prawie trzy lata temu plany restrukturyzacji zakładały zwolnienie niemal o połowę mniejszej grupy pracowników, jednak już w zeszłym roku w wyniku prowadzonej restrukturyzacji HP zatrudnienie straciło łącznie ok. 34 tys. osób.

Zaoszczędzone na reorganizacji środki mają zostać przeznaczone na rozwój oferty i zwiększenie sprzedaży. Niezależnie od planów ogólnego zmniejszenia liczby osób zatrudnionych w globalnych strukturach HP rosnąć ma zatrudnienie w działach badawczo-rozwojowych koncernu.

Zapowiedzi kolejnej fali zwolnień padły niedługo po oficjalnej informacji na temat wyników HP za ostatni kwartał. W trzecim, zakończonym 30. kwietnia, kwartale roku finansowego koncern HP osiągnął sprzedaż na poziomie 27,3 mld USD. To o 1 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. To jedenasty z rzędu kwartalny spadek obrotów HP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *