Cyberbezpieczeństwo

Wykorzystując pandemię koronawirusa hakerzy próbują wyłudzić dane od posiadaczy kont w PKO BP

Koronawirus zaczyna rozprzestrzeniać się w Polsce w coraz szybszym tempie, co widać po rosnących statystykach zachorowań. Niestety, cyberprzestępcy próbują wykorzystać uśpioną czujność, aby wyłudzić dane dostępowe do kont PKO BP.

Wykorzystując pandemię koronawirusa hakerzy próbują wyłudzić dane od posiadaczy kont w PKO BP

Banki często komunikują się ze swoimi klientami za pomocą wiadomości SMS, informując choćby o pracach technicznych czy zmianach w regulaminie. Hakerzy wykorzystują tę samą metodę przesyłając fałszywe wiadomości tekstowe, z nieprawdziwą informacją o przekazywaniu naszych środków do rezerw NBP. Zawarty w wiadomości link kieruje do strony przygotowanej przez cyberprzestępców. Specjaliści od cyber security przestrzegają, aby pod żadnym pozorem nie klikać w to hiperłącze. Wiadomość tekstową należy usunąć.

Oto jak wygląda treść wiadomości sms, którą przesyłają cyberprzestępcy: “Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”. Jeśli nieopatrznie kliknęliśmy w link, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z infolinią banku PKO SA pod numerem 800302302.

„Cyberprzestępcy chcą wykorzystać naszą niewiedzę oraz szczególne zainteresowanie tematem koronawirusa, by przejąć kontrolę nad naszym kontem bankowym. Oczywiście chodzi o kradzież naszych pieniędzy. Musimy zachować czujność nawet w takich chwilach, ponieważ jak widać, są osoby, które chcą wzbogacić się nawet w tak trudnej sytuacji. Warto posiadać na swoim smartfonie zainstalowane oprogramowanie, które będzie dbać o bezpieczeństwo naszych danych. Mowa o aplikacjach, które wykrywają ataki phishingowe oraz blokują ransomware” – sugeruje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *