StartupyRynek

Znamy półfinalistów Infoshare Startup Contest

To 20 startupów pozytywnego wpływu, dostarczających rozwiązania w jednym z 17 obszarów wskazywanych przez Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Podczas konferencji Infoshare – w dniach 24-25 maja w Gdańsku – powalczą one o nagrodę główną, 30 tysięcy euro w gotówce.

Znamy półfinalistów Infoshare Startup Contest

Przeważająca część projektów aplikujących do konkursu pochodzi z Polski, Wielkiej Brytanii, Estonii, Niemiec i Hiszpanii. Ponad połowa może się już pochwalić realnym przychodem, chociaż wciąż prawie wszyscy aplikujący aktywnie szukają  inwestora.

“Tegoroczne zgłoszenia to przegląd realnych rozwiązań dla wyzwań, z którymi mierzy się świat. Mamy m.in. startupy wykorzystujące AI do walki ze skutkami kataklizmów typu susza, rozwiązujące problemy z dostępnością do zasobów energetycznych i naturalnych czy ułatwiające dostęp do opieki zdrowotnej. Nowym, silnym trendem, są produkty analityczne dla biznesu, wspierające realizację celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju” – mówi Agnieszka Meller, Head of Startup Relations w Infoshare.

Wśród startupów, które dostały się do półfinału są przede wszystkim startupy skoncentrowane wokół MedTech. I tak, FeelTect opracował technologię do pomiaru i monitorowania ciśnienia pod opatrunkiem podczas terapii uciskowej, pomocną pacjentom z owrzodzeniami żylnymi goleni. upLYFT wyprodukował inteligentną bieliznę medyczną do walki z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.

Nie zabrakło także rozwiązań MedTech, które wykorzystują sztuczną inteligencję. HATO Medical Technologies to technologia, która pomaga profesjonalistom medycznym w analizie i interpretacji EKG ze wsparciem 3D i AI. Sign for Deaf stworzył system tłumacza języka migowego, wspomagany sztuczną inteligencją. Produkt AI4SKIN pozwala na wczesną diagnozę raka skóry za pomocą sztucznej inteligencji. SAY IT Labs zgłosił się z inteligentnymi grami wideo dla osób z zaburzeniami mowy.

Przeczytaj również
Fundusz EQT zwiększa zaangażowanie w IFS i wspiera realizację nowej strategii

Półfinalistami zostały również startupy z rozwiązaniami skupionymi wokół AgroTech, jak MiFood z robotem wspierającym zbiór plonów w gospodarstwach, w celu ograniczenia marnotrawienia żywności. Adirelounge to startup z technologią przetwarzającą odpady rolnicze na tekstylia. Z kolei Viridian Seeds to pionierska produkcja roślin strączkowych, która transformuje rolnictwo i produkcję żywności.

Jury powiedziało również “tak!” innowacjom w zakresie oczyszczania powietrza. Green Sequest zgłosił się z produktem oczyszczającym powietrze metodą przyspieszenia naturalnego procesu mineralizacji. Heilo – z wielofunkcyjnym oczyszczaczem powietrza do wózków dziecięcych. Natomiast NanoSci – z technologią fotokatalityczną do oczyszczania powietrza i dezynfekcji.

Docenione zostały również rozwiązania systemowe związane z ochroną środowiska, jak Veridis z pierwszą opatentowaną, skalowalną technologią analizy plastików. Mobilemonitoring to autonomiczne systemy kontroli jakości wody. ZNIKA stworzył zrównoważone, kompostowalne opakowania i etykiety dla MŚP. CicurTech z membranami dNF wytwarza wodę pitną i odzyskuje zanieczyszczone wody produkcyjne. A Beholder jest platformą SaaS, wspomaganą przez AI do odkrywania zasobów mineralnych.

Wśród półfinalistów znalazł się Vixsystem IT Solutions – rozwiązania w dziedzinie mobilności miejskiej, Lessly ze skoncentrowanymi ekologicznymi środkami czyszczącymi do rozpuszczania w wodzie z kranu, a także MyGrid z przenośną baterią domową typu plug and play, pasująca do Twojego domu.

Półfinaliści zaprezentują swoje projekty inwestorom, przedstawicielom funduszy VC i największych korporacji. Międzynarodowe jury oceni m.in. potencjał biznesowy projektów, zespół oraz innowacyjność prezentowanych rozwiązań. Wśród jurorów znaleźli się m.in. Angel investor Sarah Drinkwater, Nico Schoenenberger z 10x Founders, Andreea Constantinescu z Planet First Partners, Valeri Petrov z Eleven Ventures i Esat Acar z 500 Emerging Europe.

Przeczytaj również
Firma Dynatrace uruchomiła w Gdańsku przestrzeń wspierającą wymianę wiedzy dla specjalistów IT

Główna nagroda w konkursie to 20 tys. euro w gotówce. Startupy, które zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają kolejno 7 tys. i 3 tys. euro. Nagrody ufundowała Prezydent Miasta Gdańska.

Dodatkowo, jeden z półfinalistów zostanie zaproszony do uczestnictwa w VII edycji InCredibles — prestiżowego programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka.

Startupy będą mogły zaprezentować swoje pomysły w strefie Startup Expo oraz w internetowej bazie dostępnej dla inwestorów.

Szczegóły dotyczące konferencji oraz bilety na wydarzenie dostępne są na stronie organizatora.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *