CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

Sąd: Microsoft musi przekazać maile przechowywane w centrum danych w Dublinie

W sądzie w Nowym Jorku Microsoft zapadła wczoraj (31 lipca) decyzja, która potwierdza nakaz przekazywania danych klientów – m.in. przechowywanych w poczcie elektronicznej – amerykańskim władzom. Microsoft wspierany był w tej batalii przez inne, amerykańskie firmy technologiczne, które oferują lub mają plany zaoferowania usług cloud computing na innych rynkach niż amerykański.

Sąd: Microsoft musi przekazać maile przechowywane w centrum danych w Dublinie

Sędzina Loretta A. Preska podtrzymała tym samym swój poprzedni wyrok. Microsoft zamierza jednak odwołać się od tej decyzji do wyższej instancji. W walce z rządem amerykańskim Microsoft wspierany jest m.in. przez Apple, AT&T i Verizon.

Władze USA twierdzą, że potrzebują dostępu do danych przechowywanych w centrach danych poza USA, na wypadek, gdyby przechowywane były tam informacje spółek amerykańskich. Obecnie niemożliwe jest rozciągnięcie na znajdujące się tam dane lokalnych, amerykańskich nakazów przeszukania. Microsoft odpierał te argumenty twierdząc, że prokuratorzy federalni nie mogą mieć wglądu w dane w centrum danych w Irlandii, ponieważ nie obowiązuje na terenie tego kraju amerykańskie prawo, nawet jeśli Microsoft w pełni kontroluje wszystko, co dzieje się w data center w Dublinie.

Ważą się dziś losy zachowania prawa do ochrony prywatności korespondencji osób prywatnych, a także utrzymania zaufania do amerykańskich firm technologicznych” – przekonuje Bradford L. Smith, adwokat reprezentujący Microsoft. Proces ten to pierwszy przypadek, gdy amerykańska firma walczy przeciwko rozszerzeniu zakresu obowiązywania nakazów przeszukania na dane przechowywane poza terytorium USA.

Z kolei Craig A. Newman, adwokat reprezentujący kancelarię Richards Kibbe & Orbe – występujący na procesie, ale niezaangażowany bezpośrednio w sprawę – uważa, że wczorajsza decyzja nowojorskiego sądu może doprowadzić do ponownego “zwarcia” między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, która chce chronić prywatność swoich obywateli. Pierwsze miało miejsce, gdy Edward Snowden ujawnił aferę PRISM. “Tego typu regulacje mogą zwiększyć obawy krajów europejskich” – mówi Craig A. Newman.

Coraz więcej firm i osób prywatnych przechowuje maile, dokumentu i inne prywatne dane korzystając z usług cloud computing. Natomiast firmy takie, jak Microsoft, budują na całym świecie centra danych, które pozwalają zaadresować te potrzeby. Tego typu działania amerykańskich władz wzbudzają jednak niepokój użytkowników usług w chmurze, obawiających się, że dostęp do ich prywatnych danych będą mieć władze USA.

Przedstawiciele niemieckiego rządu już zapowiedzieli, że zakażą swojej administracji przechowywania danych w centrach danych zarządzanych przez amerykańskie firmy, jeśli nakazy przeszukania zostaną rozszerzone na dane przechowywane w data center znajdujących się w krajach Unii Europejskiej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Sąd: Microsoft musi przekazać maile przechowywane w centrum danych w Dublinie”

  1. Ciekawa opinia jednego z prawników w kontekście centrum danych w Irlandii: USA ma podpisaną umowę z Polską i może sięgać do baz jeśli uzna, że w tej bazie są dane obywatela USA. Bardzo możliwe, że podobną umowę mają z Irlandią.