Branża ITRynek

TeliaSonera i Huawei zaprezentowały sieć 4.5G – LTE Advanced Pro

W Oslo TeliaSonera Norway i Huawei zademonstrowały najszybszą na świecie sieć mobilną LTE Advanced Pro (4.5G). Wydarzenie poprzedziło planowane na przyszły rok, komercyjne zastosowanie nowej sieci 4.5G.

TeliaSonera i Huawei zaprezentowały sieć 4.5G – LTE Advanced Pro

TeliaSonera i Huawei zaprezentowały działanie sieci 4.5G w warunkach rzeczywistych, funkcjonującą na tych samych urządzeniach i częstotliwościach, co mobilna sieć komórkowa. Pierwszą komercyjnie dostępną sieć 4G uruchomiono w 2009 r.

Rozwiązanie, które dzisiaj zaprezentowaliśmy jest przyszłością dla operatorów telekomunikacyjnych. W TeliaSonera bardzo cenimy innowacje i zawsze staramy się być o krok do przodu wobec trendów zachodzących w dziedzinie teleinformatyki. Dzięki współpracy z Huawei  będziemy mogli rozwijać i testować technologię 4.5G na rynku norweskim. Naszym celem jest tworzenie nowej jakości usług, zarówno dla naszych klientów, jak i społeczeństwa” – powiedział Abraham Foss, dyrektor generalny  TeliaSonera w Norwegii.

W sieciach 4.5G prędkość internetu 1 Gb/s stanie się nowym wyznacznikiem dla mobilnych usług sieciowych. Dźwięk HD, filmy Ultra HD, inteligentne rozwiązania do domu i aplikacje zdrowotne to tylko kilka przykładów szybkiego rozwoju technologii oraz gwałtownie zwiększającego się zapotrzebowania na większą przepustowość łączy dzięki LTE Advanced Pro.

W sieciach 4.5G prędkość internetu 1 Gb/s stanie się nowym wyznacznikiem dla mobilnych usług sieciowych. Dźwięk HD, filmy Ultra HD, inteligentne rozwiązania do domu i aplikacje zdrowotne to tylko kilka przykładów szybkiego rozwoju technologii oraz gwałtownie zwiększającego się zapotrzebowania na większą przepustowość łączy dzięki LTE Advanced Pro. Należy bowiem pamiętać, że w tym samym czasie wzrasta również liczba połączeń. Oznacza to, że pilnie potrzebujemy technologii bardziej zaawansowanej, niż aktualnie dostępna 4G. Wprowadzenie  technologii 4.5G pozwoli operatorom dostarczać usługi w wyższej jakości, umożliwiając szybszą komunikację pomiędzy urządzeniami (M2M) i rozwój Internetu rzeczy. 4.5G pozwoli również w znacznie większym stopniu wykorzystać aplikacje internetowe oraz mobilne, dedykowane między innymi do rozrywki za pośrednictwem nowej technologii jak np. okularów VR czy też obsługi dronów.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy działanie technologii 4.5G. Jest to kolejny przełom w rozwoju najnowocześniejszych standardów sieciowych. Huawei nieustannie inwestuje w badania i rozwój, dzięki czemu może zaspokoić najbardziej wymagające potrzeby klientów i partnerów biznesowych” – powiedział Jim Lu, prezes Huawei CEE & Nordic Region.

Wprowadzenie technologii 4.5G pozwoli operatorom dostarczać usługi w wyższej jakości, umożliwiając szybszą komunikację pomiędzy urządzeniami (M2M) i rozwój Internetu rzeczy. 4.5G pozwoli również w znacznie większym stopniu wykorzystać aplikacje internetowe oraz mobilne, dedykowane między innymi do rozrywki za pośrednictwem nowej technologii jak np. okularów VR czy też obsługi dronów.

Na chwilę obecną sieć TeliaSonera 4G zapewnia zasięg dla ponad 95% Norwegów, a technologia 4G+ obejmuje zasięgiem ponad 20% mieszkańców Norwegii. 4G i 4G + oferuje prędkość odpowiednio do 80 Mb/s oraz do 300 Mb/s. Natomiast sieć 4.5G zapewni już prędkość dochodzącą do 1 Gbp/s. Oznacza to, że  film o wielkości 1GB będzie można pobrać w kilka sekund.

Firma Huawei przewiduje, że komercyjne wdrożenie 4.5 G wśród operatorów rozpocznie się już od 2016 r.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *