BranżaRynekPolecane tematy

Xerox rozważa przejęcie swojego większego konkurenta – HP Inc.

Jak informuje The Wall Street Journal, Xerox Holdings rozważa złożenie oferty przejęcia producenta komputerów osobistych, rozwiązań mobilnych oraz urządzeń wydruku – HP Inc. Wartość ewentualnej transakcji szacowana jest na 27 mld USD.

Gdyby do niej doszło oznaczałoby to, przejęcie przez Xerox firmy o 3-krotnie wyższej wartości rynkowej, która wynosi ok. 8,2 mld USD, a w przypadku HP Inc. jest to 30 mld USD. Plotki o fuzji spowodowały gwałtowny wzrost akcji firmy z 18,4 USD do 21,67 USD na dzisiejszym (6 listopada) otwarciu New York Stock Exchange. W roku finansowym przychody firmy Xerox wyniosły 9,8 mld USD, a HP Inc. 58,5 mld USD. W Polsce przychody firmy Xerox szacowane są na 218 mln zł, a HP Inc. na 1,9 mld zł!

Póki co – jak podają dziennikarze WSJ – nie złożono żadnej, konkretnej propozycji, a obie spółki nie zdecydowały się na udzielenie jakichkolwiek komentarzy. Jednocześnie 4 listopada Xerox zapowiedział sprzedaż 25% udziałów w Fuji Xerox, byłemu partnerowi Fujifilm Holdings za ok. 2,3 mld USD. Jak podają źródła The Wall Street Journal, Xerox otrzymał także nieformalną zapowiedź wsparcia finansowania od dużego banku w przypadku ewentualnej transakcji przejęcia.

Xerox to producent zaawansowanych systemów wydruku i urządzeń kopiujących oraz rozwiązań do zarządzania nimi oraz obiegiem dokumentów w firmie. Firma w ofercie posiada również wysokonakładowe, produkcyjne, atramentowe systemy drukujące. Większość przychodów firmy pochodzi z wynajmu i utrzymania urządzeń wielofunkcyjnych dla klientów. Z kolei HP Inc. jest jednym z największych producentów komputerów na świecie. Sprzedaje także szeroką gamę drukarek, w tym 3D, od urządzeń domowych aż po systemy do zastosowań przemysłowych.

Przychody HP Inc. z segmentu drukarek spadły w III kwartale 2019 r. o 5% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W związku z tym firma planuje redukcję 9000 miejsc pracy w ramach programu restrukturyzacji. Ten ruch przynieść ma 1 mld USD oszczędności.

Także Xerox uruchomił program ograniczenia kosztów, który przyniósł już pierwsze efekty. Spółka poprawiła zysk za III kwartał 2019 r., a jej akcje wzrosły o 84%, a o kolejne 5% po wiadomości o sprzedaży udziałów w spółce Fuji Xerox.

W czerwcu tego roku obie spółki zawarły również układ partnerski w ramach, którego m.in. Xerox sprzedaje laserowe drukarki HP Inc. z własnym oprogramowaniem i pod własną marką. Z kolei HP Inc. wykorzystuje platformę chmurową firmy Xerox.

Przypomnijmy, że w 2015 r. HP podzieliło się na dwie spółki HP Inc. i HP Enterprise. Ta ostatnia skoncentrowała się na sprzedaży rozwiązań i usług korporacyjnych. W jej portfolio znalazły się serwery, pamięci masowe, systemy sieciowe, systemy konwergentne, a także rozwiązania cloud computing.
Jak widać obie firmy starają się od jakiegoś już czasu usprawniać swoją działalność w trudnych czasach spadku zapotrzebowania na drukowanie dokumentów. Wydaje się więc, że ich ewentualna konsolidacja może być dobrym rozwiązaniem.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *