BiznesPolecane tematy

Jak cloud computing i 3D zmieniają przemysł

Rozmowa z Lynn Allen, od 25 lat Autodesk Evangelist, felietonistką Cadalyst, autorką m.in. cyklu felietonów „Tips and Tricks with Lynn Allen” dla Cadalyst.

Jak cloud computing i 3D zmieniają przemysł

Żyjemy w czasach nieustannych przemian i innowacji technologicznych. Która z nich jest najważniejsza z Pani punktu widzenia?

Innowacyjne technologie zwiększają możliwości projektantów. Jedną z nich jest bez wątpienia chmura obliczeniowa. Cloud computing zmienia świat projektowania, pozwala zespołom projektantów współpracować  komfortowo z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i poprzez dowolne urządzenie mobilne. Moc obliczeniowa chmury zapewnia  praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia fotorealistycznych wizualizacji, renderingów, analiz i symulacji.

Dużo podróżuję i obserwuję, że chmura zmienia organizację pracy w firmach na całym świecie. Klienci  dostrzegają potencjał takiego modelu korzystania z oprogramowania. Dzięki wykorzystaniu chmury zarówno wdrożenie, jak i konfiguracja różnego typu rozwiązań pozwala firmom na natychmiastowe rozpoczęcie działań, szybkie i łatwe dostosowanie rozwiązania do potrzeb biznesowych i uzyskanie korzyści praktycznie od pierwszego dnia.

Druk 3D to rewolucja, która  daje ogromne możliwości, zwłaszcza w rozwijającym się obszarze „produkcji własnej”. Wykorzystanie druku 3D jest w zasadzie nieograniczone – znajduje zastosowanie w architekturze, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, a nawet medycynie – zwłaszcza w obszarze protez czy sztucznych organów.

W jaki sposób innowacje technologiczne, o których mówimy, zmieniają biznes?

Upowszechnienie aplikacji w chmurze spowoduje spadek kosztów projektowania – w zakresie zakupu i wdrożenia oprogramowania – oraz kosztów zakupu sprzętu. To duża szansa, zwłaszcza dla małych i średnich firm, na wejście w zupełnie nowe obszary, a także dla młodych, zdolnych projektantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. W tym przypadku świetnie sprawdza się model „pay-as-you-go”, czyli wynajem oprogramowania. Klienci mają do wyboru opłaty miesięczne, kwartalne i roczne. Chmura ułatwia również współpracę zespołom międzynarodowym oraz pracownikom działającym w terenie. Nie ma obecnie znaczenia, gdzie ktoś się fizycznie znajduje, aby bezpiecznie i szybko wymieniać dane, nanosić uwagi, prowadzić obliczenia, analizy itd. Dzięki pracy w chmurze w pewnym sensie znikają granice – wszędzie można szukać osób odpowiednich do pracy nad projektem.

Przeczytaj również
Santander Bank Polska wdrożył nowe rozwiązanie CRM w modelu chmury obliczeniowej

Poza cloud computing, jednym z Pani ulubionych tematów jest druk 3D. Czy zgadza się Pani z opinią, że to rodzaj nowej rewolucji przemysłowej?

Druk 3D to rewolucja, która  daje ogromne możliwości, zwłaszcza w rozwijającym się obszarze „produkcji własnej”. Wykorzystanie druku 3D jest w zasadzie nieograniczone – znajduje zastosowanie w architekturze, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, a nawet medycynie – szczególnie w obszarze protez czy sztucznych organów. To trend, który będzie się mocno rozwijał.

Upowszechnienie aplikacji w chmurze spowoduje spadek kosztów projektowania – w zakresie zakupu i wdrożenia oprogramowania – oraz kosztów zakupu sprzętu. To duża szansa, zwłaszcza dla małych i średnich firm, na wejście w zupełnie nowe obszary, a także dla młodych, zdolnych projektantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.  W tym przypadku świetnie sprawdza się model „pay-as-you-go”, czyli wynajem oprogramowania.

Jakie są plany rozwoju Autodesk w najbliższym czasie?

Jesteśmy skoncentrowani na chmurze. Wszystkie obecne pakiety Autodesk Design Suite są ściśle zintegrowane z usługami Autodesk 360. Dzięki temu niektóre symulacje, analizy i obliczenia mogą być wykonywane za pomocą jednego kliknięcia. Rozwijamy również modele subskrypcyjne, aby udostępnić  klientom dogodny sposób nabycia oprogramowania i umożliwienia wyboru optymalnej opcji odpowiadającej bieżącym możliwościom finansowym i projektowym. Od lutego 2016  r. większość rozwiązań firmy Autodesk dla komputerów stacjonarnych będzie dostępna wyłącznie w modelu subskrypcyjnym. Stale będziemy rozwijać także technologie związane z drukiem 3D.

W Polsce Autodesk wprowadził specjalny program dla szkół. Czy uczniowie i studenci mogą używać Państwa oprogramowania bez dodatkowych kosztów oprogramowania firmy?

Przeczytaj również
Cisco prezentuje szereg innowacji platformy Webex ułatwiających pracę w modelu hybrydowym

Nasze oprogramowanie może być dostępne dla wszystkich uczniów, studentów, nauczycieli i instytucji edukacyjnych bezpłatnie. Dzięki temu mogą się uczyć projektowania i działać, tworząc własne projekty. Chcemy, aby uczelnie dawały przyszłym architektom, projektantom i inżynierom praktyczną wiedzę, która pozwoli im wejść na konkurencyjny rynek pracy. Teraz mają dostęp do najnowszego oprogramowania bezpłatnie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *