BranżaRynek

Wiosenne Spotkania S4E: zmiany w środowisku IT i ich wpływ na rynek dystrybucyjny

Rok 2016 był dla S4E wyjątkowy. Krakowski dystrybutor pozyskał inwestora strategicznego – ABC Datę. Firma ta nabyła pakiet kontrolny ponad 80% udziałów w S4E.

Wiosenne Spotkania S4E: zmiany w środowisku IT i ich wpływ na rynek dystrybucyjny

Paweł Piętka, prezes zarządu S4E, nawiązał w swoim wystąpieniu do zmian własnościowych w spółce. „W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę, która zmienia zasady gry. Zostaliśmy częścią ABC Daty. Nie znikamy jednak z rynku. Zachowujemy swoją tożsamość dystrybutora z wartością dodaną, ale za plecami mamy dużego gracza, który nas wspiera” – mówił Paweł Piętka.

Dalsze losy S4E były uzależnione od zmian na rynku globalnym, a konkretnie przejęcia EMC przez Della. Niemniej nagroda Dell EMC Partner Awards 2017 przyznana firmie w kategorii „dystrybutor roku” świadczy o tym, że koncern Michaela Della docenia osiągnięcia krakowskiego VAD-a i zamierza kontynuować z nim współpracę. Z kolei S4E chce elastycznie reagować na zmiany zachodzące na rynku nowych technologii.

Udzielamy partnerom nie tylko wsparcia technicznego, ale również w obszarze marketingu i sprzedaży. Planujemy rozwijać ofertę w zakresie ochrony infrastruktury IT, bezpieczeństwa i stabilność dostarczania energii, wyposażenia i projektowania centrów danych, budowy inteligentnych miast oraz cloud computing” – podsumowuje Paweł Piętka.

ABC Data liczy na rynek VAD

ABC Data od lat odgrywa kluczową pozycję na rynku dystrybucji typu broadline. Niemniej globalne tendencje zachęciły firmę do rozszerzenia działalności o dystrybucję z wartością dodaną. „Szukamy w tym obszarze nowych możliwości wzrostu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby producentów i użytkowników. Nie wchłaniamy S4E w nasze struktury, lecz pragniemy zachować odrębność tego podmiotu, aby korzystać z synergii biznesowych” – mówiła Ilona Weiss, prezes zarządu ABC Data.

Przeczytaj również
Stane Brlecic został prezesem zarządu S4E

Jednym z celów zawartych w strategii ABC Data na lata 2016 -2018 jest zdobycie pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Dystrybutor kontroluje na razie w tym regionie ok. 7% rynku. Do roku 2018 zamierza zwiększyć udział aż o 39%. „Planujemy skoncentrować się na dalszym rozwoju e-commerce, usługach w ramach dystrybucji dodanej. Już wkrótce uruchomimy też nową platformę chmurową” – mówiła Ilona Weiss.

Producenci o świecie aplikacji i sprzętu

Radomir Bordon, dyrektor generalny Dell EMC Polska, zaznaczył na Wiosennych Spotkaniach S4E, iż branża IT wkracza w fazę transformacji cyfrowej. Jego zdaniem motorem napędowym zmian mają być kontenery oraz mikrousługi, które stanowią – alternatywą dla rozwiązań monolitycznych – architekturę oprogramowania. W rezultacie proces tworzenia oprogramowania stanie się nie tylko szybszy, ale również tańszy. Radomir Bordon podkreślił, iż Dell EMC posiada szeroką gamę rozwiązań ułatwiających proces transformacji, w tym platformę Pivotal, służącą do tworzenia innowacyjnych aplikacji

Z kolei Piotr Głaska, Senior Product Manager w Huawei Polska, wspomniał o światowej ekspansji tego chińskiego producenta. W ciągu ostatnich lat firma z Państwa Środka wypracowała sobie silną pozycję na rynku serwerów, rozwiązań sieciowych, a nawet firewalli. „Przychody Huawei w Polsce wynoszą około 1,5 mld zł. W polskim oddziale pracuje 500 osób. To pokazuje, że jesteśmy stabilnym partnerem z dużym możliwościami” – mówił Piotr Głaska. Huawei Polska planuje skoncentrować działania na sektorze energetycznym, instytucjach finansowych oraz ICT.

Przeczytaj również
Roman Durka został p.o. prezesa zarządu S4E

Wiosenne Spotkania S4E odbyły się 24 kwietnia w Hotelu Warszawianka w Jachrance. W konferencji wzięło udział 200 uczestników, w tym m.in przedstawiciele ABC Data, Dell EMC, Huawei, a także administracji publicznej. Motywem przewodnim imprezy były wyzwania dla branży IT. W trakcie prelekcji – a także indywidualnych spotkań – omawiano tematy związane z cyfrową transformacją, sytuacją na rynku dystrybucji oraz współpracą międzypokoleniową.

 

Nagrody przyznane podczas Wiosennych Spotkań S4E
  • Dell EMC – Netology za najwyższy obrót w 2016 r.
  • Huawei – XComp za rozwój w 2016 r.
  • Commvault – Infrastructure & Business Consulting Group za największy zrealizowany projekt i najwyższy obrót w 2016 r.
  • Quantum – Komputronik Biznes za największy zrealizowany projekt oraz aktywną promocję
  • Energy (nagroda specjalna) – Szkoła we Włodkowicach za zaangażowanie w edukację związaną z budową świadomości rozwiązań energetycznych.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *