BranżaRynek

Tajwańscy urzędnicy wzywają Foxconn, by zrezygnował z inwestycji w Chinach

Tajwańscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego chcą przekonać władze firmy Foxconn – jednego z największych producentów komponentów elektronicznych na świecie i poddostawcę koncernów, takich jak Apple, Google, Amazon, Cisco czy Dell – do rezygnacji z zapowiadanej wcześniej inwestycji w Tsinghua Unigroup, chińskiego producenta układów scalonych.

Tajwańscy urzędnicy wzywają Foxconn, by zrezygnował z inwestycji w Chinach

Tajwan jest obecnie największym na świecie kontraktowym producentem elektroniki, ale stał się coraz bardziej ostrożny wobec rosnącej presji ze strony Chin, a także ambicji władz tego kraju, które chcą zwiększyć swój udział w światowej produkcji półprzewodników. Przedstawiciele tajwańskich władz zaproponowali nowe przepisy, które mają zapobiec ewentualnym przypadkom kradzieży technologii dotyczących produkcji komponentów elektronicznych, a w szczególności półprzewodników. Nowe przepisy zabraniają lokalnym firmom m.in. uruchamiania w Chinach najbardziej zaawansowanych technologicznie linii produkcyjnych. Działania te mają utrudnić spodziewaną działalność w zakresie szpiegostwa gospodarczego.

Jak podają dziennikarze Financial Times, na mocy tych właśnie przepisów władze firmy Hon Hai Technology Group – właściciela marki Foxconn – zostały wezwane do wycofania się z wycenianej na 800 mln USD inwestycji w chińskie przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w produkcji układów scalonych.

Wysoki rangą tajwański urzędnik rządowy zaangażowany w kwestie bezpieczeństwa narodowego twierdzi, że planowana przez Hon Hai Technology Group inwestycja w Tsinghua Unigroup nie dojdzie do skutku, bowiem członkowie lokalnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Rady ds. Kontynentalnych są zdania, że umowa ta musi zostać zablokowana. Z kolei przedstawiciele tajwańskiej firmy poinformowali w oświadczeniu, że złożyli władzom Tajwanu stosowne dokumenty i wyjaśnienia na temat inwestycji. Zadeklarowano również chęć do dalszych rozmów w tej sprawie. Co ciekawe, koncern Foxconn jest już udziałowcem Tsinghua Unigroup poprzez jedną ze swoich spółek zależnych.

Przeczytaj również
Wdrożenie 5G to inteligentna strategia małych kroków
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.