Elektronika użytkowaBranża IT

Samsung SmartThings Hub ułatwi budowanie i zarządzanie domowymi środowiskami IoT

Podczas targów CES 2022 przedstawiciele południowokoreańskiego koncernu zaprezentowali oprogramowanie SmartThings Hub, które umożliwia bezproblemową łączność i kontrolę nad urządzeniami Samsung. Nowa platforma zapewnia tym samym centrum dowodzenia nowoczesnym domem bez konieczności korzystania z dodatkowego, zewnętrznego huba. Niewykluczone, że nowe rozwiązanie znajdzie także szersze zastosowanie w środowiskach Internetu Rzeczy.

Samsung SmartThings Hub ułatwi budowanie i zarządzanie domowymi środowiskami IoT
Źródło: Samsung

Samsung SmartThings jest otwartą platformą umożliwiającą funkcjonowanie urządzeń podłączonych do sieci. Z oficjalnych informacji wynika, że Samsung SmartThings wspiera tysiące sprzętów różnych marek, zapewniając tym samym wiele możliwości użytkownikom, ale także innowatorom i programistom, którzy potrzebują bezproblemowej łączności w rozległym ekosystemie IoT. Aktualnie z technologii Samsung korzystają miliony ludzi w ponad 200 krajach na całym świecie. Wykorzystują ją głównie do automatyzacji i sterowania różnymi elementami swoich inteligentnych domów za pomocą aplikacji SmartThings oraz szeregu urządzeń Samsung, takich jak telefony, telewizory i urządzenia cyfrowe. Tym, co wyróżnia platformę SmartThings, jest fakt, że oferuje ona najbardziej elastyczną liczbę protokołów, w tym nowy standard IoT – Matter.

Podczas ostatniego wydarzenia Samsung przekazał kolejne szczegóły dotyczące integracji oprogramowania SmartThings Hub z wybranymi telewizorami Samsung Smart TV, które zostaną wprowadzone na rynek w 2022 roku, a także z inteligentnymi monitorami i lodówkami Family Hub. Nowe punkty dostępu pozwolą użytkownikom bezproblemowo wdrażać koncepcję inteligentnego domu.

„W przeszłości do podłączenia każdego ze swoich urządzeń użytkownicy potrzebowali specjalnego huba, czyli swoistego centrum sterowania” – powiedział Mark Benson, Head of Product and Engineering w Samsung SmartThings. „Integracja technologii SmartThings Hub z wybranymi produktami firmy Samsung wyeliminuje barierę wejścia i usprawnia cały proces, umożliwiając użytkownikom stworzenie domu z wieloma różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci” – zapewnia.

Zdaniem przedstawicieli firmy Samsung z ekosystemem SmartThings kompatybilne są już miliardy urządzeń, a przyszłe wsparcie dla Matter, czyli innowacyjnego standardu interoperacyjności inteligentnego domu, ma sprawić, że SmartThings będzie sercem tworzenia zintegrowanego, połączonego domu. Oprócz standardu Matter, oprogramowanie wbudowane w urządzenia firmy Samsung będzie obsługiwać połączenie przez Wi-Fi lub Ethernet, co umożliwi sprawną komunikację między szeroką gamą inteligentnych urządzeń. „Misją SmartThings zawsze było tworzenie środowiska, usprawniającego codzienne życie. Aby urzeczywistnić tę misję, zdwoiliśmy wysiłki na rzecz ulepszenia technologii SmartThings, co jest kolejnym krokiem w urzeczywistnianiu wizji Samsung, aby wszystkie domy były podłączone do sieci” – mówi Jaeyeon Jung, Vice President w Samsung Electronics i Head of SmartThings. „Dzięki szerokiemu portfolio Samsung oraz otwartej, wszechstronnej i elastycznej platformie oferowanej przez SmartThings możemy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na domowe urządzenia podłączone do sieci, które rosło od początku pandemii” – dodaje.

Taki kierunek rozwoju elektroniki użytkowej stanowi odpowiedź na oczekiwania klientów. Jak pokazują ostatnie analizy, jako konsumenci jesteśmy obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej skłonni do korzystania w naszych domach z urządzeń podłączonych do sieci. Według opracowanego przez firmę Deloitte raportu zatytułowanego „2021 Connectivity and Mobile Trends Survey”, amerykańskie gospodarstwa domowe posiadają średnio 25 połączonych urządzeń, a przy podejmowaniu decyzji o zakupie klienci coraz częściej kierują się łatwością użytkowania, współdziałaniem i niskim kosztem funkcjonowania urządzeń.

Funkcje SmartThings Hub będą dostępne w wybranych urządzeniach Samsung już w 2022 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *