Biznes

Computer Economics: chmura obliczeniowa wciąż w ofensywie

Miniony rok był trzecim z kolei, w którym organizacje ograniczały wydatki na sprzęt i rozwiązania IT wdrażane in house, w ramach lokalnej infrastruktury – wynika z najnowszego raportu firmy Computer Economics. Zdaniem analityków nie świadczy to jednak o kurczeniu się budżetów na sprzęt i usługi IT – firmy coraz częściej inwestują we wszelkiego rodzaju usługi oferowane w modelu chmury obliczeniowej.

Computer Economics: chmura obliczeniowa wciąż w ofensywie

Wnioski z raportu “Worldwide IT Spending and Staffing Outlook for 2018” pokazują, że firmy cały czas starają się realizować możliwie dużo zadań w modelu outsourcingu, co sprawia, że w odniesieniu do obszaru IT preferują różnego rodzaju technologie chmurowe. Zwalniają one bowiem z konieczności zakupu i wdrażania rozwiązań IT na własną rękę. „Przed erą chmury obliczeniowej typowym zjawiskiem było zwiększanie budżetów na firmowy sprzęt i rozwiązania IT wraz ze wzrostem obrotów i skali działań danej organizacji. Tymczasem w świecie usług cloud computing ta prawidłowość już nie obowiązuje, szczególnie w regionach w których chmura jest szczególnie popularna, np. w Kanadzie czy USA. Wydatki na IT rosną tam zdecydowanie wolniej niż budżety i przychody spółek” – mówi David Wagner, wiceprezes Computer Economics.

Autorzy tegorocznej edycji raportu uważniej niż w poprzednich latach (w których analizowano głównie sektory IT w USA i Kanadzie) przyjrzeli się globalnemu rynkowi rozwiązań IT. Z opracowania wynika przykładowo, że największy wzrost wydatków na sprzęt i usługi informatyczne wystąpi w regionach, w których popularność chmury jest stosunkowo niska (czyli m.in. w południowo-wschodniej Azji). Autorzy raportu przypominają, że najwięksi dostawcy usług chmurowych na świecie – w tym Google i Amazon – dopiero stosunkowo niedawno zaczęli oficjalnie działać m.in. na rynku chińskim, gdzie muszą mierzyć się z lokalnymi konkurentami, którzy jednak nie oferują zaawansowanych usług chmurowych.

43 proc. ankietowanych przedstawicieli kadry zarządzającej IT uważa, że rok 2018 będzie dla ich organizacji „lepszy” lub „znacznie lepszy” niż 2017. Tylko 19 proc. ankietowanych uważa z kolei, że będzie gorszy, zaś 38 proc. – że taki sam.

Przyszłość rynku IT najbardziej dobitnie ilustruje fakt, iż według Computer Econmics w bieżącym roku na całym świecie 2,2 proc. dużych organizacji ograniczy wydatki na firmowe centra danych. Zdaniem autorów analizy będzie to wynikać z faktu, że coraz więcej firm – zamiast rozbudowywać własne data center – sięgnie po usługi oferowane w przez wyspecjalizowanych, zewnętrznych dostawców rozwiązań chmurowych. W USA, gdzie ten trend jest najsilniejszy, widać to jeszcze wyraźniej – tam aż 17,1 proc. korporacji planuje w nadchodzących latach wydawać mniej na swoją infrastrukturę informatyczną.

Spadek wydatków na sprzęt i usługi nie jest zresztą jedynym efektem zmian na rynku – autorzy raportu odnotowują również niewielkie zmniejszenie się zatrudnienia w korporacyjnych działach IT, co jest zjawiskiem dość niespodziewanym, szczególnie gdy na rynku generalnie panuje dobra sytuacja ekonomiczna. Przyczyna i tu jest oczywista – skoro duże organizacje coraz chętniej delegują najróżniejsze zadania i zasoby do chmury, to nie potrzebują rozbudowanych działów IT.

Na koniec warto odnotować, że jeśli chodzi o nastroje wśród menedżerów IT wyższych szczebli, to sytuacja wygląda całkiem nieźle – Computer Econmics informuje, że aż 43 proc. ankietowanych przedstawicieli kadry zarządzającej IT uważa, że rok 2018 będzie dla ich organizacji „lepszy” lub „znacznie lepszy” niż 2017. Tylko 19 proc. ankietowanych uważa z kolei, że będzie gorszy, zaś 38 proc. – że taki sam.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Computer Economics: chmura obliczeniowa wciąż w ofensywie”

  1. Wspomniana ofensywa ma łatwe do zdefiniowania źródła. Chmura pozwala firmom przenieść wydatki do części operacyjnej. W nowym modelu biznesowym płacą one za rzeczywiście wykorzystane zasoby, które są zoptymalizowane pod ich potrzeby. Wykorzystując rozwiązania as-a-Service, przedsiębiorstwa mogą szybciej rozwijać działalność, ponosząc przy tym mniejsze ryzyko inwestycyjne. Z kolei dla małych organizacji i start-upów to szansa, by pomimo braku dużych własnych środków, stworzyć odpowiednio rozbudowane infrastruktury IT.