Przez kilka ostatnich tygodni Oracle była aktywnie zaangażowana w walkę z wirusem COVID-19. Głównym celem firmy było opracowanie i wdrożenie serii aplikacji chmurowych, które będą zbierać dane umożliwiające specjalistom z branży medycznej udzielenie odpowiedzi na jedno kluczowe pytanie: które leki skutecznie leczą infekcję wirusem COVID-19 lub jej zapobiegają?
Pierwszymi, wdrożonymi na potrzeby realizacji tego celu rozwiązaniami były systemami badań klinicznych. Oracle od lat jest jednym z największych, światowych dostawców systemów tego typu. Przez wiele lat organy regulacyjne na całym świecie zatwierdziły wiele leków (m.in. lek na raka Keytruda), których bezpieczeństwo i skuteczność zostało udowodnione w wyniku zbierania danych przez systemy badań klinicznych Oracle.
Obecnie chmura Oracle Cloud jest wykorzystywana do przeprowadzania badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności dziesiątek różnych leków i szczepionek przeciwko koronawirusowi. Badania te są prowadzone w wielu krajach i w setkach ośrodków. Najnowszy system chmurowy o nazwie Clinical One umożliwia instytucjom rozpoczęcie badania klinicznego w ciągu zaledwie 2 tygodni, znacznie szybciej niż wcześniej.
Oprócz zbierania danych z badań klinicznych dotyczących COVID-19, Oracle zbudowała i przekazała rządowi Stanów Zjednoczonych system uczenia terapeutycznego (Therapeutic Learning System) na potrzeby walki z koronawirusem. Umożliwia on lekarzom i pacjentom rejestrowanie skuteczności obiecujących leków przeciwko temu wirusowi. Leki te – np. Hydroxychloroquine, Remdesivir i Kaletra – były już bezpiecznie stosowane do leczenia innych chorób, ale jeszcze nie udowodniono ich skuteczności w walce z koronawirusem.
Obecnie lekarze rutynowo wypisują recepty na te leki pacjentom zakażonym koronawirusem, a system uczenia terapeutycznego Oracle umożliwia lekarzom rejestrowanie codziennych postępów pacjentów. “Dzięki zbieraniu tych danych o pacjentach ze Stanów Zjednoczonych już dzisiaj – a z całego świata już wkrótce – szybko dowiemy się, które z nowych leków są najskuteczniejsze w walce z koronawirusem, jakie jest ich optymalne dawkowanie i na jak wczesnym etapie rozwoju choroby należy je podawać” – mówią przedstawiciele Oracle.
System uczenia terapeutycznego jest owocem współpracy pomiędzy amerykańskim Krajowym Instytutem Zdrowia – NIH, Agencją ds. Żywności – FDA, Leków, Centrum Kontroli Chorób i Zapobiegania Chorobom – CDC, ośrodkami Medicare & Medicaid oraz Departamentem Zdrowia i Usług Socjalnych – HHS. Lekarze i pacjenci zaczęli się rejestrować w systemie uczenia terapeutycznego od wczoraj (2 kwietnia). System jest obecnie dostępny dla każdego lekarza w Stanach Zjednoczonych pod adresem covid19.oracle.com.