BiznesStartupyRynek

3,6 mld zł – to łączna wartość inwestycji funduszy venture capital w Polsce w 2022 roku

Taką kwotę pozyskało w tym okresie 435 spółek od 244 funduszy polskich i zagranicznych – wynika z raportu podsumowującego transakcje na polskim rynku VC w 2022 roku, a przygotowanego tradycyjnie przez PFR Ventures i Inovo VC. Tym samym, wartość rynku w porównaniu do 2021 roku pozostała bez zmian, co na tle globalnych trendów spadkowych jest pozytywnym sygnałem. Równocześnie, o 15% wzrosła liczba sfinansowanych firm.

3,6 mld zł – to łączna wartość inwestycji funduszy venture capital w Polsce w 2022 roku

Ze wspomnianej analizy wynika, że tylko w ostatnim kwartale 2022 roku fundusze zainwestowały ponad 1 mld zł. Tym samym, zgodnie z trendem z poprzednich lat, ostatnie trzy miesiące przyniosły start-upom najwięcej transakcji i kapitału. Co ciekawe, w całym 2022 roku odnotowaliśmy tylko 1 transakcję o charakterze megarundy – pozyskała ją polsko-fińska spółka ICEYE, na której rozwój inwestorzy przeznaczyli 560 mln zł. Fundusze VC dokonały jeszcze 4 innych transakcji, których wartość przekraczała próg 100 mln zł (Ramp – 330 mln zł, Vodeno – 274 mln zł, Silent Eight – 170 mln zł i SunRoof – 134 mln zł).

3,6 mld zł – to łączna wartość inwestycji funduszy venture capital w Polsce w 2022 roku
Wartość transakcji. Celowo w zestawieniu osobno zaprezentowane są megarundy (outliers), które zaburzają statystyczny obraz Źródło: Raport PFR Ventures i Inovo Venture Partners

“W 2022 polski rynek VC wyhamował i utrzymał wartość transakcji zbliżoną do poprzedniego roku. Względem globalnych i regionalnych trendów spadkowych, to wciąż dobry sygnał. Warto zwrócić uwagę na dużą skalę dostępnych środków, które fundusze VC planują jeszcze zainwestować. Odnotowaliśmy również nowy rekord w zakresie liczby inwestycji – kapitał trafił do 435 innowacyjnych firm względem 379 rok wcześniej i 300 dwa lata temu” – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

Przeczytaj również
Helping Hand – oparta na AI, unikatowa na skalę europejską platforma do wspierania terapii uzależnień

W ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba zalążkowych transakcji, wynika z badania. Finansowanie o takim charakterze pojawiło się mianowicie w 405 transakcjach, względem 371 rok wcześniej. Nieznacznie, bo z 51 do 55, wzrosła też liczba późniejszych rund.

Mimo ogólnego wzrostu liczby transakcji, ich średnia wartość spadła z 7,2 mln zł w 2021 do 6,7 mln zł w 2022 roku. Z tych statystyk można pośrednio wnioskować o spadku wycen samych spółek, co potwierdzają również komentarze przedstawicieli funduszy VC.

Jak się okazuje, 120 z 460 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. Zapewniły one blisko 1/3 kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 216 transakcji (9% udziału w wartości).

Pieniądze z funduszy VC najczęściej trafiają do spółek, które zajmują się innowacjami z obszaru zdrowia. To trend, który utrzymuje się już od 3 lat i choć sama liczba transakcji spada, to kategoria ta wciąż zajmuje pierwsze miejsce. W 2022 stanowiły one 13,7% z wszystkich przeprowadzonych transakcji. Z kolei najpopularniejszym modelem biznesowym pozostaje SaaS (model subskrypcyjny), którego udział wynosi ponad połowę.

Do wyhamowania doszło również na rynku pracy w start-upach. Co 3 z 18 spółek, które w latach 2019-2021 pozyskały najwięcej finansowania VC, zredukowała liczbę etatów. Jednocześnie, ogólna liczba pracowników w tych spółkach wzrosła.

“Z jednej strony: światowe spowolnienie gospodarek, wojna, spadki wycen na giełdach. Z drugiej: największa liczba inwestycji, rekordowe rundy i  kolejne duże fundusze najlepszych polskich zespołów VC. Prognozy na 2023 są trudne przy tylu zmiennych, ale jedno jest pewne: Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia na stałe zagościły na mapie globalnego ekosystemu technologicznego, co pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość całego rynku”  – podsumowuje Karol Lasota, principal w Inovo VC.

Przeczytaj również
Inwestycje w nowe technologie priorytetem dla dyrektorów finansowych

Pełen raport można pobrać tutaj.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *