RynekPolecane tematy

Tesla prezentuje Optimusa drugiej generacji – robota, który wyręczy ludzi

Firma Tesla przedstawiła nagranie prezentujące w działaniu najnowszą odsłonę robota Tesla Bot, który – jak przekonuje Elon Musk – będzie w stanie zastąpić ludzi w najcięższych lub najbardziej powtarzalnych pracach fizycznych. Co ważne, Tesla Optimus Gen2 ma być wszechstronny i relatywnie tani.

Tesla prezentuje Optimusa drugiej generacji – robota, który wyręczy ludzi
Źródło: Tesla/X

Firma Tesla oficjalnie zaprezentowała Tesla Bot Gen2. Zdaniem ekspertów druga generacja humanoidalnego robota firmy Tesla stanowi ogromny skok technologiczny względem dotychczas prezentowanych prototypów.

Projekt Tesla Bot został oficjalnie ogłoszony w sierpniu 2021 roku. Zapowiadano wówczas, że humanoidalne roboty Tesla będą w stanie realizować zadania, których nie chcą podjąć się ludzie. Głównym celem projektu Tesla Bot jest bowiem opracowanie wszechstronnego humanoidalnego robota, który będzie w stanie – przy stosunkowo niedużych kosztach – zastąpić ludzi w trudnych, niebezpiecznych, nużących, ale relatywnie prostych i powtarzalnych zadaniach. Jednocześnie, rozwój takich robotów jest uznawany przez przedstawicieli firmy Tesla za nawet bardziej perspektywiczny niż działalność w sektorze motoryzacji. Takie deklaracje płynęły ze strony Elona Muska już rok temu.

W projekcie wykorzystane mają zostać m.in. doświadczenia z pracy nad rozwiązaniami dla autonomicznych samochodów, a także – wiedzę inżynierską w zakresie napędu oraz zasilania. Zastosowanie znajdują tu także liczne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat kilkukrotnie prezentowano różne prototypy Tesla Bot. Ten, zaprezentowany 13 grudnia stanowić ma jednak znaczący skok w rozwoju technologii firmy Tesla. Uwagę zwraca m.in. skala dopracowania prototypu oraz precyzyjność jego ruchów, a w szczególności – działania robotycznych dłoni.

Nowa generacja robota wykorzystuje m.in. autorskie rozwiązania firmy Tesla w dziedzinie siłowników i czujników. Tesla Optimus Gen2 ma być też o 10kg lżejszy od swojego poprzednika – może ważyć ok. 60 kg. Ma być też o 30% szybszy, bardziej zwinny i lepszy w utrzymywaniu równowagi od poprzedniej wersji robota Tesla Optimus.

Wedle nieoficjalnych zapowiedzi roboty Optimus Gen2 już niebawem znajdą zastosowanie w ramach procesów produkcyjnych firmy Tesla. W kolejnym kroku rozpocząć ma się ich masowa produkcja – i sprzedaż. Co ważne, z ubiegłorocznych deklaracji Elona Muska wynika, że cena humanoidalnego robota firmy Tesla ma oscylować w granicach 20 tys. dolarów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *