InfrastrukturaBranża ITRynek

Trzy superkomputery z Polski wśród najszybszych na świecie

Trzy polskie superkomputery znalazły się w prestiżowym zestawieniu TOP500, które stanowi ranking najszybszych maszyn tego typu na świecie. Wspomniane superkomputery z Polski są częścią infrastruktury przetwarzania danych, która charakteryzuje się niespotykaną dotąd w skali kraju mocą obliczeniową na poziomie aż 16 PFLOPS oraz infrastrukturą pamięci masowych o łącznej pojemności blisko 150 PB.

Trzy superkomputery z Polski wśród najszybszych na świecie

Na tegorocznej liście TOP500 znalazły się polskie superkomputery, które powstały w ramach projektu PRACE-LAB. Zakłada on dostarczenie zaawansowanych usług obliczeniowych, wspieranych przez nowoczesną infrastrukturę danych dla środowiska naukowego w kraju i Europie.

W 2021 r. oddano już do użytku cztery superkomputery. Trzy z nich – ALTAIR w PCSS w Poznaniu (Rpeak 5,879 PFLOPS), Ares w Cyfronet AGH w Krakowie (3,51 PFLOPS) oraz Tryton Plus w CI TASK w Gdańsku (2,824 PFLOPS) – znalazły się na tegorocznej liście TOP500, prezentującej najszybsze superkomputery świata. Są to odpowiednio miejsca 116, 216 i 360. Najnowsze, polskie superkomputery znalazły się również w zestawieniu Green500, gdzie z kolei doceniona jest efektywność energetyczna (najmniejszy pobór mocy).

Superkomputery są wyposażone w zaawansowane systemy obliczeniowe, co umożliwia przeprowadzenie symulacji, które przy użyciu zwykłych komputerów, zajęłyby często dziesiątki, a czasem nawet i setki lat, w zaledwie kilka dni.

„Cieszę się, że w ramach konkursu ogłoszonego przez OPI PIB mogliśmy ze środków POIR dofinansować projekt PRACE-LAB. Jego realizacja jeszcze się nie zakończyła, a już teraz widoczny jest korzystny wpływ na wzrost innowacyjności polskiej nauki. Przykładowo superkomputer Altair wykorzystywany jest w działaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, analityką dużych ilości danych w fizyce jądrowej, chemii kwantowej i biologii. Prowadzone są także przy jego pomocy symulacje inżynierskie oraz badania związane z pandemią COVID-19” – mówi Joanna Kuszlik-Cichosz, zastępca dyrektora ds. administracji w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym (OPI PIB).

Przeczytaj również
Fujitsu Partnerem Roku VMware Global Social Impact 2021

PRACE-LAB, czyli najnowocześniejsza i największa infrastruktura obliczeniowa w Polsce

W ramach PRACE-LAB powstała także zaawansowana infrastruktura danych o podejmności sięgającej blisko 150 PB i wydajności na poziomie 477GB/s, która jest zlokalizowana w: Gdańsku, Białymstoku, Poznaniu, Kielcach, Łodzi, Częstochowie, Wrocławiu oraz Krakowie, czyli dużych ośrodkach akademickich. Dzięki szybkiemu dostępowi do sieci światłowodowych PIONIER oraz sieci miejskich, użytkownicy wykorzystują wszystkie dostarczone usługi bez utraty jakości.

Aby usprawnić wymianę danych oraz rozszerzyć spektrum badań, nowoczesny system projektu PRACE-LAB podłączony został do krajowej akademickiej sieci PIONIER oraz europejskiej sieci szerokopasmowej GÉANT. W dalszym etapie planowana jest integracja tej infrastruktury z europejskimi systemami EuroHPC, PRACE oraz europejską chmurą na rzecz otwartych danych EOSC (European Open Science Cloud)” – podkreśla dr inż. Norbert Meyer, koordynator projektu PRACE-LAB.

Według założeń projekt ma zwiększyć konkurencyjność środowiska naukowego oraz krajowej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP na rynkach międzynarodowych. Prace rozwojowe mają wesprzeć i wzmocnić akcelerację innowacyjnych rozwiązań polskiego sektora ICT. Opracowane systemy mają zostać udostępnione wszystkim uczelniom w Polsce, instytutom Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowym Instytutom Badawczym, a także podmiotom, które wspierają rozwój polskiej gospodarki. Takie działania mają pozwolić na prace w gotowych środowiskach, w ramach wirtualnych laboratoriów. Pomogą użytkownikom uzyskać możliwość analizowania i prognozowania na podstawie przetwarzania wielkich zbiorów danych (Big Data).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *