PracaCIOPolecane tematy

Zdalna rekrutacja zyskuje na popularności – najbardziej poszukiwani są sprzedawcy i specjaliści IT

Jak informuje Pracuj.pl już blisko połowa ogłoszeń o pracę (46%) zamieszczanych na tym serwisie oferuje zdalną rekrutację. Co piąty anons dotyczył sprzedawców, a wyjątkowo stabilną aktywnością na tle całego rynku wykazywały się ogłoszenia skierowane do kandydatów z branży IT, które stanowiły 17% ogółu.

Zdalna rekrutacja zyskuje na popularności – najbardziej poszukiwani są sprzedawcy i specjaliści IT

Trwająca epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na życie zawodowe Polaków. Na znaczeniu zyskały nie tylko modele pracy zdalnej, ale również rekrutacja online, z którą pracodawcy radzą sobie coraz lepiej – w połowie kwietnia tagiem tym oznaczona była już na Pracuj.pl blisko co druga oferta pracy. Zwłaszcza że, dodatkowo, obok tego rozwiązania, portal wprowadził nową opcję – narzędzie do wideokonferencji. I choć wiele organizacji musiało i zapewne wciąż musi, podjąć trudne decyzje kadrowe, to na rynku nie brakowało firm, które szukały nowych pracowników. Sprzedawcy, informatycy, specjaliści ds. finansów i pracownicy fizyczni – to grupy zawodowe, których najczęściej dotyczyły ogłoszenia publikowane na Pracuj.pl między 16 marca a 14 kwietnia. W tym samym czasie pracodawcy byli natomiast znacząco mniej aktywni jeśli chodzi o rekrutację specjalistów ds. obsługi klienta.

Sprzedawcy i informatycy liderami ogłoszeń o pracę

W badanym miesiącu 19% ogłoszeń na Pracuj.pl kierowanych było do sprzedawców. Pracowników tego typu potrzebowały zwłaszcza sklepy spożywcze, markety i drogerie, odczuwające odpływ kadr np. na urlopy związane z opieką nad dziećmi. Jednocześnie, jak wskazują przedstawiciele serwisu, negatywnie na popycie na sprzedawców odbiło się zamknięcie galerii handlowych. I choć była to najczęściej poszukiwana grupa pracowników, w porównaniu z całym ubiegłym rokiem (30%) jej udział był wyraźnie niższy.

Co ciekawe, drugą najczęściej poszukiwaną grupę kandydatów w analizowanym czasie stanowili specjaliści IT (17%). To grupa, w wypadku której dostrzegalne jest sprawne przejście działów HR na rekrutację zdalną, a także wysokie zainteresowanie kandydatami na tle całego rynku pracy. Jak przewidują eksperci Pracuj.pl, niestabilna sytuacja na rynku może sprawić, że część specjalistów IT będzie wstrzymywać decyzje o zmianie pracy, jednak w dłuższej perspektywie – wraz z nieuchronnymi transformacjami zachodzącymi w wielu organizacjach – ich mobilność zawodowa powinna wzrosnąć.

„Zamrożona” rekrutacja pracowników obsługi klienta

W obliczu zagrożeń związanych z COVID-19 zrozumiały jest z kolei znaczący spadek w badanym okresie liczby nowych ogłoszeń związanych z obsługą klienta – jedynie 3% (w ostatnich latach drugie miejsce wśród najpopularniejszych specjalizacji). Jak sądzą przedstawiciele serwisu, na swoiste „zamrożenie” rekrutacji tej grupy pracowników, wpływ ma m.in. niepewność pracodawców co do ostatecznego czasu obwiązywania rządowych obostrzeń, rekomendacje dotyczące ograniczenia kontaktów międzyludzkich, a także zamknięcie wielu instytucji kultury, galerii handlowych czy punktów usługowych.

Według ekspertów, w perspektywie kilku tygodni można jednak spodziewać się powrotu do rekrutacji tej grupy kandydatów. Jeśli tendencja ta potwierdzi się, ważny wpływ na nią będzie miała dopracowana organizacja pracy zdalnej działów obsługi klienta, a także częściowe wracanie do stabilnego funkcjonowania centrów obsługi czy placówek handlowych.

Wyzwania stojące przed rynkiem HR

Jak przekonują eksperci Pracuj.pl, obecna sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo dużym wyzwaniem dla wszystkich pracodawców, kandydatów i rekruterów. Zadaniem całego rynku HR jest bowiem jak najszerzej wspierać firmy oraz osoby szukające pracy w organizacji rekrutacji zdalnej, a także utrzymaniu sprawności w poszukiwaniu potrzebnych pracowników.

„Zarówno pracodawcy, jak i osoby myślące wcześniej o zmianie pracy, starają się nie podejmować pochopnych decyzji i czekają na rozwój sytuacji epidemiologicznej oraz gospodarczej. Jednocześnie w połowie kwietnia na Pracuj.pl znajdowało się nadal blisko 37 tysięcy aktywnych ofert pracy z całej Polski, w tym blisko połowa dotyczyła rekrutacji prowadzonych w pełni zdalnie. Liczba takich ogłoszeń stale rośnie” – podsumowuje Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Zdalna rekrutacja zyskuje na popularności – najbardziej poszukiwani są sprzedawcy i specjaliści IT”

  1. Rynek przeżywa ewidentną ewolucję i powrót do rynku pracodawcy. Wielu pracodawców wymienia sobie pracowników na tych z większym doświadczeniem, bo sporo zasobów ludzkich zostało uwolnionych. Tylko te firmy, które teraz zwalniają mogą mieć później problem ze znalezieniem nowych pracowników jak rynek zacznie ruszać.