Branża ITRynek

Znamy zwycięzców tegorocznego Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

W 19. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej znalazło się aż 18 spółek z Polski. W tym roku pierwsze miejsce w zestawieniu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” przypadło czeskiej spółce – Prusa Research. Spośród polskich firm najwyżej, bo na 7. miejscu, znalazł się TenderHut. Zwycięzca, przyznawanej w tym roku w ramach rankingu, nagrody Social Impact Award, została polska spółka – Saule Technologies. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm technologicznych z rankingu wyniosła 1290% na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Znamy zwycięzców tegorocznego Deloitte Technology Fast 50 Central Europe

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 18 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”. Drugie miejsce pod względem liczby spółek należy do Litwy, którą w głównym rankingu reprezentuje osiem firm. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji i Czechom – oba kraje reprezentuje w rankingu siedem firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”znalazły się także spółki ze Słowacji (3), Węgier (2), Łotwy (2) oraz Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy (po 1).

Czołówka „Technology Fast 50”

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest producent drukarek 3D Prusa Research z Czech, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w rankingu. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad 17 tys. proc. – Rozwój Prusa Research, podobnie jak innych spółek w zestawieniu, jest imponujący. Co cieszy, aż 60 proc. firm w rankingu to firmy, które znalazły się w nim po raz pierwszy, co dodatkowo pokazuje, w jak zawrotnym tempie rozwijają się najlepsze młode firmy i jak duża konkurencja panuje w tym sektorze– mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego, Lider Programu Technology Fast 50, Deloitte Central Europe.

Na drugim miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, czeska spółka Kiwi.com, a na trzecim chorwacka firma Q Software, która debiutuje w zestawieniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy: TenderHut (7 miejsce) oraz Salelifter (9 miejsce). W rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej znalazło się trzydzieści nowych spółek, sześć awansowało, a czternaście zanotowało spadek.

Kolejny rok wzrostów firm technologicznych

Średni wzrost przychodów w 2017 w porównaniu do 2014 roku firm, które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wyniósł 1 290 proc. Rok wcześniej było to 1 127 proc. (rok 2016 w porównaniu do 2013) – Liczba zgłoszeń do naszego rankingu rośnie z roku na rok, w tym roku było ich ponad 300, co pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się branża nowych technologii – mówi Agnieszka Zielińska.

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania, Białegostoku, Rybnika, Piaseczna czy Krakowa. Podobnie jak w poprzednich latach ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 32. Jedenaście firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Ta ostatnia kategoria osiągnęła największy średni wzrost przychodów sięgający 2969%.

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania, Białegostoku, Rybnika, Piaseczna czy Krakowa. Podobnie jak w poprzednich latach ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 32. Jedenaście firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Ta ostatnia kategoria osiągnęła największy średni wzrost przychodów sięgający 2969%.

W tym roku po raz trzeci przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest litewska spółka Brolis Semiconductors, która wykorzystuje przełomową technologię fotonową w podczerwieni do opracowania nowego rodzaju czujnika, który może odczytywać parametry krwi bez konieczności jej pobierania.

Nowym elementem 19. edycji rankingu jest nagroda specjalna Social Impact Award. Jej laureatem może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. Zwycięzcą pierwszej edycji została polska firma Saule Technologies, która opracowała nową generację paneli słonecznych.

Szczegółowe wyniki rankingu Deloitte Technology Fast 50

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europeto zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii – Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młode firmy – jest to szczególne uznanie technologii, usług i produktów, które dostarczają (w kategorii „WschodząceGwiazdy”)oraz duże firmy technologiczne, których przychody w roku 2017 przekroczyły 25 milionów euro („Wielka Piątka”). Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50”jest częścią raportu „EMEA Fast 500”przygotowywanego przez Deloitte.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie musi spełniać następujące kryteria: posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Kosowo, Łotwa, Litwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia); być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania; być właścicielem praw własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki; posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Kategoria główna „Technology Fast 50”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii głównej: działalność na rynku co najmniej od czterech lat (brano pod uwagę przychody z lat 2014-2017), osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 50 tys. euro w roku 2014, 2015, 2016 oraz przychodu w roku bieżącym (2017) nie mniejszego niż 100 tys. euro.

1. Prusa Research s.r.o. – Czechy – sprzęt komputerowy – wzrost przychodów o 17 118%
2. Kiwi.com – Czechy – oprogramowanie – 14 377%
3. Q Software – Chorwacja – oprogramowanie – 3 894%
4. sli.do s.r.o. – Słowacja – oprogramowanie – 2 971%
5. Pilulka Distribuce s.r.o. – Czechy – media i rozrywka – 1 681%
6. Brolis Semiconductors, UAB – Litwa – sprzęt komputerowy – 1 534%
7. TenderHut S.A. – Polska – oprogramowanie – 1 496%
8. Proficio Marketing s.r.o. – Czechy – media i rozrywka – 1 228%
9. Salelifter Sp. z o.o. – Polska – media i rozrywka – 1 074%
10. Ars Futura d.o.o. – Chorwacja – oprogramowanie – 914%

Kategoria Wschodzące Gwiazdy”

Kryteria szczegółowe dla firm w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”: historia działalności nie jest krótsza niż trzy lata; w rozpatrywanych okresach rocznych osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych niż 30 tys. euro.

1. INCLUDE d.o.o. – Chorwacja – sprzęt komputerowy – wzrost przychodów o 1 950%
2. itrinity s.r.o. – Słowacja – oprogramowanie – 1 555%
3. 3Dsimo s.r.o. – Czechy – sprzęt komputerowy – 1 461%
4. OsmoDry.cz s.r.o. – Czechy – ochrona środowiska – 1 349%
5. GreenWay Infrastructure s.r.o. – Słowacja – ochrona środowiska – 1 123%
6. Sewio Networks s.r.o. – Czechy – sprzęt komputerowy – 947%
7. ATi Studios A.P.P.S. SRL – Rumunia – oprogramowanie – 854%
8. CGTrader, UAB – Litwa – media i rozrywka – 794%
9. BIBLOO (Digital People, a.s.) – Czechy – media i rozrywka – 747%
10. rohlik.cz (VELKÁ PECKA s.r.o.) – Czechy – oprogramowanie – 661%

Kategoria „Wielka Piątka”

Kryteria szczegółowe dla firm w kategorii „Wielka Piątka”: działalność na rynku co najmniej od czterech lat; w rozpatrywanych okresach rocznych osiąganie przychodów operacyjnych nie mniejszych; niż 50 tys. euro, z tymże w ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być niższe niż 25 mln euro.

1. ZOOT a.s. – Czechy – oprogramowanie – wzrost przychodów o 513%
2. RTB House S.A. – Polska – media i rozrywka – 415%
3. Booking Group SIA – Łotwa – oprogramowanie – 271%
4. Pigu, UAB – Litwa – media i rozrywka – 148%
5. PIXEL FEDERATION s.r.o. – Słowacja – media i rozrywka – 111%

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *