BiznesExecutive ViewPointInfrastrukturaPolecane tematy

Beyond.pl: Stawiamy na rozwiązania ukierunkowane na cloud computing

Executive ViewPoint

Z Tomaszem Sobolem, dyrektorem marketingu w Beyond.pl, rozmawiamy o zagranicznych klientach firmy i planach ekspansji międzynarodowej; rozwoju oferty usług data center i cloud computing, partnerstwach z globalnymi dostawcami usług chmury obliczeniowej oraz rozwoju rynku cloud computing w Polsce.

Beyond.pl: Stawiamy na rozwiązania ukierunkowane na cloud computing

Beyond.pl od kilku lat aktywnie pozyskuje klientów z zagranicy, którzy poszukują kompleksowych usług IT, tj. chmury obliczeniowej, administracji IT oraz integracji systemów z rozwiązaniami znajdującymi się u globalnych dostawców. W naszych planach jest również pozyskanie większej liczby klientów z sąsiednich państw, którzy potrzebują rozwiązania Private Cloud oraz Data Recovery Center.

W październiku 2019 roku funkcję prezesa Beyond.pl objął Claes Meyer zu Allendorf. Wspomniano wówczas o ewentualnej ekspansji międzynarodowej, a nowy prezes mówił o dołączeniu do czołówki branży IT w segmencie data center, zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Czy mają Państwo aktualnie takie plany?

Beyond.pl od kilku lat aktywnie pozyskuje klientów z zagranicy, którzy poszukują kompleksowych usług IT, tj. chmury obliczeniowej, administracji IT oraz integracji systemów z rozwiązaniami znajdującymi się u globalnych dostawców. Od 2 lat naszym klientem jest bardzo poważna instytucja finansowa ze Stanów Zjednoczonych. W naszym poznańskim centrum danych działa dziś infrastruktura IT niemal dla całości działań tej instytucji w naszej części globu. Proces weryfikacji Beyond.pl, jako dostawcy usług, trwał jednak prawie 6 miesięcy. Osoby, które przyjeżdżały, miały wieloletnie doświadczenie w branży data center. Padały pytania o źródła zasilania, ekologię czy bezpieczeństwo fizyczne. W naszych planach jest również pozyskanie większej liczby klientów z sąsiednich państw, którzy potrzebują rozwiązania Private Cloud oraz Data Recovery Center.

Przeczytaj również
T-Mobile: chmura prywatna zyskuje na znaczeniu

W jakim kierunku rozwija się dziś oferta Beyond.pl?

Od pewnego czasu coraz bardziej ukierunkowana jest ona na rozwiązania cloud computing, nie tylko te świadczone przez nas, ale także przez wiodących dostawców chmury obliczeniowej na świecie, czyli Amazon Web Services, Microsoft Azure czy Google Cloud Platform. Naszą mocną stroną w tym zakresie jest fakt, iż mamy wiedzę, własne centra danych oraz możliwości integracji naszych rozwiązań cloud computing z usługami dostawców globalnych chmur obliczeniowych. Taka sposobność daje naszym klientom niezależność oraz pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak mają być przechowywane oraz przetwarzane jego dane. Oczywiście Beyond.pl jako centrum danych nie ucieknie również od takich usług, jak kolokacja. W tym obszarze mamy bardzo dobrą ofertę ze względu na certyfikację Certyfikat Rated 4 ANSI/TIA 942.

Czy poza Microsoftem planują Państwo współpracę z innymi, globalnymi dostawcami usług cloud computing?

Rynek chmury obliczeniowej w Polsce i Europie rośnie. Widoczna jest także coraz powszechniejsza adopcja chmury w modelu multicloud. Ten trend widzieliśmy już dawno. Dlatego poczyniliśmy odpowiednie kroki, aby być gotowym do świadczenia usług różnych rozwiązań cloud computing. Obecnie Beyond.pl mocno jest kojarzony z chmurą Microsoft Azure ze względu na uruchomienie przez nas pierwszej instalacji Azure Stack w Europie Środkowo-Wschodniej. W naszej ofercie znajdują się jednak też rozwiązania, które pozwalają uruchomić np. VMware on Amazon Web Services oraz korzystać z usług e24cloud, którego API jest zgodne z AWS.

Przeczytaj również
4 technologiczne trendy dla programistów w 2021 roku

Jak oceniają Państwo rynek cloud computing w Polsce? Niektórzy – jak Accenture – mówią o pewnym ożywieniu na nim…

Rzeczywiście widoczne jest ożywienie na polskim rynku w zakresie korzystania z chmury obliczeniowej. Według wielu raportów branżowych, wartość rynku szybko rośnie. Zdaniem analityków PMR, przychody dostawców usług cloud computing w Polsce w 2024 roku wyniosą 1,4 mld zł. Dynamika wzrostu przekroczy zaś 30%. To z pewnością będzie sprzyjać większej sprzedaży rozwiązań cloud computing.

Beyond.pl ma jeden z najwyższych, o ile nie najwyższy poziom certyfikacji wśród polskich data center – Certyfikat Rated 4 ANSI/TIA 942. Czy znaczenie certyfikacji w Polsce rośnie?

Zdecydowanie tak! Otrzymywanie certyfikacji Rated 4 ANSI/TIA 942 jest potwierdzeniem budowania i świadczenia usług data center na najwyższym z możliwych poziomów, zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i dostępności zasobów klientów. Jeszcze przed budową nowego centrum danych za cel postawiliśmy sobie wytyczenie nowych standardów dotyczących jakości świadczonych usług data center w Polsce. Dziś mogę powiedzieć, że realizujemy swój cel zgodnie z założeniami. Potwierdzamy tym samym, że Beyond.pl to zaufany partner, który nieustannie rozwija swoje usługi i kompetencje. Posiadane przez nas certyfikaty Payment Card Industry Data Security Standard i Rated 4 ANSI/TIA942 oznaczają, że infrastruktura Beyond.pl Data Center 2 spełnia wymogi wysokiej dostępności, zwłaszcza w kontekście sektora finansowego i ubezpieczeniowego.

Które z produktów klienci Beyond.pl najczęściej kupują?

Jest to usługa Chmura dla biznesu, a dokładnie jej modele oparte na wirtualizatorach VMware oraz KVM, czyli naszej autorskiej chmurze e24cloud. Ponadto usługę tę oferujemy w trzech różnych modelach: public, private i hybrid cloud. Całość dopełnia nasza usługa Managed Services, który pozwala wybrać klientom optymalne, dla własnego biznesu, wsparcie administracyjne.

Przeczytaj również
Czy Intel kupi GlobalFoundries?

Czy rok 2020 może być przełomem, jeśli chodzi o wykorzystanie usług cloud computing w Polsce?

Trudno powiedzieć czy będzie przełomem? Na pewno będzie ciekawym rokiem ze względu na uruchomienie Regionu Google Cloud Platform Warszawa, czyli hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowanego dla klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednak potencjał biznesowy usług cloud computing – jak pokazują doświadczenia firm zachodnich – jest ogromny. W przypadku mniejszych organizacji chmura staje się oczywistością, jednak w odniesieniu do większych firm nie jest to już takie naturalne. Największa szansa na to, że duża organizacja zdecyduje się na przeniesienie własnych systemów do nowej infrastruktury jest wówczas, kiedy kończy się okres gwarancji na sprzęt we własnym centrum danych, a za IT odpowiada osoba odważna, otwarta i gotowa na wdrażanie nowych rozwiązań. Wydaje mi się, że największym ograniczeniem jest sposób podejścia do tematu części osób decyzyjnych.

Jeśli zaś chodzi o typowe usługi Infrastructure as a Service, to w Polsce największą popularnością ciągle cieszą się środowiska oparte na technologii VMware. Cieszy mnie to, ponieważ Beyond.pl jest największym partnerem VMware w obszarze data center w naszym regionie Europy. Mamy wysokie kompetencje w zakresie rozwiązań tej firmy i korzystamy z nich w ramach projektów, które realizujemy wraz z klientami.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *