Architektura ITPolecane tematy

HP pracuje nad projektem nowej architektury – The Machine

The Machine bazuje na dostępności nowego modułu pamięci Memristor, który ma „umiejętność zapamiętania” ostatniego stanu, w którym się znajdował. Jednocześnie – w odróżnieniu od rozwiązań in-memory – po wyłączeniu zasilania, zapisana w The Machine informacja nie zginie. Można to porównać do stanu hibernacji komputera, ale bez konieczności zasilania.

HP pracuje nad projektem nowej architektury – The Machine

The Machine będzie miał także dużo krótszy czas dostępu do danych, poza tym nie będzie rozgraniczał różnych rodzajów pamięci – cash procesora, pamięć flash, tradycyjny dysk, pamięć zewnętrzna. W The Machine ginie pojęcie pamięci masowych. To urządzenie pozwoli na stworzenie systemów, których przetwarzanie częściowo odbywać się będzie już w momencie zbierania danych. W efekcie, da to nową architekturę komputerów, które można będzie zastosować zarówno w maszynach dedykowanych centrom danych, jak i w komputerach powszechnego użytku. Powstać mają dużo tańsze w utrzymaniu i dużo prostsze w użyciu platformy, m.in. dzięki mniejszemu zużyciu energii.

https://www.youtube.com/watch?v=tL9zJ2gYMOI

Pierwszy prototyp The Machine ma być dostępny w roku 2016. Nowa architektura HP miałaby zastąpić tę, która obecnie wykorzystywana jest w centrach danych. Być może udałoby się dzięki temu ograniczyć wielkość centrów danych – jak obrazowo piszą autorzy tekstu w Business Insider – do rozmiarów lodówki.

Jednocześnie HP pracuje nad nowym systemem operacyjnym. Pierwsza jego wersja – nazwanego Linux ++ – ma zostać udostępniona programistom jeszcze w tym roku. Ostateczna wersja tego nowego, powstającego od początku systemu operacyjnego ma mieć nazwę Carbon. Mówi się, że ma konkurować z Microsoft Windows.

Jak tłumaczą naukowcy z MIT, dziś komputery wykorzystują dwa różne typy pamięci – pamięć flash lub dysk twardy. W czasie, gdy korzystamy z aplikacji komputer musi „dzielić” dane pomiędzy te obie kategorie pamięci. Część z danych przechowywana jest w pamięci RAM, ale tam nie może być przechowywana kiedy komputer zostanie wyłączony. Jednocześnie do transmisji danych HP che wykorzystać nie kable miedziane lecz światłowody.

Dzięki temu The Machine ma być nawet 6 razy szybszy i zużywać zaledwie – jak podają specjaliści z MIT – 1,25% energii niż obecne platformy.

HP będzie miało prezentację na temat The Machine na konferencji Wyzwiania IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *