PracaBranża IT

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Na skutek spowolnienia gospodarczego, firmy ograniczają obecnie inwestycje i ostrożnie podejmują decyzje o zwiększaniu zatrudnienia. Jednocześnie postępujący rozwój technologii i powszechność pracy zdalnej sprzyjały w minionym roku dalszemu wzrostowi zapotrzebowania na wybrane specjalizacje w IT. Jak się okazuje, taką „zieloną wyspą” na mapie ogłoszeń o pracę pozostaje cyberbezpieczeństwo – w III kwartale 2023 roku odnotowano prawie dwukrotnie większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – wynika z „Raportu wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach” Grafton Recruitment.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Zabezpieczenie wrażliwych danych ma coraz większe znaczenie, co sprawia, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie stałe. “Bez względu na to, czy firmy będą korzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych firm, czy zatrudniać wewnętrznie, konieczność ochrony danych wymusi na organizacjach zabezpieczenie środków na ten cel” – uważa Agata Jemioła, Branch Manager w Grafton Recruitment.

Ze wspomnianego raportu wynika, że wciąż pojawiają się również ogłoszenia dotyczące stanowisk z obszaru IT Support, choć obecnie zapotrzebowanie na te role jest o 20% niższe niż w I kwartale 2022 roku, kiedy osiągnęło najwyższy poziom w ciągu ostatnich pięciu lat.

Najważniejszym determinantem zadowolenia pracowników działu IT było – podobnie jak w przypadku pozostałych badanych w raporcie działów – wynagrodzenie. Drugim najistotniejszym czynnikiem okazała się możliwość pracy zdalnej. W momencie badania nawet 55,7% osób pracowało w ten sposób. Badani ocenili, że jest to, obok atmosfery w pracy, najpełniej zaspokajana ich potrzeba.

Z kolei za najsłabiej spełnione oczekiwanie uznana została wysokość wynagrodzenia. To odzwierciedla się w części badania związanej ze wzrostami płac – zgodnie z jej wynikami tylko 18% ankietowanych otrzymało w ubiegłym roku podwyżkę wyższą niż inflacja. Pracownicy wsparcia technicznego IT mogą liczyć obecnie na zarobki rzędu 5,5-28 tys. zł.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

Wysokość wynagrodzenia determinuje zarówno stanowisko, jak i miejsce zatrudnienia. Wyraźnie jednak widać, że wynagrodzenia są związane z poziomem skomplikowania danego obszaru – zajmujący się m.in. dostępami dla zespołu i prostymi awariami pracownik Service Desku może liczyć na 5500 zł na start, ale już po awansie na tzw. drugą linię będzie zarabiać nawet 15 tys. zł. Na najwyższe wynagrodzenia wśród specjalistów mogą liczyć działający na styku technologii i biznesu konsultanci SAP (do 26 tys. zł), a wśród kadry menedżerskiej – piastujący stanowisko CTO (Chief Technology Officer – Dyrektor Techniczny), który może liczyć w stolicy na zarobki rzędu 25-40 tys. zł).

Zadowoleni z pracy i wierni branży?

Zamrożenie pensji w 2023 roku nie spowodowało lawinowego niezadowolenia wśród obsady Supportu IT. Jak wynika z przeprowadzonego badania, aż 72% osób zatrudnionych w branży odczuwa satysfakcję z pracy. Na zdecydowane niezadowolenie wskazało zaledwie 1,6%, co stanowi najniższy wynik w całym badaniu. Satysfakcja z zatrudnienia przekłada się na brak zainteresowania zmianą ścieżki zawodowej – przebranżowienie wykluczyło 42,6% badanych, co stanowi najwyższy wynik w całym badaniu.

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

“Pomimo wyraźnego spowolnienia w całym sektorze IT, pracownicy działów związanych z supportem uważają, że rynek obfituje w atrakcyjne oferty pracy. Trudno z tym polemizować, bo choć różnego typu projekty NPI (ang. New Product Introduction) mogą być wstrzymywane, nie ubywa rozbudowy infrastruktury związanej z kontrolą dostępu, możliwością pracy zdalnej w środowisku firmowym, czy bezpieczeństwem danych” – komentuje Agnieszka Zakościelna, IT & Engineering Delivery Center Manager w Grafton Recruitment.

Zmiany w prawie także sprzyjają cyfryzacji, co w naturalny sposób, choć niekoniecznie skokowo, wpływa na zapotrzebowanie na pracowników Supportu. Osoby z branży zdają się tego w pełni świadome, bo choć tylko 20% aktywnie poszukuje nowego pracodawcy, to aż 98% jest zorientowanych w tym, jak wygląda rynek ogłoszeń.

Pełna treść raportu dostępna jest pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *