AplikacjePolecane tematy

Rynek dostawców rozwiązań ECM w Polsce i na świecie

Executive ViewPoint

Już drugi rok z rzędu mamy możliwość przyjrzenia się szybko rozwijającemu się rynkowi rozwiązań ECM (Enterprise Content Management) w Polsce. Uczestnicy rynku są zgodni co do tego, że zasób wiedzy o ECM w Polsce jest niewystarczający. Tym bardziej cieszy fakt, że renomowany ranking ITwiz Best 100 dostarcza nam coraz pełniejszej wiedzy o wartości tego rynku oraz najważniejszych jego graczach.

Rynek dostawców rozwiązań ECM w Polsce i na świecie

Jako jeden z liderów globalnego i naszego rodzimego rynku ECM (w 2017 roku SER GROUP był notowany w rankingu ITwiz Best 100 na 1. miejscu w tej kategorii) chcemy podzielić się z czytelnikami podsumowaniem minionego roku oraz naszą perspektywą na kolejny rok.

Według danych analitycznych, globalny rynek ECM wzrósł o 4,5% i osiągnął zawrotną wielkość – ponad 30 mld USD. Niektóre agencje podają nawet dwucyfrowy wzrost, a trudność w ustaleniu faktycznej dynamiki może wynikać z odczuwanej na rynku reorientacji świata ECM w kierunku proponowanego przez Gartner pojęcia Content Services. Gartner Magic Quadrant w 2017 roku przyjął nazwę Content Services Providers.

Ujęcie zagadnień związanych z zarządzaniem treścią w przedsiębiorstwach w kategoriach usług jest znacznie pojemniejsze i doskonale oddaje kilkuletni trend przekształcania funkcji, jaką odgrywają strategie i narzędzia tradycyjnie kojarzone z ECM. Sukces rynkowy SER GROUP wynika z trafnych przewidywań i jest oparty od wielu lat na rozwoju naszej oferty o usługocentryczny produkt, w którego rozwój inwestujemy ponad 25% rocznych przychodów. Mamy największy zespół R&D wśród dostawców ECM w Europie.

Rok 2017 był dla nas bardzo pracowity i satysfakcjonujący. Jako pierwszy na świecie dostawca ECM, otrzymaliśmy certyfikat zgodności naszego produktu z dyrektywą GDPR (obowiązujące w Polsce jako RODO). Również, jako pierwszy dostawca ECM, pozyskaliśmy certyfikat SAP S/4 HANA dla interfejsów Archive Link oraz ILM. Zrealizowaliśmy wszystkie założenia uwzględnionego z dwuletnim wyprzedzeniem planu rozwoju poszczególnych usług dostępnych w DOXIS4, wprowadzając m.in. innowacyjną usługę do automatycznej klasyfikacji treści opartą na algorytmach sieci neuronowych.

Przeczytaj również
Błędy konfiguracyjne największym zagrożeniem bezpieczeństwa chmury

Nasze zaangażowanie w minionym roku doceniło ponad 50 nowych klientów, wśród których znajdują się największe marki świata: Ferrari Financial Services w Niemczech, LILIXIL w USA, TDK EPCOS na Węgrzech oraz Vienna Insurance Group w Polsce. Nasza sieć partnerska przekroczyła 50 firm na całym świecie, dzięki czemu jesteśmy obecni na ponad 20 rynkach. Zanotowaliśmy niemal dwukrotnie większą dynamikę wzrostu przychodu oraz EBITDA od dynamiki wzrostu całego rynku ECM.

Przykład naszej 34-letniej historii i relacjonowanych tutaj wyników jest najlepszym potwierdzeniem dawnych projekcji rozwoju rynku ECM przedstawianych przez największe firmy analityczne. Prezentowane obecnie prognozy również napawają optymizmem. Z danych agencji Markets and Markets wynika, że rynek globalny Content Service Providers będzie dwukrotnie większy w perspektywie kolejnych 5 lat. Fundamentem wzrostu jest niewyobrażalny przyrost danych gromadzonych i przetwarzanych przez firmy na świecie. Daje on dwucyfrowy przyrost informacji nieustrukturyzowanych, które są przetwarzane przez narzędzia klasy Content Services.

W Polsce kierunek trendów nie odbiega od obserwacji rynku globalnego, a podstawy wzrostu są bardzo podobne. Ponadto bazę dla wzrostu rynku ECM w Polsce buduje coraz większe zaangażowanie przedstawicieli sektora MŚP, którzy poszukują rozwiązań wspierających zarządzanie zawartością w uzupełnieniu do istniejących już systemów klasy ERP lub MES. Wsłuchując się w zapowiedzi naszych klientów i potencjalnych klientów, notujemy wzrosty projekcji przychodów z usług zarządzania treścią lokowanych w chmurze. SER GROUP współpracuje z AWS i dla wszystkich klientów oferuje kompletny zestaw usług (www.doxis4cloud.com). Zauważalny jest także trend wzrostowy przychodów z usług udostępniania treści podmiotom zewnętrznym (Virtual Data Room Services), pozwalający na kontrolowaną wymianę treści elektronicznej pomiędzy uczestnikami złożonych, wielopodmiotowych procesów (np. udzielenie kredytu korporacyjnego lub gwarancji bankowej). Nowym scenariuszem na polskim rynku będzie scenariusz budowania federacyjnych usług zarządzania treścią, w celu konsolidacji istniejących źródeł treści w platformę Content Services. Jest to – obok strategii migracji – druga w kolejności metoda uwolnienia pełnego potencjału innowacji dzięki ECM.

Przeczytaj również
CorelDRAW zyska nowe funkcje, w tym integrację z Microsoft Teams

Najciekawsze innowacje, jakie wnosi bieżący rok – które zapewne utrwalać będą lata kolejne – to wykorzystanie Artificial Intelligence do usług rozpoznawania i klasyfikacji treści. Należy również oczekiwać upowszechnienia i rozszerzenia zakresu usług zarządzania treścią na urządzeniach mobilnych. Dwa wspomniane powyżej aspekty są uwzględniane w SER GROUP od dłuższego czasu. Dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Nasz optymizm bierze się także z bardzo dobrej pozycji tegorocznego rankingu dostawców ECM w Polsce oraz wybitnie dobrych ocen uzyskanych w minionym roku od Gartner („wizjonerzy”) i Forrester („mocny gracz”).

Marcin Somla, dyrektor S.E.R. Solutions Polska

TABELA: Najwięksi dostawcy systemów Enterprise Content Management (ECM) w Polsce w roku 2017

Lp.FirmaPrzychody ze sprzedaży systemów ECM  
20162017Zmiana
1S.E.R. Solutions Polska545396967428%
2Billennium5000700040%
3Betacom327035228%
4Infomex300030000%
5Rekord SI2950
6Sage84299919%
7Petrosoft.pl Technologie Informatyczne 112082%

Zamieszczona powyżej tabela ukazała się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2018. Szczegóły dotyczące wydania wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem wydania dostępne są na stronie: https://itwiz.pl/kiosk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.