Branża ITRynek

Wiosenne Spotkania S4E: zmiany w środowisku IT i ich wpływ na rynek dystrybucyjny

Rok 2016 był dla S4E wyjątkowy. Krakowski dystrybutor pozyskał inwestora strategicznego – ABC Datę. Firma ta nabyła pakiet kontrolny ponad 80% udziałów w S4E.

Wiosenne Spotkania S4E: zmiany w środowisku IT i ich wpływ na rynek dystrybucyjny

Paweł Piętka, prezes zarządu S4E, nawiązał w swoim wystąpieniu do zmian własnościowych w spółce. „W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę, która zmienia zasady gry. Zostaliśmy częścią ABC Daty. Nie znikamy jednak z rynku. Zachowujemy swoją tożsamość dystrybutora z wartością dodaną, ale za plecami mamy dużego gracza, który nas wspiera” – mówił Paweł Piętka.

Dalsze losy S4E były uzależnione od zmian na rynku globalnym, a konkretnie przejęcia EMC przez Della. Niemniej nagroda Dell EMC Partner Awards 2017 przyznana firmie w kategorii „dystrybutor roku” świadczy o tym, że koncern Michaela Della docenia osiągnięcia krakowskiego VAD-a i zamierza kontynuować z nim współpracę. Z kolei S4E chce elastycznie reagować na zmiany zachodzące na rynku nowych technologii.

Udzielamy partnerom nie tylko wsparcia technicznego, ale również w obszarze marketingu i sprzedaży. Planujemy rozwijać ofertę w zakresie ochrony infrastruktury IT, bezpieczeństwa i stabilność dostarczania energii, wyposażenia i projektowania centrów danych, budowy inteligentnych miast oraz cloud computing” – podsumowuje Paweł Piętka.

ABC Data liczy na rynek VAD

ABC Data od lat odgrywa kluczową pozycję na rynku dystrybucji typu broadline. Niemniej globalne tendencje zachęciły firmę do rozszerzenia działalności o dystrybucję z wartością dodaną. „Szukamy w tym obszarze nowych możliwości wzrostu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby producentów i użytkowników. Nie wchłaniamy S4E w nasze struktury, lecz pragniemy zachować odrębność tego podmiotu, aby korzystać z synergii biznesowych” – mówiła Ilona Weiss, prezes zarządu ABC Data.

Jednym z celów zawartych w strategii ABC Data na lata 2016 -2018 jest zdobycie pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dystrybutor kontroluje na razie w tym regionie ok. 7% rynku. Do roku 2018 zamierza zwiększyć udział aż o 39%. „Planujemy skoncentrować się na dalszym rozwoju e-commerce, usługach w ramach dystrybucji dodanej. Już wkrótce uruchomimy też nową platformę chmurową” – mówiła Ilona Weiss.

Producenci o świecie aplikacji i sprzętu

Radomir Bordon, dyrektor generalny Dell EMC Polska, zaznaczył na Wiosennych Spotkaniach S4E, iż branża IT wkracza w fazę transformacji cyfrowej. Jego zdaniem motorem napędowym zmian mają być kontenery oraz mikrousługi, które stanowią – alternatywą dla rozwiązań monolitycznych – architekturę oprogramowania. W rezultacie proces tworzenia oprogramowania stanie się nie tylko szybszy, ale również tańszy. Radomir Bordon podkreślił, iż Dell EMC posiada szeroką gamę rozwiązań ułatwiających proces transformacji, w tym platformę Pivotal, służącą do tworzenia innowacyjnych aplikacji

Z kolei Piotr Głaska, Senior Product Manager w Huawei Polska, wspomniał o światowej ekspansji tego chińskiego producenta. W ciągu ostatnich lat firma z Państwa Środka wypracowała sobie silną pozycję na rynku serwerów, rozwiązań sieciowych, a nawet firewalli. „Przychody Huawei w Polsce wynoszą około 1,5 mld zł. W polskim oddziale pracuje 500 osób. To pokazuje, że jesteśmy stabilnym partnerem z dużym możliwościami” – mówił Piotr Głaska. Huawei Polska planuje skoncentrować działania na sektorze energetycznym, instytucjach finansowych oraz ICT.

Wiosenne Spotkania S4E odbyły się 24 kwietnia w Hotelu Warszawianka w Jachrance. W konferencji wzięło udział 200 uczestników, w tym m.in przedstawiciele ABC Data, Dell EMC, Huawei, a także administracji publicznej. Motywem przewodnim imprezy były wyzwania dla branży IT. W trakcie prelekcji – a także indywidualnych spotkań – omawiano tematy związane z cyfrową transformacją, sytuacją na rynku dystrybucji oraz współpracą międzypokoleniową.

 

Nagrody przyznane podczas Wiosennych Spotkań S4E
  • Dell EMC – Netology za najwyższy obrót w 2016 r.
  • Huawei – XComp za rozwój w 2016 r.
  • Commvault – Infrastructure & Business Consulting Group za największy zrealizowany projekt i najwyższy obrót w 2016 r.
  • Quantum – Komputronik Biznes za największy zrealizowany projekt oraz aktywną promocję
  • Energy (nagroda specjalna) – Szkoła we Włodkowicach za zaangażowanie w edukację związaną z budową świadomości rozwiązań energetycznych.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *