BranżaRynek

Startupy oferujące ciekawe rozwiązania wspierające walkę z koronawirusem otrzymają 1,5 miliona zł dofinansowania

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże blisko 1,5 mln zł dla 10 startupów, które w ramach specjalnej rundy akceleracyjnej Startup Spark stworzą innowacje niwelujące społeczne, gospodarcze i zdrowotne skutki COVID-19. W nabór startupów aktywnie zaangażowała się także firma Ericsson.

Startupy oferujące ciekawe rozwiązania wspierające walkę z koronawirusem otrzymają 1,5 miliona zł dofinansowania

Przypomnijmy, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna razem z partnerami biznesowymi, Ericsson i Indigo Nails, uruchomiła niedawno specjalny nabór w akceleratorze Startup Spark dla startupów, które zaproponują technologie mające ograniczać epidemię COVID-19. Do konkursu zgłosiło się aż 140 firm. Spośród nich wybrano 10 startupów, które mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie kwotą 160 tys. zł oraz wsparcie ekspertów ŁSSE, firmy Ericsson i Indigo Nails, którzy pomogą im w rozwoju oraz szybkim wdrożeniu pomysłów.

„Zaangażowaliśmy się w projekt z dużymi oczekiwaniami na ciekawe i tak potrzebne społecznie rozwiązania. Rezultat przeszedł nasze oczekiwania. Pomysłowość młodych twórców jest ogromna” – ocenił Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Ericsson. „Synergia wiedzy eksperckiej Ericsson i twórcze zaangażowanie polskich startupów wspomoże ratowanie życia, odciąży system opieki zdrowotnej i realnie wesprze skutki gospodarcze oraz społeczne pandemii”.

Okazało się też, że zwiększono początkową pulę wsparcia. Jak wyjaśnił Marek Michalik, prezes zarządu ŁSEE: „Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na wsparcie startupów i innowacje do walki z COVID-19 około pół miliona zł. Jednak pojawiło się tak wiele ciekawych rozwiązań, że chcieliśmy dać szansę realizacji większej liczbie projektów. Dlatego zwiększyliśmy pulę wsparcia do blisko 1,5 mln zł.”

Robot MEDIbot oraz system detekcji zagrożeń epidemiologicznych

Wśród pomysłów zaprezentowanych przez startupy znalazł się m.in. MEDIbot, czyli robot, który ma częściowo przejąć opiekę nad chorymi na COVID-19. Będzie on mógł wykonać obchód lekarski, przeprowadzić wywiad z chorymi, a także dostarczyć im lekarstwa czy posiłki. Jak poinformowali pomysłodawcy, dodatkowo zostanie wyposażony w kamerę termowizyjną, pulsoksymetr, stetoskop cyfrowy i ciśnieniomierz, aby zdalnie zmierzyć najważniejsze parametry życiowe.

Przeczytaj również
XXVII Forum Teleinformatyki: „Cyfrowa transformacja w Krajowym Planie Odbudowy” - podsumowanie

Kolejnym pomysłem jest produkt „FeaverWall”  startupu Lyncas – system inteligentnej detekcji zagrożeń epidemiologicznych bazujący na termowizji i sieciach neuronowych. Będzie on sprawdzał, czy wśród pasażerów, np. linii lotniczych jest ryzyko rozprzestrzenienia się potencjalnych patogenów i informował o potrzebie wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Inne zaproponowane rozwiązania

Wśród innych wybranych pomysłów znalazły się choćby: system telemedyczny Covitcher łódzkiego startupu Exal Bone, monitorujący online stan chorych przebywających w domach oraz urządzenie startupu Working Theory, służące do oceny wiarygodności informacji dotyczących epidemii koronawirusa w Internecie. Wspomniane rozwiązania – i kilka innych, także wybranych podczas naboru – mogą już niedługo pojawić się w szpitalach, biurach czy przestrzeni publicznej.

„W ramach dedykowanej jednostki Ericsson Garage, na co dzień współpracujemy przy rozwijaniu nowych idei technologicznych także ze startupami. Skupienie się na rozwiązaniu obecnych wyzwań zmobilizowało dodatkową energię również u naszych pracowników. Przed nami więc tygodnie inspirującej współpracy, która może przynieść szerokie korzyści” – podsumował Jakub Gabarkiewicz, Program Manager w Ericsson.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *