AplikacjeRynekPolecane tematy

Dassault Systèmes tworzy ekosystem rozwiązań dla przemysłu

Do tej pory platforma Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE i narzędzia z pakietu SOLIDWORKS były adresowane do inżynierów, projektantów CAD, systemów planowania produkcji. Wraz z przejęciem IQMS sytuacja się zmieniła. Teraz to ekosystem rozwiązań dla firm przemysłowych. Podczas konferencji SOLIDWORKS World 2019 w Dallas firma przedstawiła ambitne plany z tym związane.

Dassault Systèmes tworzy ekosystem rozwiązań dla przemysłu

Co roku tysiące profesjonalistów skupionych wokół oprogramowania CAD przyjeżdża na konferencję SOLIDWORKS World, aby poznać nowości w oprogramowaniu, uczestniczyć w warsztatach, sesjach tematycznych, konkursie SolidMania, móc zdobyć certyfikat. W tym roku w Dallas wydarzenie zgromadziło 6000 uczestników. Co znamienne, po 20 latach, po raz ostatni odbyło się pod nazwą SOLIDWORKS World. W 2020 roku konferencja odbędzie się w Nashville i będzie nosić już nazwę 3DEXPERIENCE WORLD.

Przedstawiciele Dassault Systemes starali się unikać tak popularnego ostatnimi czasy zwrotu Przemysł 4.0. Zamiast tego stosowali własne hasło The Industrial Renaissance, czyli erę renesansu przemysłu. Określenie to wynika z podejścia firmy, w której wszak trudno mówić o nowości jaką jest IoT. Oprogramowanie CAD w maszynach pojawiło się znacznie wcześniej niż nazwa Internet Rzeczy. Obecny rozwój technologii, integracja poszczególnych narzędzi sprawiają, że mamy na nowo rozkwit przemysłu pod względem jego potencjału.

Ta zmiana nazwy, jest znamienna względem tego co Dassault Systèmes zaprezentowało w tym roku i jak od 2014 roku rozwija platformę 3DExperience, dostępną w modelu cloud computing i wychodzącą znacznie dalej poza ramy związane z projektowaniem 3D w CAD. To także efekt przejęcia IQMS przez Dassault Systèmes. Na SOLIDSWORKS World 2019 przedstawiono strategię po tej akwizycji. Istotna jest zwłaszcza transformacja pakietu z licencjonowanego oprogramowania CAD, na platformę jaką jest 3DExperience oraz połączenie jej z innymi rozwiązaniami Dassault Systèmes dla przedsiębiorstw, w tym oprogramowaniem ERP zakupionym od IQMS. Połączenie to daje efekt synergii i stworzenie jednolitego środowiska pracy od komputerów w biurze projektowym, przez maszyny produkcyjne, po smartfon prezesa.

3DExperience.Works zestaw narzędzi na renesans przemysłu

Kluczową informacją SOLIDSWORKS World 2019 było wprowadzenie nowej oferty cyfrowych aplikacji w ramach platformy 3DEXPIRENCE o nazwie 3DEXPERIENCE.Works. Nowe narzędzia – w połączeniu z tym co oferowała do tej pory platforma 3DEXPERIENCE – zapewnić mają kompleksowe rozwiązanie dla firm produkcyjnych. Platforma dostarcza bowiem narzędzia na wszystkich etapach – od planowania, poprzez projektowanie i symulację po produkcję. W pakiecie 3DEXPERIENCE.Works dostępne są takie produkty, jak:
• Dalmiaworks – zintegrowane oprogramowanie do zarządzania produkcją i planowania zasobów przedsiębiorstwa. Pod tym szyldem funkcjonować będą teraz systemy ERP stworzone przez IQMS, jednocześnie będą one zintegorowane z 3DExperience.Works.
• Enovia – aplikacja typu Product Lifecycle Managment pozwalająca na kompleksowe zarządzanie rozwojem produktu na wszystkich etapach od projektu po sprzedaż.
• Simulia – aplikacja chmurowa będąca rozszerzeniem Solidworks Simulation pozwalajaca na zaawansowane analizy projektowanych produktów, takich jak wymiana ciepła, przewodnictwo elektromagnetyczne, częstotliwość drgań i wiele innych aspektów pozwalających na każdym etapie powstawania produktu ocenić jego parametry.
• Marketplace for Engineers – usługa pozwalająca na znalezienie inżynierów, z którymi można współtworzyć projekty. 3DExperience.Works ma nie tylko udostępniać narzędzia, ale też być platformą pozwalającą znaleźć osoby, które są w stanie pracować przy naszych projektach.
• xShape –aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki internetowej pozwalająca na modelowanie sub-d.

Przedstawiciele Dassault Systèmes starali się unikać tak popularnego ostatnimi czasy zwrotu Przemysł 4.0. Zamiast tego stosowali własne hasło The Industrial Renaissance, czyli erę renesansu przemysłu. Określenie to wynika z podejścia firmy, w której wszak trudno mówić o nowości jaką jest IoT. Oprogramowanie CAD w maszynach pojawiło się znacznie wcześniej niż nazwa Internet Rzeczy. Natomiast obecny rozwój technologii, integracja poszczególnych narzędzi sprawiają, że mamy na nowo rozkwit przemysłu pod względem jego potencjału. W dobie zautomatyzowanego przemysłu, cyfrowe modelowanie fabryk i zrobotyzowane systemy produkcyjne pomagają firmom w generowaniu większej liczby, bardziej złożonych cykli w krótszym czasie. To przyspiesza przejście z produkcji masowej na masową indywidualizację, czyli wytwarzanie bardziej zróżnicowanych dóbr w mniejszych partiach.

Branża lotnicza wzorem do naśladowania

Manish Kumar, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Dassault Systèmes wystąpienie zaczął od przywołania przemysłu lotniczego. Boeing, Airbus oraz GE Aviation to najwięksi producenci w branży, którzy korzystają z platformy 3DExperience. To istotne, ponieważ pokazuje, że rozwiązania Dassault Systèmes są dostępne zarówno dla światowych gigantów, jak i małych graczy. Najważniejsze jest jednak to, że to właśnie branża lotnicza jest technologicznym liderem. Oprogramowanie CAD 3D zaczynało swoją karierę właśnie tutaj. Dlatego też firma liczy, że i obecna zintegrowana platforma zacznie być globalnym standardem, po tym jak zaadoptują ją największe firmy przemysłu lotniczego. Branża ta jest doskonałym przykładem tego, jak systemy ERP, PLM i CAD mogą iść w parze. Zakup IQMS nie był więc przypadkowy. Dotychczas 60% klientów IQMS korzystało również z rozwiązań Solidworks. Konsolidacja ta ma zapewnić większą integrację i ułatwić prace klientom, tak aby całość odbywała się w jednym, dobrze znanym i scalonym środowisku.

Cel małe i średnie firmy, które żyją w erze Excela

Uwe Burk, szef sprzedaży na rynek europejski w Dassault Systèmes oraz Manish Kumar podkreślali, że celem wejścia Dassault Systèmes na rynek ERP jest też chęć zdobycia rynku małych i średnich firm produkcyjnych, generujących rocznie od 10 do 250 mln USD przychodów. Według szacunków na świecie jest ponad 250 tys. takich firm, a rynek ERP dla takich przedsiębiorstw szacowany jest obecnie na 5 mld USD. W 5 letniej perspektywie ma rosnąć na poziomie 7-8% r/r. Wiele firm produkcyjnych z sektora MSP, wciąż nie korzysta w pełni z systemów ERP i zintegrowanych rozwiązań pozwalających zapewnić pełną kontrole nad produkcją. Większość przedsiębiorstw zarządzanie opiera o Excela, wymianę wiadomości e-mail i kartkę papieru. Gotowy pakiet rozwiązań w ramach 3DExperience Platform dostępny w modelu chmurowym ma być tu znaczącym ułatwieniem.

Społeczność Solidworks i przyszłość tych rozwiązań

Istotnym aspektem związanym z platformą 3DExperience jest przeszłość rozwiązań Solidworks. W tej chwili społeczność zgromadzona wokół tych aplikacji to 6 mln użytkowników na całym świecie, z czego ponad 330 tys. osób to certyfikowani eksperci. Dassault Systèmes stara się wspierać te społeczności, ale wiele inicjatyw powstaje oddolnie. Na stronie swugn.org można znaleźć grupy w różnych rejonach świata, także w Polsce. Relacje pomiędzy społecznością, a firmą są istotne, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w oprogramowaniu, a i dla przedsiębiorstw wybierających tę platformę. Mając do dyspozycji społeczność, doświadczonych użytkowników, łatwiej jest znaleźć osoby do współpracy. Ułatwieniem będzie tu też z pewnością ogłoszony Marketplace for Engineers.

ABB i Dassault Systèmes nawiązują globalną współpracę
Dzięki niej klienci otrzymają dostęp do portfolio oprogramowania, od rozwiązań pozwalających na zarządzanie cyklem życia produktów po monitorowanie stanu technicznego urządzeń. Współpraca ma pozwolić na wykorzystanie funkcjonalności rozwiązań ABB Ability i platformy 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes. ABB wykorzystuje już 3DEXPERIENCE do modelowania i symulowania rozwiązań przed ich dostarczeniem do klientów. Partnerstwo pozwoli jej opracowywać zaawansowane, „cyfrowe bliźniaki” obiektów fizycznych. Pierwsze wspólne projekty zostaną zaprezentowane podczas targów przemysłowych Hannover Messe, które odbędą się w Niemczech w dniach 1-5 kwietnia 2019 r. Współpraca ABB i Dassault Systèmes będzie początkowo koncentrować się na obszarach: automatyzacja i robotyzacja fabryk; inteligentne budynki oraz rozwiązaniach dla przemysłu przetwórczego (np. stworzeniu cyfrowej kopalni).

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 2/2019.

Zobacz nagrania z konferencji SOLIDWORKS World 2019:

Sesja główna dzień 1:

Sesja główna dzień 2:

Sesja główna dzień 3:

Nowości w Solidworks 2020:

Highlights:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *