Rynek

IDEAS NCBR i Uniwersytet Warszawski będą razem pracować nad sztuczną inteligencją

Przedstawiciele obu instytucji podpisali list intencyjny formalizujący wzajemną współpracę. We wspólne badania i projekty mają być zaangażowane wszystkie szkoły doktorskie działające przy UW, nie tylko związane ściśle z informatyką. Ma to pozwolić nadać pracom nad rozwojem AI bardziej interdyscyplinarny charakter. 

IDEAS NCBR i Uniwersytet Warszawski będą razem pracować nad sztuczną inteligencją

Aby w pełni odkryć i wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, niezbędna jest współpraca matematyków i informatyków z ekspertami z innych dziedzin. Zgodnie ze wspomnianym listem intencyjnym – podpisanym przez przedstawicieli IDEAS NCBR i rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzego Z. Nowaka – celem współpracy obu instytucji będzie wyłanianie wspólnych kandydatów do szkół doktorskich kształcących w obszarach związanych ze sztuczną inteligencją. Dzięki tej kooperacji wspólnie zrekrutowani naukowcy będą mogli kształcić się w szkołach doktorskich UW i jednocześnie prowadzić badania naukowe w IDEAS NCBR.

“Wśród ważnych wyzwań stojących przed światem nauki w najbliższej przyszłości jest m.in. sztuczna inteligencja i przetwarzanie tzw. big data, wraz z aspektami społecznymi tych zagadnień oraz kwestie związane z szeroko ujętą medycyną. W programach studiów, zwłaszcza na kierunku lekarskim, wprowadzenie dodatkowych zajęć z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji umożliwi uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego i lepsze przygotowanie studentów w zakresie umiejętności analitycznych oraz wykorzystywania potencjału big data, narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji w leczeniu pacjentów. Zależy nam również na rozwoju interdyscyplinarnych badań i projektów z zakresu sztucznej inteligencji, co wspierać będzie współpraca z IDEAS NCBR” – skomentował prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Dobre relacje pomiędzy obiema instytucjami trwają od czasu powstania IDEAS NCBR przed dwoma laty. Przejawem tego jest niedawne spotkanie otwarte z CEO OpenAI, Samem Altmanem, które IDEAS NCBR zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim. Wielu pracowników IDEAS NCBR jest absolwentami UW i łączy pracę badawczą w ośrodku z pracą dydaktyczną na uczelni.

“Podpisanie listu intencyjnego z tak renomowaną uczelnią jak Uniwersytet Warszawski da nam okazję zarówno do kształcenia obiecujących studentów i absolwentów wydziałów informatyki, jak i do współpracy z innymi wydziałami oraz obiecującymi młodymi naukowcami innych dyscyplin” – powiedział dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Warto dodać, że w ciągu minionych kilkunastu miesięcy IDEAS NCBR nawiązał już podobne porozumienia z kilkoma innymi polskimi uczelniami wyższymi, jak również z Polską Akademią Nauk.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *