BiznesRynek

Grupa AB: ponad 3 mld zł sprzedaży w IV kwartale 2019 roku

Grupa AB zanotowała w II kwartale roku finansowego 2019/2020 (okres październik-grudzień 2019) 3,3 mld zł przychodów, a w I półroczu było to 5,4 mld zł. Po raz pierwszy w historii spółka przekroczyła 3 mld zł kwartalnej sprzedaży.

Grupa AB: ponad 3 mld zł sprzedaży w IV kwartale 2019 roku

Ten najwyższy sezon sprzedażowy (przychody +10% rdr) przełożył się na wzrost wyniku EBITDA o 10% rdr, do 39,4 mln zł oraz zysku netto – o 13%, do poziomu 26,7 mln zł. Oznacza to bardzo dobre rezultaty całego pierwszego półrocza (lipiec-grudzień 2019): przychody przekroczyły 5,4 mld zł (+12% rdr), wynik EBITDA 63 mln zł (+12% rdr), a zysk netto 38 mln zł (+9% rdr).

Rośnie sprzedaż rozwiązań chmurowych

Jak informują przedstawiciele spółki, Grupie sprzyjał rosnący popyt na elektronikę zarówno ze strony segmentu konsumenckiego, jak również korporacyjnego (dedykowany dział VAD) oraz korzystne uwarunkowania makroekonomiczne w regionie CEE. Firma wykorzystuje również swe wewnętrzne atuty – konkurencyjną ofertę handlową, szeroką bazę klientów oraz efektywną, zautomatyzowaną logistykę wraz z nowoczesnymi rozwiązaniami wspierającymi e-commerce (85% sprzedaży realizowanej w modelu automatycznym). Grupa AB podkreśla również dużą dynamikę relatywnie nowych segmentów swej działalności – choćby dystrybucję oprogramowania w chmurze. Jeśli chodzi o to rozwiązanie, w roku kalendarzowym 2019, spółka sprzedała o 89% więcej usług niż rok wcześniej.

“W 2019 roku pomimo zawirowań w otoczeniu konkurencyjnym wypracowaliśmy przychody o 932 mln zł wyższe niż rok wcześniej, osiągając 9,4 mld zł rocznej sprzedaży i stając się 8., największym dystrybutorem w skali Europy. Zanotowaliśmy również solidne wyniki finansowe (105 mln zł EBITDA i 61 mln zł zysku netto), będące odzwierciedleniem realizacji konsekwentnej strategii zdywersyfikowanego rozwoju z wpisanym w nią bezpieczeństwem i długoterminowym budowaniem wartości. W 10 lat potroiliśmy skalę działalności i wiemy, jak osiągnąć jeszcze więcej” – powiedział Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.

Wpływ korona wirusa na dostawy z Chin

Jak przekonują przedstawiciele AB, epidemia koronawirusa nie wpływa na stan zapasów i działalność firmy. “Działamy w normalnym trybie, mamy dostawy oraz bezpieczną, dużą pozycję na zapasach o wartości 1,1 mld zł. Fabryki w Chinach w większości już działają” – mówi Andrzej Przybyło.

30 lat obecności na rynku nauczyło nas, że w przypadku tego typu zawirowań rynkowych duzi gracze z dużym zapleczem finansowym, właściwym zabezpieczeniem stanów magazynowych, efektywną logistyką i zbudowanymi relacjami rynkowymi stają się jeszcze mocniejsi, a słabsze podmioty znikają. Grupa AB pozytywnie wyróżnia się na każdym polu, widzimy obecnie na rynku dodatkowe szanse na wzrost skali biznesu” – dodaje.

Skup akcji własnych

Ponieważ fundamentalna sytuacja Gupy AB wydawała się być nieodzwierciedlona na rynku kapitałowym, w połowie października 2019 roku uruchomiono skup akcji własnych o wartości do 15 mln zł. W ramach tego działania, spółka, podczas sesji giełdowych i za pośrednictwem Santander BM, zakupiła do tej pory ponad 25 tys. walorów.

“Priorytetem jest dla nas rozwój biznesu, ale rozumiemy również wolę szerokiego kręgu akcjonariuszy, którzy oceniają giełdowy kurs jako wciąż mocno niedowartościowany (C/WK to jedynie 0,4, a C/Z tylko około 5), w związku z czym korzystne jest przeznaczenie części generowanej gotówki na wykorzystanie możliwości, jaką stwarza sytuacja na GPW. Oczywiście, pozytywnie oceniamy ogólny wzrostowy kierunek kursu akcji, zapoczątkowany w połowie zeszłego roku” – podsumował Andrzej Przybyło.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *