Strefa IFSCase Study IFS

Viacon rozwija działalność za pomocą IFS Applications

Case Study

ViaCon kompleksowo obsługuje rynki infrastrukturalne. Produkty i rozwiązania oferowane przez firmę stosowane są na budowach dróg i kolei na całym świecie. IFS Applications usprawnił jej działania i poszerzył możliwości realizacji dużych projektów w kraju i za granicą.

Viacon rozwija działalność za pomocą IFS Applications

W związku z szybkim rozwojem działalności ViaCon potrzebował zintegrowanego systemu ERP, który usprawniłby realizację procesów w kluczowych obszarach działalności. Firma poszukiwała systemu międzynarodowego ze względu na przyszłe plany wdrożenia rozwiązania w spółkach zależnych prowadzących działalność za granicą.

„Przeprowadziliśmy analizę naszych potrzeb, a następnie zwróciliśmy się do dostawców dużych międzynarodowych systemów z prośbą o ofertę. Po wstępnej ocenie zaproponowanych rozwiązań, na naszej „krótkiej liście” znalazły się IFS i Microsoft Dynamics. Dokładne porównanie możliwości obu systemów wykazało, że IFS Applications spełnia w standardzie większość naszych wymagań funkcjonalnych i zapewnia większą elastyczność niż produkt konkurencyjny” – wyjaśnia Marcin Bień, pełnomocnik zarządu, koordynator i administrator systemu ERP.

Korzyści
• Uporządkowanie procesów
• Centralizacja danych
• Dostęp do informacji zarządczej na bieżąco
• Sprawne planowanie produkcji
• Skuteczna kontrola kosztów
• Usprawnienie gospodarki materiałowej
• Sprawny obieg i przetwarzanie dokumentów
• Usprawnienie obsługi zamówień klientów
• Możliwość elastycznego rozwoju systemu wraz z rozwojem firmy

Integracja i przejrzystość działań

IFS Applications wspiera działania firmy ViaCon we wszystkich kluczowych obszarach, obejmujących produkcję, sprzedaż, zarządzanie projektami konstrukcyjno-budowlanymi oraz dostawę i koordynację prac montażowych. Ponadto rozwiązanie obsługuje finanse, kadry i płace, zarządzanie dokumentacją i jakością, remonty oraz zarządzanie kontaktami z klientami. „System zapewnia pełną przejrzystość informacji w obszarze zakupów i ułatwia planowanie materiałów do produkcji. Ponadto pozwala ograniczyć ogólne wydatki, usprawnia ofertowanie i zapewnia przejrzysty obraz rentowności kontraktowej” – podkreśla Marcin Bień.

Wdrożenie systemu IFS Applications objęło trzy spółki: ViaCon Polska sp. z o.o. (odpowiedzialną za sprzedaż produktów na rynku krajowym), ViaCon Construction sp. z o.o. (specjalizującą się w montażu) oraz ViaCon sp. z o.o. (zajmującą się produkcją i eksportem wyrobów). Z systemu korzysta ponad 130 pracowników.

Dzięki wdrożeniu IFS Applications zwiększyła się efektywność działań naszej firmy, w tym możliwości sprawnej realizacji dużych projektów.
Marcin Bień, pełnomocnik zarządu, koordynator i administrator systemu ERP

Sprawny przepływ informacji

Wdrożenie systemu IFS Applications pociągnęło za sobą zmiany w organizacji procesów biznesowych. „Zmiany, których celem było zapewnienie lepszego przepływu informacji, objęły kilka jednostek organizacyjnych naszej firmy. Powstał m.in. nowy dział rozliczeń produkcji o rozszerzonym w porównaniu z poprzednim zakresie działania. Żeby usprawnić działania, połączono również dział logistyki i dział wystawiania faktur” – informuje Marcin Bień. „System objął większość działów w firmie. Mamy zapewniony łatwy dostęp do informacji gromadzonych w systemie IFS Applications. Wyeliminowaliśmy większość współdzielonych plików Excel związanych z obszarami finansów, sprzedaży i logistyki. Dużo prostsze stało się raportowanie, i to pomimo większego stopnia skomplikowania raportów”.

Większa efektywność

„Dzięki wdrożeniu IFS Applications zwiększyła się efektywność działań naszej firmy, w tym możliwości sprawnej realizacji dużych projektów. Elastyczność systemu pozwoli w przyszłości na zwiększanie jego funkcjonalności w miarę rozwoju firmy. Co ważne, mamy możliwość samodzielnego wprowadzania nowych funkcji zgodnie z bieżącymi potrzebami” – podsumowuje Marcin Bień.

O Viacon
ViaCon, z siedzibą w Rydzynie k. Leszna, działa na polskim rynku od roku 1997. Firma jest częścią Grupy ViaCon – największego producenta rur stalowych w Europie, w skład której wchodzi ponad 30 firm w 18 krajach. ViaCon specjalizuje się w produkcji rur i konstrukcji stalowych stosowanych do budowy wiaduktów, mostów, przejść dla zwierząt i tuneli. Klientami firmy ViaCon są krajowe agencje drogowe i kolejowe, a także wielcy międzynarodowi kontrahenci.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *