PracaRynek

COI zakończył pierwszą edycję programu „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”

Inicjatywa realizowana przez Centralny Ośrodek Informatyki ma zachęcać osoby myślące o przebranżowieniu się do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii. Do programu zgłosiło się ponad 4 tysiące zainteresowanych. Po pięciu miesiącach intensywnej nauki wyłoniono 23 osoby, które będą mogły odbyć staż w organizacji, a w przyszłości zasilić szeregi pracowników COI. Kolejna edycja planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

COI zakończył pierwszą edycję programu „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”
Źródło: COI

Głównym celem programu edukacyjno-mentoringowy „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”  jest wspieranie kobiet w zdobywaniu kompetencji w IT, dodanie im odwagi do podejmowania nowych wyzwań i zmiany zawodu. Organizatorzy programu dążą do zwiększenia liczby kobiet w branży IT, która obecnie jest wciąż niewystarczająca, wychodząc z założenia, że różnorodność jest kluczem do sukcesu każdej organizacji.

Program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od doświadczenia czy wykształcenia. Zapisy do pierwszej edycji ruszyły 4 kwietnia 2023 roku. Zarejestrowani mieli czas do 25 kwietnia 2023 r. na przejście bezpłatnego kursu online zakończonego testami. Spośród ponad 300 kursantów, którzy zdali testy na poziomie co najmniej 80% i wykonali dodatkowe zadania, wyłoniono 40 uczestników bootcampu, który trwał od 15 maja do 15 września.

W tej części uczestnicy mieli możliwość wyboru i rozwijania umiejętności w trzech obszarach: analizy biznesowej, testingu i zarządzania projektami. W ramach tego etapu wyłoniono 23 osoby, które otrzymały możliwość odbycia stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki. Ze względu na duże zainteresowanie kurs online jest nadal dostępny dla wszystkich, którzy pragną zdobyć wiedzę na temat nietechnicznych zawodów w branży IT. Rejestrować można się na stronie: nowaty.coi.gov.pl. Do tej pory na kurs zarejestrowało się ponad 4 tysiące osób.

Przeczytaj również
Technologiczny oddział GE Healthcare planuje zatrudnić 100 specjalistów IT do końca tego roku

“W ramach programu nasi eksperci pomagali uczestnikom rozpocząć przygodę w świecie IT. Naszym celem jest pomoc szczególnie kobietom, które chcą się przebranżowić i rozpocząć karierę zawodową w branży nowych technologii, a zwłaszcza tym, które wracają po dłuższej przerwie do pracy czy czują się wypalone zawodowo. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy posiada odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Wspólnie chcemy znaleźć mocne strony uczestniczek i udowodnić im, że kompetencje cyfrowe są niezależne od płci” – tłumaczy Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora COI, pomysłodawczyni projektu.

Kurs online jest cały czas dostępny za darmo na stronie internetowej, gdzie eksperci – praktycy i nauczyciele akademiccy Karolina Milewska i Tomasz Kowalczyk – przybliżają świat IT. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak: specyfika branży IT i projektów; proces wytwórczy oprogramowania; metodyki i podejścia w IT; rola osób na stanowiskach kierowniczych projektów; rola osób zajmujących się analizą biznesową; rola osób zajmujących się testami manualnymi.

Częścią programu są podcasty „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”, które oferują wsparcie mentoringowe. Są to spotkania z inspirującymi osobami związanymi z branżą IT. W każdym programie dziennikarka Martyna Wojciechowska przełamuje stereotypy związane z podziałem branż ze względu na płeć, a goście odcinków wskazują możliwości rozwoju. W podcaście można usłyszeć m.in. Katarzynę Blachowicz, Olgę Kozierowską, Marię Meissner, Oktawię Gorzeńską czy Karolinę Sulej. Odcinki są dostępne do słuchania oraz oglądania w popularnych serwisach streamingowych, m.in. na Spotify.

Przeczytaj również
Schneider Electric wspiera rozwój kompetencji z obszaru data center

Centralny Ośrodek Informatyki zaprasza wszystkie kobiety, które chcą spróbować swoich sił w IT, do skorzystania z części edukacyjnej online, jak również wysłuchania podcastu oraz przystąpienia do przyszłych edycji projektu. Start kolejnej jest przewidziany na pierwszy kwartał 2024 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *