Rynek

200 startupów z Ukrainy może dostać dofinansowanie w programie Seeds of Bravery

Otwarty pod koniec minionego roku projekt Seeds of Bravery ma na celu wsparcie odbudowy Ukrainy poprzez inwestycję w rozwój tamtejszych firm technologicznych DeepTech w dziedzinach takich, jak cyberbezpieczeństwo, opieka zdrowotna, przemysł, edukacja, rolnictwo, mobilność oraz energia. Europejska Rada Innowacji przeznaczyła na ten cel 20 mln euro w ramach programu Seeds of Bravery.

200 startupów z Ukrainy może dostać dofinansowanie w programie Seeds of Bravery

Jutro (25 stycznia) zostanie otwarta możliwość składania wniosków w ramach 5. programów dających możliwość zwiększenia obecności ukraińskich startupów w europejskim ekosystemie innowacji, nakierowanych na projekty kluczowe dla odbudowy Ukrainy. Oprócz dofinansowania beneficjenci mogą również liczyć na wsparcie w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, nawiązywania kontaktów i szkoleń.

Nabór wniosków do programu Seeds of Bravery, finansowanej przez Europejską Radę Innowacji (EIC) inicjatywy mającej na celu przekształcenie i odbudowę ukraińskiego krajobrazu firm dostarczających rozwiązania technologiczne (DeepTech) rozpocznie się 25 stycznia o 10. Całkowita kwota dotacji przekazanej przez EIC wynosi 20 mln euro, z których 12 mln zostanie przekazanych w formie bezzwrotnych dotacji 200 ukraińskim startupom, które zakwalifikują się do projektu. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na wsparcie w pozyskiwaniu nowych inwestycji, promowanie ukraińskich projektów, szkolenie przedsiębiorców i ułatwienie im wejścia na rynki międzynarodowe oraz integrację ukraińskiego ekosystemu innowacji z siecią europejską.

Projekt Seeds of Bravery został uruchomiony w grudniu 2023 roku w Kijowie przez ogólnoeuropejskie konsorcjum pod wodzą FundingBox Accelerator, polskiej organizacji, która od ponad dziesięciu lat wspiera europejskie startupy w ramach projektów europejskich.

Rozwój innowacji jest jednym z priorytetów Ukrainy i drogą do zbudowania gospodarki wartej bilion dolarów. Projekt Seeds of Bravery Europejskiej Rady Innowacji otworzy nowe możliwości rozwoju i integracji z globalną społecznością technologiczną. Setki ukraińskich naukowców, startupów i przedsiębiorców będą mogły ubiegać się o udział w pięciu programach w ramach tej inicjatywy, otrzymać wsparcie finansowe i zdobyć najlepsze europejskie doświadczenie. Wierzymy w zdolność naszych innowatorów do wdrażania rewolucyjnych pomysłów. Ukrainian Startup Fund, wraz z innymi członkami konsorcjum koordynowanego przez FundingBox, pomoże im zrealizować ich potencjał” – przekazał  Mychajło Fiodorow, wicepremier ds. innowacji, edukacji, rozwoju nauki i technologii, Minister Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Projekt Seeds of Bravery obejmuje pięć programów, w ramach których jedna firma może otrzymać dofinansowanie w łącznej wysokości maksymalnie 60 tys. euro. Każdy z nich jest ukierunkowany na projekty, które są kluczowymi czynnikami ekonomicznymi dla odbudowy Ukrainy i zwiększają obecność ukraińskich startupów w szerszym europejskim ekosystemie innowacji. Udział w nich ma na celu również utorowanie drogi ukraińskim startupom technologicznym do udziału w przyszłych konkursach Europejskiej Rady Innowacji (EIC).

Programy wsparcia dostępne w ramach Seeds of Bravery:

Usługi biznesowe i innowacyjne (do 10 tys. euro): obszar koncentrujący się na ulepszaniu modeli biznesowych, planów i strategii rozwoju. Oprócz wsparcia finansowego beneficjenci będą mogli dołączyć do społeczności inwestorów i akceleratorów w Ukrainie i w UE, uzyskać dostęp do możliwości nawiązywania nowych kontaktów i mieć możliwość otrzymania bezpłatnych biletów na udział w międzynarodowych konferencjach technologicznych.

Innowacyjna przedsiębiorczość (do 25 tys. euro): program ten wspiera ciągłość biznesową i zakładanie firm prowadzonych przez ukraińskich przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w kraju i za granicą. Beneficjenci uzyskają również dostęp do szerokiego wachlarza działań, w tym umożliwiania kontaktów z unijnymi i globalnymi społecznościami technologicznymi, sieciami inwestorów i akceleratorów, 2-tygodniowego internetowego programu Market Fast Track oraz specjalistycznego coachingu dla kobiet-przedsiębiorców.

Inkubatory deep-tech (do 25 tys. euro): kategoria dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, nakierowana na działania takie jak testy użytkowników lub popytu, walidacja prototypów i inne kluczowe zadania związane z innowacjami przed wejściem w fazę Minimum Viable Product (MVP). Oprócz wsparcia finansowego, program daje możliwość nawiązania kontaktów z rozległą unijną i globalną społecznością technologiczną, udział w programie Market Fast Track, wejście do wyspecjalizowanego Akceleratora Deep Tech oraz dostęp do inwestorów i akceleratorów.

Odbudowa Ukrainy (do 25 tys. euro): program ma na celu szybką odbudowę powojennej Ukrainy dzięki dotacjom na innowacyjne produkty i usługi. Program jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw technologicznych oraz scaleupów (firm znajdujących się w fazie aktywnej realizacji celów biznesowych takich jak przyciągnięcie nowych inwestycji i osiągnięcie zysków, dążących do gwałtownego wzrostu w dostępie do rynku, przychodach i zasobach ludzkich) o poziomie gotowości technologicznej (TRL) 7 lub wyższym. Dodatkowo umożliwia beneficjentom nawiązywanie kontaktów, oferuje udział w programie Market Fast Track, Digital and Deep Tech Booster (3-miesięczny program akceleracji i mentoringu), Funding Lab (bootcampy pisania wniosków i szkolenia w zakresie prezentacji projektów w celu zwiększenia dostępu do finansowania), Finance Booster (4-tygodniowy program gotowości inwestycyjnej) oraz dostęp do solidnej sieci inwestorów i akceleratorów.

Skalowanie i akceleracja głębokich technologii (do 50 tys. euro): dofinansowanie na skalowanie prototypów i rozszerzenie zasięgu rynkowego dla firm o poziomie TRL 7 lub wyższym. Usługi pozafinansowe obejmują możliwość otrzymania biletów technologicznych do przestrzeni coworkingowych oraz konferencji i wydarzeń na całym świecie, dostęp do inwestorów i akceleratorów, Market and Legal Lab (usługi prawne dla startupów wchodzących na rynki UE lub globalne), Finance Booster, Funding Lab, możliwość nawiązywania kontaktów z globalnymi społecznościami technologicznymi oraz szereg specjalistycznych laboratoriów i programów (takich jak Digital i Deep Tech Booster oraz specjalistyczny coaching dla kobiet-przedsiębiorców).

Wsparcie pozafinansowe będzie dostosowane do każdego beneficjenta, a jego zakres zostanie ustalony indywidualnie. “Uruchamiając wszystkie pięć kluczowych programów, nasze konsorcjum zasiewa ziarno na przyszłość, w której rozwój nowoczesnych rozwiązań w Ukrainie doprowadzi do odbudowy jej gospodarki. Dzięki projektowi Seeds of Bravery oferujemy nie tylko wsparcie finansowe. Zapewniamy platformę dla innowacji, współpracy i wzrostu. Te kompleksowe programy wsparcia mają na celu uwolnienie pełnego potencjału ukraińskich przedsiębiorców, pomagając im radzić sobie z wyzwaniami i wykorzystywać możliwości w europejskim ekosystemie innowacji” – powiedziała Anna Dymowska, COO FundingBox Accelerator oraz Koordynatorka Programu Seeds of Bravery.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *