Sztuczna inteligencjaBranża ITRynek

Intel zaprezentował nową generację procesorów Xeon i inne technologie mające rozwijać AI

Poza szóstą generacją procesorów Xeon, przedstawiciele koncernu zaprezentowali również kolejną generację chipów do laptopów z AI o nazwie Lunar Lake oraz akceleratory sztucznej inteligencji Gaudi 3. Wspomniane nowości technologiczne przedstawiono podczas targów Computex 2024. 

Intel zaprezentował nową generację procesorów Xeon i inne technologie mające rozwijać AI

Procesory serwerowe Xeon 6 dostępne są w dwóch głównych wersjach. Pierwsze, które pojawiły się już na rynku, to procesory Intel Xeon 6 E-core o nazwie kodowej Sierra Forest. Drugie, Xeon 6 P-cores (o nazwie kodowej Granite Rapids) mają mieć swoją premierę w III kwartale 2024 roku. Jak zapewniali przedstawiciele Intela, nowe procesory są przede wszystkim bardziej wydajne. Aby osiągnąć ten sam poziom mocy obliczeniowej, co chipy drugiej generacji, wymagają około 67% mniej szaf serwerowych w modelu Sierra Forest, który jest przeznaczony do obsługi multimediów, stron internetowych i wykonywania obliczeń bazodanowych.

Z kolei model Granite Rapids zaprojektowano do wykonywania obliczeń niezbędnych do generowania odpowiedzi ze złożonych modeli sztucznej inteligencji i innych zadań, które wymagają zwiększonej mocy.

Intel planuje też wprowadzić dodatkowe warianty chipów szóstej generacji w przyszłym roku.

Jak informuje Reuters, układy Xeon szóstej generacji są kluczowe dla firmy Intel, która stale traci udział w rynku centrów danych na rzecz firmy Advanced Micro Devices (AMD). Według danych Mercury Research, udział Intela w rynku centrów danych dla układów x86 spadł w ciągu ostatniego roku o 5,6% do 76,4%. AMD posiada obecnie 23,6% udziałów w tym rynku.

Intel Gaudi 3 i Lunar Lake

Wspomniane procesory Intel Xeon współpracują w systemie z akceleratorami Intel Gaudi AI zaprojektowanymi specjalnie dla obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Ich nowa generacja, Gaudi 3, ma być tańszą alternatywą dla chipów H100 firmy Nvidia. Jak zapewniali przedstawiciele Intela, zestaw akceleratora Gaudi 3, który zawiera osiem chipów AI, ma kosztować około 125 000 USD (wcześniejsza generacja Gaudi 2 to koszt 65 000 USD). Podczas gdy porównywalny system serwerowy HGX z ośmioma układami Nvidia H100 AI może kosztować ponad 300 000 USD – według dostawcy serwerów Thinkmate.

Akceleratory Gaudi 3 mają zapewnić znaczną poprawę wydajności w zakresie zadań uczenia i wnioskowania na wiodących modelach GenAI, poinformowali przedstawiciele producenta. I tak, Intel Gaudi 3 w klastrze 8192 akceleratorów ma skrócić czas uczenia nawet o 40% w porównaniu z równoważnym klastrem GPU Nvidia H100 oraz zwiększyć przepustowość uczenia nawet o 15% dla klastra 64 akceleratorów w porównaniu z Nvidia H100 na modelu Llama2-70B.

Na targach w Tajpej Intel zaprezentował również kolejną generacja chipów do laptopów z AI o nazwie Lunar Lake, które mają zapewnić wzrost mocy obliczeniowej dotyczącej sztucznej inteligencji oraz wyświetlania grafiki – odpowiadać za to mają nowe rdzenie Performance (P-cores) i Efficient (E-cores). Jak zapewniano, Lunar Lake zużywa także o 40% mniej energii. Chip ten ma pojawić się na rynku w III kwartale 2024 roku. „Będzie on zasilał największą liczbę komputerów PC nowej generacji ze sztuczną inteligencją w branży” – podsumował Pat Gelsinger, CEO Intela, cytowany przez Reutersa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *