Rynek

VR, druk 3D i diagnostyka maszyn: rewolucja technologiczna na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska inwestuje 10,5 mln zł w nowoczesne stanowiska badawcze, które mają zrewolucjonizować badania w obszarze nowych materiałów, technologii wytwarzania oraz diagnostyki maszyn. Jednym z najważniejszych nabytków uczelni będzie stanowisko do wizualizacji maszyn i linii produkcyjnych z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR). VR pozwoli na tworzenie wirtualnych prototypów, a AR umożliwi nakładanie cyfrowych modeli na rzeczywiste maszyny.

VR, druk 3D i diagnostyka maszyn: rewolucja technologiczna na Politechnice Lubelskiej

Dzięki wykorzystaniu wspomnianych technologii naukowcy będą mogli sprawdzić, jak nowa część będzie pasować i funkcjonować bez konieczności fizycznej produkcji. Wykorzystane zostaną również inteligentne kamery i sensory do analizy drgań i temperatury maszyn oraz przewidywania zużycia komponentów.

„Zaletą wykorzystania analizy wibroakustycznej będzie wykrycie drobnych uszkodzeń maszyn i podzespołów zanim nastąpi poważna awaria. Pozwoli to także na zaplanowanie przerwy w pracy maszyny na wymianę części czy serwis, co wpłynie na racjonalne wykorzystanie energii. Technologia ta znajdzie zastosowanie w diagnostyce obrabiarek, układów dynamicznych, a nawet w badaniach nad aerodynamiką skrzydeł samolotów” – wyjaśnia prof. Piotr Budzyński z Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Lubelskiej i dodaje: „Dzięki mobilności stanowisk badacze będą mogli przeprowadzać diagnostykę w zakładach przemysłowych, poprawiając efektywność procesów produkcyjnych oraz redukując koszty eksploatacji maszyn”.

System PIV i drukarka 3D

Kolejne stanowiska odegrają kluczową rolę w badaniach pojazdów samochodowych. Na stanowisku do dynamometrycznych badań wodorowych systemów napędowych, prowadzone będą prace nad optymalizacją przepływu energii pomiędzy elementami systemu napędowego w hybrydowych układach napędowych wykorzystujących ogniwa paliwowe oraz akumulatory elektrochemiczne. Doposażenie  znajdującego się już na uczelni tunelu aerodynamicznego w system PIV (Particle Image Velocimetry) umożliwi wizualizację przepływu powietrza wokół badanych obiektów, którymi mogą być np. pojazdy samochodowe. Pozwoli to na precyzyjne pomiary prędkości przepływu powietrza wokół badanego obiektu.

„System ten wykorzystuje mikroskopijne kropelki aerozolu, które są oświetlane impulsowym laserem. Specjalnie zsynchronizowane szybkie kamery rejestrują ich ruch wokół obiektów np. nadwozi samochodów, łopat wiatrakowców, skrzydeł samolotów, co pozwala na dokładną analizę przepływu powietrza. Dzięki temu możemy precyzyjnie określić, czy występują zakłócenia lub inne zjawiska wpływające na aerodynamikę” – tłumaczy prof. Piotr Budzyński.

Równie interesująco zapowiada się stanowisko do laserowego wytwarzania elementów metodą przyrostową, czyli przemysłowo-laboratoryjna drukarka 3D do metali. Dzięki niej prowadzone będą badania dotyczące produkcji skomplikowanych komponentów lub nawet całych wyrobów bez strat materiału, zastępując tradycyjne techniki, takie jak obróbka skrawaniem czy odlewanie. Dzięki temu minimalizuje się zużycie surowców i energii, eliminowane są odpady, a wytwarzane elementy nie wymagają dodatkowej obróbki. Technologia ta może znaleźć zastosowanie w produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego oraz w tworzeniu implantów medycznych.

Politechnika Lubelska już teraz podpisała umowy z firmami z Lubelszczyzny, które będą korzystać z nowych stanowisk badawczych w ramach wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Współpraca ta obejmie: wspólne badania nad innowacyjnymi materiałami i technologiami, wymianę kadry naukowej i inżynierskiej, staże przemysłowe dla studentów i doktorantów.

Projekt „Wsparcie infrastrukturalne badań i rozwoju innowacyjnych, energooszczędnych, proekologicznych materiałów oraz technologii do zastosowań w środkach transportu, maszynach technologicznych i medycynie” finansowany jest w ramach Działania 1.1 Regionalna infrastruktura badawczo-rozwojowa (typ projektu 1, 2), Priorytet I Badania naukowe i innowacje programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *