StartupyBiznesRynek

W III kwartale 2021 roku fundusze venture capital zainwestowały w polskie startupy blisko 600 mln zł

W badanym okresie przez polski rynek venture capital (VC), przepłynęło dokładnie 582 mln zł – wynika z raportu przygotowanego przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners. To łączna wartość kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. W okresie tym przeprowadzono 110 transakcji, w które zaangażowanych było 105 funduszy. Wspomniany wynik za III kwartał oznacza również, iż od stycznia do września 2021 roku, polskie startupy pozyskały od inwestorów łącznie 1,76 mld zł – tym samym, w 9 miesięcy udało się przewyższyć o 40% wynik z całego 2019 roku.

W III kwartale 2021 roku fundusze venture capital zainwestowały w polskie startupy blisko 600 mln zł

Odliczając ponadstandardowe transakcje (outliers), trzeci kwartał 2021 to wciąż jeden z mocniejszych okresów, jakie można było zaobserwować na polskim rynku venture capital, wskazują twórcy raportu. Pod względem wartości zainwestowanego kapitału, plasuje się on na drugim miejscu pomiędzy Q2 2021 (+53 mln zł względem Q3 2021) a Q4 2020 (-159 mln zł względem Q3 2021).

“Trzeci kwartał wyróżnił się wzrostem finansowania na etapie rund A. Jest to bardzo pozytywny trend, jaki mamy nadzieję będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach. Średnia wartość rundy A w ostatnich latach to ponad 17 mln zł. Pojedyncza spółka potrafi na tym etapie pozyskać nawet 50-100 mln zł. Bardziej dojrzałe rundy przełożyły się też na skok mediany i średniej wartości transakcji dla całego rynku” – powiedział Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Warto zaznaczyć, że podsumowano dopiero trzeci kwartał 2021 roku, a już jego zamknięcie kolejnym rekordem stało się faktem. “Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld zł, podczas gdy w całym 2020 roku było to 1,23 mld zł. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej. Już słychać zapowiedzi kolejnych dużych rund, w tym z naszego portfolio. Jeśli do tego potwierdzona zostanie transakcja “pierwszego unicorna”, można już chłodzić szampana” – dodał Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

W III kwartale 2021 roku fundusze venture capital zainwestowały w polskie startupy blisko 600 mln zł

Ponad 100 transakcji przeprowadziły polskie zespoły

Jak czytamy w raporcie, 61% zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 29%. Jednocześnie 84 z 110 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 102 transakcje przeprowadziły polskie zespoły.

47 z 110 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one blisko 50% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 30 transakcji (~7% udziału w wartości). Z kolei piętnaście największych rund finansowania przełożyło się na 65% wartości wszystkich rund finansowania w pierwszym kwartale.

W III kwartale 2021 roku fundusze venture capital zainwestowały w polskie startupy blisko 600 mln zł

Największe rundy finansowania

Warta odnotowania jest chociażby transakcja Vision Fund II należącego do azjatyckiego Soft Banku. Jeden z najpopularniejszych na świecie funduszy venture capital zainwestował (pożyczka konwertowalna na akcje) 500 mln zł w polski sklep eObuwie należący do notowanego na giełdzie CCC. Ze względu na nieoczywisty charakter transakcji i powiązania kapitałowe eObuwie, runda ta nie została jednak wliczona w statystyki.

Wśród spółek, które zebrały największe rundy finansowania znajdują się Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka, od międzynarodowych funduszy VC, inwestora branżowego, lokalnego funduszu Montis Capital oraz Polskiego Funduszu Rozwoju pozyskała blisko 100 mln zł. Druga sfinalizowała transakcję z funduszami Creandum, Earlybird, Paua Ventures oraz Movens Capital na kwotę 69 mln zł.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *