WydarzeniaRynek

Singapore Fintech Festival: PKO Bank Polski, PAIH i FinTech Poland promują polskie innowacje

Delegacja polskich przedsiębiorstw i instytucji, składająca się m.in. z PKO Banku Polskiego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Fundacji FinTech Poland, promuje polskie innowacje w obszarze finansów pod hasłem Futre Finance Poland podczas Singapore Fintech Festival.  

Singapore Fintech Festival: PKO Bank Polski, PAIH i FinTech Poland promują polskie innowacje

Uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. odwiedzić polski pawilon narodowy. Promocję Polski wspiera także wydarzenie dodatkowe: Poland ASEAN Fintech Forum, w trakcie którego przedstawiciele biznesu z Polski i krajów ASEAN będą rozmawiali o obszarach potencjalnej współpracy. Głównym przesłaniem polskiej delegacji jest pokazanie przewag Polski, które dają jej silne atuty w staraniach o wejście do czołówki globalnych centrów finansowych.

Tegoroczny Singapore Fintech Festival przyciągnął 70 tys. uczestników z całego świata, w tym 800 prelegentów oraz liderów najważniejszych instytucji finansowych, takich jak Ajay Banga, nowy prezes Banku Światowego, i Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tematem przewodnim wydarzenia jest rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo oraz ESG.

“Postęp technologiczny, przemiany pokoleniowe, globalizacja oraz transformacja modelu życia i pracy radykalnie przekształcają dotychczasowe centra finansowe, zarazem umożliwiając tworzenie nowych, opartych na wcześniej pomijanych przewagach konkurencyjnych. Dzięki połączeniu sił pod wspólnym hasłem – Future Finance Poland, bliskiej współpracy sektora prywatnego i publicznego, przemyślanemu doborowi specjalizacji oraz rozwijaniu i wykorzystywaniu technologii o największym potencjale, takich jak sztuczna inteligencja, Polska w ciągu kilku lat może awansować do grona 30 najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych na świecie” – skomentował Paweł Widawski, prezes zarządu Fundacji FinTech Poland.

Przeczytaj również
OnstageAI - Sztuczna inteligencja przybliża muzykę klasyczną szerszej publiczności

Polska ma silne atuty, które wzmacniają jej pozycję na globalnej scenie innowacji w obszarze finansów. W ciągu ostatnich trzydziestu lat, niemal od podstaw, zbudowała silny i konkurencyjny sektor bankowy, który jest dziś uznawany za jeden z najbardziej dojrzałych cyfrowo na świecie. Na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska ma najwyższą liczbę działających fintechów oraz najwyższą wartość inwestycji typu Venture Capital, posiada również sprawny i dobrze działający ekosystem wspierający rozwój innowacji.

Ważną przewagą Polski jest również dostęp do najlepszych ekspertów w dziedzinie IT. Polska jest światowym numerem 1 pod względem liczby medali zdobywanych w międzynarodowych olimpiadach informatycznych w przeliczeniu na milion mieszkańców. W branży IT w Polsce pracuje niemal pół miliona osób, a każdego roku na rynek pracy trafia dodatkowo 11 tys. absolwentów kierunków związanych z IT.

PKO Bank Polski wizytówką polskiego sektora bankowego

Obecność PKO Banku Polskiego na Singapore Fintech Festival pomóc ma w zagranicznej promocji innowacyjności polskiego sektora finansowego oraz szerzej także całej gospodarki.

“Chcemy pokazać na konkretnych przykładach, m.in. z PKO Banku Polskiego, jak bardzo zaawansowany technologicznie jest nasz sektor bankowy oraz zachęcić przedstawicieli zagranicznych firm do współpracy w obszarze rozwoju innowacji. Dążymy do wzmocnienia pozycji Polski jako globalnego gracza w obszarze fintech oraz wykorzystania potencjału, jaki stwarzają nasze przewagi m.in. w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji” – powiedział Marek Myszka, Dyrektor Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

Przypomnijmy, że PKO Bank Polski rozwija własne rozwiązania w zakresie: AI, robotyzacji, automatyzacji oraz zastępowania tradycyjnej infrastruktury rozwiązaniami chmurowymi. Rozbudowuje także ekosystem usług wokół swojej aplikacji IKO, która przekroczyła rekordowe na polskim rynku bankowym 7,7 mln aktywacji. Jako pierwszy w Polsce uruchomił swoją placówkę bankową w Metaverse, a w tworzeniu i wprowadzaniu innowacji pomaga mu autorska platforma Let’s Fintech with PKO Bank Polski, która łączy świat start-upów z różnymi obszarami działalności banku.

Przeczytaj również
Cisco kontynuuje prace nad "internetem przyszłości"

PAIH wspiera promocję krajowych fintechów

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a w szczególności Zagraniczne Biuro Handlowe agencji w Singapurze, od kilku lat intensywnie promuje Polskę jako nowego supergracza w globalnym sektorze finansów. Organizacja wspiera obecność polskich firm na wydarzeniach branżowych oraz pomaga w nawiązywaniu relacji biznesowych. Trzy lata temu została wraz z Accelpoint partnerem strategicznym Global FinTech Hackcelerator, programu łączącego europejskie startupy z branży fintechowej z rynkiem singapurskim i organizuje jego europejską edycję –-European Fintech Hackcelerator.

“Chcemy dowieść, że Polska jest kluczową bramą do rynku nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, lecz także całej Unii Europejskiej. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu już od 2017 roku współtworzymy polski pawilon narodowy podczas Singapore Fintech Festival, co pomaga prezentować potencjał polskich fintechów. Nasi reprezentanci sięgali w minionych latach po prestiżowe nagrody, a przede wszystkim mogli się pokazać całemu światu i nawiązać mnóstwo bezcennych biznesowych relacji” – stwierdził Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Wraz z polską delegacją, w tegorocznej edycji Singapore Fintech Festival bierze udział także 5 startupów technologicznych zakwalifikowanych do programu Future Finance Poland – ASEAN Horizons 2023: 1Strike, Vintom, inStreamly, Self Learning Solutions, Lukka Coinfirm oraz Algolytics Technologies.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *