SprzętRynek

Samsung – telewizory z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji

Podczas First Look, wirtualnego wydarzenia poprzedzającego CES 2021, firma Samsung zaprezentowała portfolio telewizorów na 2021 rok. Neo QLED i Micro LED to produkty czerpiące z osiągnięć najnowszych technologii, m.in. sztucznej inteligencji, które, jak zapowiadają przedstawiciele producenta, mają zmienić rolę telewizora w domu.

Samsung – telewizory z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji

W modelach z 2021 roku dodano zatem nowe rozwiązania, takie jak przenoszenie napisów, powiększanie wyświetlania języka migowego i dźwięk z wieloma wyjściami, dając osobom niedosłyszącym, niesłyszącym, niedowidzącym i niewidomym możliwość optymalnego dostosowania dźwięku i obrazu do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Do 2022 roku przedstawiciele Samsung zobowiązują się rozszerzyć funkcję przewodnika głosowego, która oferuje wskazówki głosowe dla osób z zaburzeniami widzenia, do większej liczby urządzeń. W nadchodzących latach nadal wprowadzane będą też nowe rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Neo QLED – kwantowy skok dla technologii wyświetlania

W swoich flagowych modelach 8K (QN900A) i 4K (QN90A) Samsung wprowadza zupełnie nową technologię wyświetlania – Neo QLED. Tym samym technologia QLED wchodzi na wyższy poziom. To możliwe dzięki zastosowaniu nowego źródła światła Quantum Mini LED, którym steruje technologia Quantum Matrix i procesor obrazu Neo Quantum, zoptymalizowany dla Neo QLED. Quantum Mini LED ma zaledwie 1/40 wysokości konwencjonalnej diody LED. Zamiast soczewki do rozpraszania światła i zestawu do mocowania diody, ma niewiarygodnie cienkie mikrowarstwy wypełnione wieloma diodami – tłumaczą specjaliści. Technologia Quantum Matrix umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie gęsto rozmieszczonymi diodami, zapobiegając efektowi rozmazania.

Neo QLED zwiększa skalę luminancji do 12 bitów z zastosowaniem 4096 kroków. Sprawia to, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone, dzięki czemu obraz cechuje większa szczegółowość, a wrażenia HDR są jeszcze bardziej wciągające. Co więcej, w Neo QLED zastosowano wspomniany procesor Neo Quantum z wzmocnionymi możliwościami upscalingu. Wykorzystując nawet 16 różnych modeli sieci neuronowych, z których każdy ma możliwość zwiększania rozdzielczości, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia, Neo Quantum może zoptymalizować jakość obrazu do bliskiej 4K lub 8K niezależnie od jego oryginalnej jakości.

Inteligentne funkcje

Tegoroczne modele Samsung Neo QLED 8K i 4K oferują także inteligentne funkcje, które rozszerzają rolę telewizora i ułatwiają zaspokajanie nowych potrzeb użytkowników w dziedzinach, takich jak fitness, rozrywka czy praca w domu. I tak, nowa funkcja Smart Trainer śledzi i analizuje postawę ćwiczącego w czasie rzeczywistym. Podczas treningu i po jego zakończeniu dostarcza informacji zwrotnych na temat formy, pomaga liczyć powtórzenia i szacuje liczbę spalonych kalorii.

Z kolei funkcja Super Ultrawide GameView daje możliwość grania w gry nie tylko na szerokim ekranie o proporcjach 21:9, ale wręcz na ekranie ultraszerokim, którego proporcje wynoszą 32:9. Szersze pole widzenia sprawia, że graczom nie umknie żaden detal czy zwrot akcji. Natomiast Game Bar (pasek gier) pozwala szybko monitorować i dostosowywać krytyczne aspekty gry – bez względu na to, czy chodzi o zmianę proporcji, sprawdzanie współczynnika input lag, czy podłączenie zestawu słuchawkowego.

Dzięki funkcji Google Duo użytkownicy mogą użyć telefonu, by nawiązać wysokiej jakości wideorozmowę, do której mogą dołączyć nawet 32 osoby – niezależnie od systemu operacyjnego jakiego używają. Aplikacja ta umożliwia prowadzenie wideorozmów bezpośrednio przez dodatkową, podłączaną do telewizora przez USB inteligentną kamerę mogącą śledzić ruchy użytkownika.

PC on TV to natomiast funkcja umożliwiająca podłączenie komputera do telewizora. W efekcie użytkownicy, korzystając z ekranu telewizora, do którego podłączone są mysz i klawiatura, mogą efektywnie pracować bądź uczyć się z domu. Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni dostęp do MS Office 365 w przeglądarce internetowej telewizora, aby tworzyć i edytować dokumenty. Wystarczy na komputerze zainstalować aplikację Easy Connection i zalogować się na swoje konto Samsung – telewizor automatycznie połączy się z PC, umożliwiając wygodną pracę z domowego salonu, tłumaczą specjaliści producenta.

Micro LED

Za sprawą linii Micro LED Samsung po raz pierwszy proponuje telewizor wykonany w tej technologii, który skierowany jest do użytkowników domowych. Widzowie będą mogli doświadczać doskonałych wrażeń wizualnych na ultrawielkim ekranie nowej generacji, informują przedstawiciele firmy. W nowej linii – obecnie dostępnej z ekranami o przekątnych 110” i 99”, a do końca roku także w mniejszych rozmiarach – zastosowano diody, których rozmiar opisywany jest w mikrometrach. Pozwalają one wyeliminować moduł podświetlenia i filtry kolorów używane w urządzeniach konwencjonalnych. Niezwykle realistyczne barwy i wysoka jasność to zasługa 24 milionów samoemisyjnych indywidualnie sterowanych diod LED. Z kolei konstrukcja Monolith Design, dzięki której ekran zajmuje ponad 99% powierzchni frontu urządzenia, sprawia, że nic nie odwraca uwagi widza od obrazu, podkreślają eksperci Samsung.

Samsung – telewizory z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji

Aby w pełni wykorzystać potencjał wspomnianego ekranu wprowadzono i zoptymalizowano szereg rozwiązań znanych z telewizorów Smart TV. Teraz widzowie mogą m.in. skorzystać z opcji 4Vue (Quad View), która pozwala na jednym ekranie wygodne oglądać treści pochodzące nawet z czterech różnych źródeł. Również wrażenia audio są tak samo wciągające jak efekty wizualne. Za sprawą wbudowanego systemu Majestic Sound 5.1-kanałowy dźwięk nie wymaga zewnętrznego głośnika, by przekształcić każde pomieszczenie w luksusowe domowe kino – zapewniają przedstawiciele producenta.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *