BiznesPolecane tematy

Blockchain sposobem na obniżenie kosztów i poprawę funkcjonowania procesów zaopatrzeniowych

Trust Your Supplier to nazwa nowego, bazującego na technologii łańcucha bloków, systemu do zarządzania dostawami w logistyce, który w tym miesiącu wraz z grupą partnerów uruchomiła firma IBM. Nowy system ma obniżyć koszty oraz usprawnić proces monitowania i zarządzania dostawami.

Blockchain sposobem na obniżenie kosztów i poprawę funkcjonowania procesów zaopatrzeniowych

Kluczowym partnerem technologicznym IBM przy tym projekcie jest specjalizująca się w Blockchainie firma Chainyard. Dostarczyła ona niezbędne narzędzia i jest odpowiedzialna za budowę systemu, który utrzymywany będzie na platformie dostarczonej przez IBM. Poza Big BLue, w projekt zaangażowały się także firmy Anheuser-Busch InBev, Cisco, GlaxoSmithKline, Lenovo, Nokia, Schneider Electric oraz Vodafone. Zapewniają one m.in. dane niezbędne do sprawnego funkcjonowania nowego rozwiązania (czyli m.in. dane nt. uczestników procesów logistycznych – dostawców, pośredników, etc.), a także dodatkowe rozwiązania oparte na dobrych praktykach i doświadczeniach w zakresie tworzenia systemów dostaw.

Warto odnotować, że poza bankowością, to właśnie zarządzanie przepływem towarów jest tym obszarem, który w powszechnej opinii najbardziej może skorzystać na wdrażaniu technologii bazujących na łańcuchu bloków. Duża liczba podmiotów zaangażowanych w tego typu procesy oraz ogromna skala następujących w sposób ciągły transakcji sprawiają bowiem, że zarządzanie dostawami i wymiana informacji stanowią coraz poważniejsze wyzwanie biznesowe. Stworzenie systemu, który bazuje na rozproszonym, przechowywanym u wszystkich uczestników rejestrze transakcji/operacji, znacząco ułatwia przepływ informacji. Przyczynia się też do poprawy niezawodności działania całego ekosystemu dostawców.

Wykorzystanie technologii Blockchain jest tym bardziej istotne, że dotychczas większość systemów wspierających zarządzanie dostawami bazuje na dość prymitywnych mechanizmach – czyli przede wszystkim ręcznym wprowadzaniu danych przez poszczególnych uczestników systemu, co przy dużej liczbie informacji przepływających w sieci (nie tylko informacji o towarze czy stronach transakcji, ale również o certyfikatach ISO, płatnościach, podatkach, ubezpieczeniu, etc.) sprawia, że całość działa powoli i jest mało odporna na błędy.

Przedstawiciele IBM wyjaśniają, że wdrożenie systemu bazującego na zdecentralizowanej bazie danych i wyposażone w zaawansowane mechanizmy audytowania wprowadzanych danych nie tylko usprawni wymianę danych o transakcjach i dostawach, ale również sprawi, że cały system będzie zdecydowanie bardziej odporny na błędy i oszustwa. „Autoryzowanie i wprowadzanie do systemu nowych dostawców zwykle jest wyjątkowo uciążliwe dla firm, dla których sprawny i niezawodny system zarządzania przepływem towarów jest niezbędny do funkcjonowania. Przenosząc ten proces do blockchain sprawiamy, że owe zadanie w większości zostaną przeniesione do sieci, gdzie kluczowe informacje o dostawcach będą automatycznie wymieniane pomiędzy użytkownikami, co przełoży się na zwiększoną wydajność i wyższy poziom bezpieczeństwa. Dla firm może to oznaczać oszczędność czasy na poziomie 70-80% i oszczędność wydatków na zarządzanie systemem sięgającą 50%” – wyjaśniała Marie Wieck, odpowiedzialna w IBM za technologie bazujące na łańcuchu bloków w rozmowie z agencją Reuters.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *