PracaProgramowaniePolecane tematy

Branża IT wciąż trzyma się mocno – wzrosły stawki i liczba ofert pracy

W I kwartale 2021 roku liczba ofert pracy w branży IT wzrosła o 36,7% w porównaniu z IV kwartałem 2020 roku – większe zapotrzebowanie występuje zwłaszcza na midów i juniorów, wynika z raportu Inhire.io “IT Market Snapshot Q1 2021”. Najwięcej ofert wciąż dotyczy Warszawy (niemal 5 tys.), tam oraz w Krakowie oferowane są również najwyższe zarobki – wzrósł także poziom wynagrodzeń dla pracowników kontraktowych. Coraz więcej pracodawców informuje też o widełkach płacowych już na poziomie ogłoszenia.

Branża IT wciąż trzyma się mocno – wzrosły stawki i liczba ofert pracy

Najważniejsze informacje

  • W I kwartale 2021 roku opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy dla specjalistów IT.
  • W porównaniu do ubiegłego kwartału liczba ofert skierowanych do najmniej doświadczonych wzrosła o 1,8%. W odniesieniu do doświadczenia wciąż największym zainteresowaniem cieszą się stanowiska Mid (51,84%), z kolei liczba ofert skierowanych do Seniorów zmalała i wynosi obecnie 43,04%.
  • Porównując doświadczenie pracowników jedyną obniżkę wynagrodzenia widać w wypadku stanowisk juniorskich, które oferują zarobki w wysokości niemal 8 500 zł w systemie pracy stacjonarnej oraz 8 667 zł pracując zdalnie. W porównaniu z IV kwartałem wzrosły natomiast zarobki dla bardziej doświadczonych. I tak, midowie wykonujący swoje obowiązki z domów mogą liczyć się z wynagrodzeniem na poziomie 17 233 zł oraz 16 662 zł pracując stacjonarnie. Wciąż najwyżej wynagradzane jest doświadczenie Seniorów, którzy pracując w modelu tradycyjnym mogą zarobić 20 394 zł, a pracując zdalnie – niemal 21 500 zł.
  • Niezmiennie, najczęściej pożądanymi programistami na polskim rynku są specjaliści posługujący się JavaScript. 27% ofert pracy w I kwartale roku, skierowanych było właśnie do tych osób.
  • Odnosząc języki programowania do wysokości wynagrodzenia w kontaktach B2B wciąż najwyżej wyceniani są specjaliści posługujący się językiem Scala (22 115 zł), Python (20 462 zł) oraz Java (19 830 zł).
Przeczytaj również
Jak algorytmy Generative AI zmienią w przyszłości rynek pracy?

Na rynku pracy wciąż poszukiwani są doświadczeni specjaliści IT – w I kwartale 2021 roku opublikowano łącznie 13 789 ofert pracy. Najwięcej z nich w Warszawie (4 898), Krakowie (2 388) i Wrocławiu (2 021), a najmniej ofert pracy dotyczyło Gliwic (196), czytamy we wspomnianym badaniu. Co ciekawe, zmieniła się sytuacja Juniorów, którzy obecnie mogą wybierać z coraz szerszej liczby ofert pracy. W porównaniu do ubiegłego kwartału liczba ofert skierowanych do najmniej doświadczonych wzrosła o 1,8%. W odniesieniu do doświadczenia wciąż największym zainteresowaniem cieszą się stanowiska Mid (51,84%), z kolei liczba ofert skierowanych do seniorów zmalała i wynosi obecnie 43,04%.

“Zapotrzebowanie na Seniorów rosło przez ostatnie kilka kwartałów i nieznacznie spadło w ostatnim kwartale – prawdopodobnie wynika to z trudności zatrudnienia Seniora, dlatego firmy, aby przyspieszyć pracę nad projektami zaczęły rozglądać się także za Midami, których ewentualnie doszkolą. Sytuacja wśród naszych klientów jest na tyle stabilna, że większe firmy zdecydowały się wykorzystać lukę na rynku w ofertach dla Juniorów i wróciły do bardziej aktywnego ich rekrutowania, stąd wzrost liczby ofert dla Juniorów” – tłumaczy Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Branża IT wciąż trzyma się mocno – wzrosły stawki i liczba ofert pracy

Zarobki wciąż rosną, praca zdalna – bardziej opłacalna

Jak podkreślają autorzy badania, cieszy również fakt, że coraz więcej pracodawców publikuje widełki placowe już na etapie ogłoszenia. Jeszcze do niedawna, zatajanie tak istotnych informacji jak wysokość wynagrodzenia stanowiło poważny problem nie tylko dla rekruterów, ale przede wszystkim dla kandydatów. Zwłaszcza, że w branży IT to właśnie pensja jest często jednym z decyzyjnych aspektów wyboru miejsca pracy. W I kwartale 2021 roku już 37% ofert zawierało taką informację. Oznacza to wzrost o 8% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przeczytaj również
Polacy oczekują dofinasowania do pracy zdalnej

Analizując dane zawarte w raporcie, widać również zdecydowany wzrost zarobków. Co ciekawe, w chwili obecnej bardziej opłacalna jest praca w trybie home office. Porównując doświadczenie pracowników jedyną obniżkę wynagrodzenia widać w wypadku stanowisk juniorskich, które oferują zarobki w wysokości niemal 8 500 zł w systemie pracy stacjonarnej oraz 8 667 zł pracując zdalnie. W porównaniu z IV kwartałem wzrosły natomiast zarobki dla bardziej doświadczonych. I tak, midowie wykonujący swoje obowiązki z domów mogą liczyć się z wynagrodzeniem na poziomie 17 233 zł oraz 16 662 zł pracując stacjonarnie. Wciąż najwyżej wynagradzane jest doświadczenie Seniorów, którzy pracując w modelu tradycyjnym mogą zarobić 20 394 zł, a pracując zdalnie – niemal 21 500 zł.

JavaScript niezmiennie najbardziej pożądanym językiem programowania

Analizując procentowy podział ogłoszeń w odniesieniu do języka programowania w stosunku IV kwartał 2020 – I kwartał 2021, na uwagę zasługuje fakt, że w czołówce, z identycznymi danymi wciąż znajdują się te same nazwy. Niezmiennie, najczęściej pożądanymi programistami na polskim rynku są specjaliści posługujący się JavaScript. 27% ofert pracy w I kwartale roku, skierowanych było właśnie do tych osób. Na drugim miejscu, z wynikiem 21% uplasowała się Java. Również w tym kwartale, podium znów zamyka Python, którego dotyczyło 15% opublikowanych ofert pracy. Niewielkie, około 1% spadki zarejestrowano w przypadku pozostałych języków, takich jak: Typescript (10%), C++ (2%), Swift (2%), Scala (2%) czy Kotlin (2%).

Odnosząc języki programowania do wysokości wynagrodzenia w kontaktach B2B wciąż najwyżej wyceniani są specjaliści posługujący się językiem Scala (22 115 zł), Python (20 462 zł) – w wypadku którego w porównaniu z IV kwartałem 2020 zanotowano wzrost zarobków o ponad 2.000 zł – oraz Java (19 830 zł). Nadal najniżej opłacalnym językiem programowania jest PHP – posługujący się nim programiści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 14 716 zł. Porównując I kwartał 2021 z IV kwartałem 2020 największy skok stawki zanotowano w przypadku Ruby, gdzie różnica wynosi niemal 3 000 zł.

Przeczytaj również
Ponad 3/4 firm planuje zwiększyć wydatki na IT związane z Generatywną AI

Branża IT wciąż trzyma się mocno – wzrosły stawki i liczba ofert pracy

“Z badań wynika, że wbrew zeszłorocznym obawom, pandemia nie zachwiała sytuacją branży IT. Nowy rok przyniósł nie tylko nowe oferty pracy czy liczne i ciekawe projekty zarówno od polskich, jak i zagranicznych pracodawców, ale przede wszystkim wyższe wynagrodzenie czy większą szansę na rozwój dla najmniej doświadczonych. Liczymy, że kolejne raporty będą informowały o dalszej tendencji wzrostowej” – podsumował Michał Gąszczyk

Raport IT Market Snapshot Q1 2021 można bezpłatnie pobrać ze strony: https://bit.ly/3sUdEWZ

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *