BiznesPracaPolecane tematy

Co trzecia firma nie może znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników

W polskim rankingu 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów znalazła się zarówno grupa pracowników działów IT, jak i grupa menedżerów projektów. Warto podkreślić, że w podobnym zestawieniu obejmującym całą Europę nie wyszczególniono grupy specjalistów IT. W skali świata pracownicy działów IT stanowią 8. najbardziej poszukiwaną grupę pracowników.

Co trzecia firma nie może znaleźć odpowiednio wykształconych pracowników

Co ciekawe, na pierwszym miejscu rankingu przygotowanego przez firme ManpowerGroup– w kontekście rynku polskiego, europejskiego oraz światowego – znalazła się grupa wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Nadal liczną grupę stanowią jednak pracownicy techniczni oraz inżynierowie. Ankietowani przedstawiciele działów HR przyznają, że osobom przystępującym do procesów rekrutacyjnych często brakuje kompetencji twardych – rozumianych głównie jako kompetencje techniczne. Jest to głównym powodem trudności w pozyskaniu odpowiednich kadr dla połowy polskich pracodawców. Nieco mniej istotnymi źródłami trudności okazały się: brak kandydatów oraz niewystarczające doświadczenie zawodowe potencjalnych pracowników. „Raport potwierdza obserwacje ManpowerGroup dotyczące deficytu pracowników o kwalifikacjach technicznych: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, informatyków, operatorów produkcji i techników” – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna firmy ManpowerGroup w Polsce.

W skali świata problem niedoboru kompetencji jest najbardziej odczuwalny w Japonii. Statystycznie aż 8 na 10 japońskich pracodawców wskazuje na problemy w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W Polsce takie problemy deklaruje 33% ankietowanych, co stawia nasz kraj na 26. pozycji spośród 42 badanych państw. W skali świata problemy z zatrudnieniem pracowników wyposażonych w niezbędne kompetencje zgłasza 36% przedsiębiorców.

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 37 tys. respondentów z 42 krajów, w tym 751 z Polski. Ankietowani to osoby odpowiedzialne za politykę kadrową w firmach różnej wielkości. Ponad połowa badanych przedsiębiorców jest zdania, że trudności w pozyskaniu odpowiednio wykwalifikowanej kadry mają średni lub duży wpływ na ich działalność biznesową, w tym przede wszystkim – relacje z klientami oraz konkurencyjność. Najczęściej deklarowanym skutkiem niedoboru talentów jest ograniczona zdolność świadczenia usług a na kolejnej pozycji ograniczona konkurencyjność i produktywność. Uczestniczący w badaniu przedstawiciele działów HR podkreślają, że w obliczu problemów z pozyskaniem odpowiednio wykształconych pracowników podejmowane są działania takie jak: rozszerzenie kryteriów i wdrożenie nowych metod rekrutacji, czy wprowadzenie dodatkowych szkoleń.

Przeczytaj również
Pandemia spowodowała wzrost zainteresowania programowaniem

Autorzy analizy uspokajają jednak, że skala niedoboru kompetencji systematycznie maleje. „W ciągu siedmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, obserwujemy istotną, ale malejącą na przestrzeni lat skalę problemu” – czytamy w informacji prasowej ManpowerGroup. Dodatkowo, od 2013 roku polskie firmy mają statystycznie mniejsze problemy z pozyskaniem odpowiednio wykształconych kadr, niż średnia światowa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *